Aile Katiline 5 Kez Müebbet


Trabzon'un Sürmene İlçesindeki Evinde Eşi ve 6 Çocuğunu Öldürdüğü İddiasıyla Yargılanan Kişiye, 5 Kez Ağırlaştırılmış Müebbet ve 42 Yıl Hapis Cezası Verildi.

Trabzon'un Sürmene ilçesindeki evinde eşi ve 6 çocuğunu öldürdüğü iddiasıyla yargılanan kişiye, 5 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 42 yıl hapis cezası verildi. Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu sanık Hasan Danışmaz hazır bulundu. Son savunması sorulan Danışmaz, "Yüce adaletinize ve yüce heyetinize sığınarak sanık olarak beraatimi talep ediyorum." dedi.

Mahkeme heyeti, Danışmaz'ı eşi Hashatun ve oğlu Coşkun'u kasten öldürme suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Bu suçları tahrik altında işlediği gerekçesiyle de 20'şer yıl olmak üzere cezayı 40 yıla indirdi. Mahkeme heyeti, sanığın diğer çocukları Hasan, Melek, Nurten, Emrullah ve Havva'yı ise kasten öldürdüğü gerekçesiyle 5 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm etti. Danışmaz'a olayda kullandığı ruhsatsız silahtan dolayı da 'bulundurma suçundan' 2 yıl hapis cezası verildi. Böylece Danışmaz, eşi ve bir oğlu için 40, diğer 5 çocuğu için ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve ruhsatsız silah bulundurmaktan da 2 yıl olmak üzere; toplam 5 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 42 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kararı duyan Danışmaz, duruşma salonunda baygınlık geçirdi. Danışmaz, görevlilerinin müdahalesinin ardından kendine getirildi. Trabzon'un Sürmene ilçesi Soğuksu Mahallesi Hasan Danışmaz'a ait evde 7 Ocak 2008 tarihinde meydana gelen olayda, tabancayla vurulan Danışmaz'ın eşi Hashatun ile çocukları Hasan, Melek, Nurten, Emrullah ve Havva'nın cesetleri bulunmuştu. Çocuklardan ağır yaralı olarak bulunan Coşkun da yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Katil zanlısı Hasan Danışmaz, bir gün sonra saklandığı bir köy evinde yakalanmıştı. (CİHAN)