+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Sivas Nasıl Unutulur?

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Sivas Nasıl Unutulur? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Demirbaş erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  819
  Blog Yazıları
  2
  Tecrübe Puanı
  20707031

  Tanımlı Sivas Nasıl Unutulur?

  2 Temmuz 1993'de Sivas Madımak Oteli'nde yakılan 35 canımızı saygı ile anıyoruz.SİVAS NASIL UNUTULUR?

  Sivas’a büyük bir heyecanla ve sanatın evrensel mesajlarını yüreklerinde taşıyarak gelen bu insanlar, böyle bir sonu hak edebilecek ne yapmış olabilirlerdi ki... Bu ihtimalleri akıllarına hiç getirmeden 1 Temmuz akşamı şenliklere katılan herkes otellerine yada Sivas’ta bulunan tanıdıklarının evlerine dağıldılar ve o gece uyuyacakları son uykuya gün içinde yaşadıklarının verdiği tatlı bir yorgunlukla daldı bir çoğu...2 Temmuz sabahı gün bir başka ağarıyordu Sivas’ta……


  Madımak otelinde çıkarılan yangında 33 ü şenliklere katılan konuklardan olmak üzere, toplam 37 kişi hayatını kaybetti ve yüze yakın insan da yaralandı.. 2 Temmuz 1993 de Sivas’ta başlayan bu hareket Cumhuriyetin temel niteliklerine saldırarak onun yerine şeriata dayalı bir din devleti kurmak isteyenlerin örgütlü bir katliamı olarak tarihe geçti….

  Pir Sultan Abdal şenliğine katılan 33 yiğit insan bedenlerini Madımak oteline, isimlerini ise tarihin kanlı sayfalarına bırakmıştı. Her yanda yanık siir kokusu vardı......


  KATLİAM ÖNCESİ SİVAS

  Salman Rüşdi isimli yazarın 'Şeytan Ayetleri“ adlı kitabı Aziz Nesin tarafından Türkçe'ye çevrildiğinde dindar ve gerici çevreler tüm ülke genelinde bu kitaba yönelik protesto gösterileri yaparlar.

  İstanbul,Ankara,Konya,Bursa ve diger illerde yapılan gösterilerin aynısı Aziz Nesin`in Sivas`a geldiği günlerde Sivas'ta da yapılır.
  Ancak o günlerde Pir Sultan Abdal'ı anma etkinliklerinin olması ve Aziz Nesin'in de bu etkinlik nedeniyle, Sivas Valisi'nin özel davetlisi olarak bu kente gelmiş olması gösterilere ayrı bir anlam yüklenmesine vesile olur.


  İlk olarak ,İHA haber ajansının TV'lere yansıyan ve belleklere kazınan görüntülerinde, ateşe verilen bir bina ve bu sırada binanın önünde “insanlar”ın yanmasını, büyük bir zevkle izleyen kontrolsuz, saldırgan,gözü dönmüş bir güruh vardır.


  1-4 Temmuz 1993’te, Pir Sultan Abdal Etkinliklerinin dördüncüsü düzenlenecektir. Bilindiği gibi Pir Sultan Abdal, tüm ezilenlere, demokrasi ve özgürlük yanlısı olan herkese mal olmuş bir simgedir. Pir Sultan’ın bu özelliğinden hareket eden Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yöneticileri, etkinlikleri demokrasi ve özgürlük yanlısı kesimlerin temsilcileriyle ortaklaşa yapma kararı alır ve bu amaçla, çeşitli demokratik kitle örgütlerine, yazarlara, ozanlara, sanatçılara çağrı yaparlar.


  KATLİAMDA HAYATINI KAYBEDENLER

  30 Haziran 1993 akşamı, ozanlar, yazarlar ve sanatçılardan oluşan yüzlerce kişi otobüslerle Ankara’dan Sivas’a hareket eder. Sivas halkı, konuklarını coşkuyla karşılar...

  1 Temmuz gününün programı oldukça yoğundur. Sivas Kültür Merkezi’nin Konferans Salonu tıklım tıklımdır. İzleyicilerin çoğunluğu ayaktadır. Salonun içindekiler kadar bir topluluk da dışarıda kalmıştır. Saygı duruşundan sonra, PSAKD’nin Genel Başkanı Murtaza Demir bir açılış konuşması yapar. Sivas Valisi Ahmet Karabilgin’in konuşmasından sonra Yazar Aziz Nesin söz alır.


  SİVAS KATLİAMI İLE İLGİLİ ŞİİRLER

  Saat 17.00’de Kültür Merkezi’nde Hasret Gültekin’ in dinletisinden sonra, “Çağların Pir Sultanlarından Günümüz Pir Sultanlarına“ başlığıyla düzenlenen panel başlar. Yazar - Gazeteci Sami Karaören’in yönettiği panele, Asım Bezirci, Prof. Dr. Afşar Timuçin, Aydın Çubukçu ve Hüseyin Gülkanat panelist olarak katılırlar.
  Pir Sultan Abdal Etkinliklerinin birinci günü, halkın ilgisi ve coşkusuyla noktalandı. Etkinlikleri izleyen Sivaslılar, kent dışından gelenleri evlerine konuk etme yarışına girmişlerdir. Konukların bir kısmı evlere dağılırken, bir kısım konuk da otellerde kalmayı yeğlemiştir.

  DEVLET YETKİLİLERİ SEYRETTİLER

  2 Temmuz günü programı saat 10.00’da başlar. Şenlik ekipleri, bir gün önceki yoğun çalışmaya aldırmadan, günün etkinliklerinin daha başarılı ve coşkulu geçmesi için hazırlıklarını tamamlamaya çalışırlar. Saat 14.00’deki Kültür Merkezi’nde Arif Sağ’ın dinletisinden sonra, “Medya ve Emperyalizm” paneli yapılacaktı. Hasan Uysal’ın yöneteceği panele, Sami Karaören, Raif Türk, Şükrü Günbulut, Mustafa Yalçıner ve Soner Doğan da panelist olarak katılacaktı. Kültür Merkezi’nde 1500 kadar izleyici bulunuyordu.

  Bu çalışmalar sürdürülürken, bazı cami önlerinde ve yakınlarında birtakım gruplaşmalar görüldüğü ve bir saldırı olabileceği haberi fısıltı halinde kulaktan kulaga yayılıyordu.

  Sivas’taki etkinliklere yönelik saldırı, anlık bir tepkinin ürünü değildir. Bu saldırının planlı bir hazırlık süreci sonrası başlatıldığı olaylardan sonra ortaya çıkmıştır. Irkçı-şeriatçı örgütler, Malatya, Kahramanmaraş, Elazığ, Çorum, Tokat, Kayseri gibi çevre illerdeki deneyimli militanlarını Sivas’a taşımışlar ve militanlar, Belediye’nin ve dini vakıfların yurtlarında konuk edilmişlerdir.  Etkinliklerin ikinci günü, Sivas’taki sağ eğilimli yerel basında (Hürdoğan, Bizim Sivas, Hakikat,Yeni Ülke,Taraf) halkı tahrik edici başlıklara bezenmiş haberler çıkar. Saldırıya geçmek için koşullar yeterince olgunlaşmıştır.
  2 Temmuz günü, camiler tıklım tıklım dolar.

  2 Temmuz Cuma günü, saat 13.30’da saldırı başlatılırken, değişik camilerden akın akın insan, şenliğin yapıldığı Kültür Merkezi`nin önünde toplanır, taş ve sopalarla Kültür Merkezi`ne saldırırlar.

  “Sivas laiklere mezar olacak, Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta yıkılacak, Şeriat gelecek, batıl zail olacak“ sloganları atan gruplar, Kültür Merkezi’nde bulunan 1500 kişinin üzerine saldırır. Ancak, etkinlikleri izlemekte olanların direnişleriyle karşılaşan ve sayıca az olan saldırganlar, geri çekilmek zorunda kalır. Saldırganlara sürekli olarak yeni katılımlar olmaktadır. Çeşitli camilerden çıkanlar, koşarak saldırganlara katılmaktadır. Kalabalık gruplar, Kültür Merkezi’ne bir kez daha saldırırlar. İzleyiciler ve görevliler bir yandan saldırıya karşı barikat kurarak direniyor öte yandan da içerideki insanları boşaltmaya ve arabalarla başka yerlere göndermeye çalışıyorlardı. Olay yerinde yeteri sayıda güvenlik gücü yoktur. Olanlar da saldırıyı engelleyecek güçte değillerdir.

  Nihayet, Kültür Merkezi boşaltılır ve saldırıya uğrayanlar güvenli bölgelere gönderilir. Bu arada, yeni katılımlarla saldırganların sayısı onbine yaklaşmıştır. Saldırgan güruh, isteğine ulaşamamanın verdiği hırsla Kültür Merkezi’nden Valiliğe yönelir. Valilik önünde toplanan binlerce saldırgan, “Şerefsiz vali istifa, Sivas size mezar olacak, Şeriat gelecek, zulüm bitecek, Yaşaşın şeriat, Muhammed’in ordusu kafirlerin korkusu, Yaşasın Hizbullah, kahrolsun laiklik...” sloganlarıyla binayı taşa tutarlar...


  Saldırgan faşist ve gerici grubun bir kolu, yeni dikilen “Halk Ozanları Heykeli”ne yönelip,heykeli kazma ve balyozla parçalayarak sürüklemeye başlar. Bu arada, kimi saldırganların dişlerini heykele geçirmeye çalıştığı görülür. Diğer bir grup da, Kongre Müzesi`nin yanında bulunan Atatürk heykeline saldırdırarak yere düşürdükleri Atatürk heykelini de sürüklemeye başlar.

  Saldırganların sayısı 15 bine yaklaştığında Şeriat istemlerini ve sloganlarını haykırarak,konukların kaldığı Madımak Oteli’ne yönelirler. Otelde, kent dışından gelmiş ve çoğunluğu yazar, ozan ve sanatçı yaklaşık 150 kişi bulunuyordu. Saldırı üzerine, güvenliğin daha kolay sağlanacağı düşüncesiyle otele gelmiş insanlar tedirgin oldular. Otelin önünde az sayıda polis vardı ve saldırganlara, “Dağılın, yapmayın” demekten öte bir müdahalede bulunulmadı.


  Otelde bulunanlar, tehlikenin farkindaydılar. Telefonla Sivas Valisi’ni, Emniyet Müdürünü ve diğer yetkilileri arayarak önlemlerin arttırılmasını istediler. Bununla da yetinmediler, telefonla Ankara’da bulunan Başbakan`ı, Başbakan Yardımcısı`nı, İçişleri Bakanı’nı, parti liderlerini ve milletvekillerini aradılar. Oteldekiler arasında olan halk ozanı, 1987-1991 dönemi SHP milletvekili Arif Sağ da, telefon başından ayrılmıyor, Ankara’da SHP milletvekili Cevdet Selvi’yi, Bakan Seyfi Oktay’ı, İstanbul eski belediye başkanı Nurettin Sözen’ i arayarak saldırıyı anlatıyor, bir an önce önlem alınmasını istiyordu. Otelde bulunan Aziz Nesin de SHP Genel Baskanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ile Çalışma Bakanı Mehmet Moğoltay’la görüşerek can güvenliklerinin sağlanmasını istiyordu. Ulaşılan her yetkili, “Korkmayın, her türlü önlem alınmıştır” yanıtını veriyordu.


  Saldırganların amacını sezinleyen Sivas Valisi Ahmet Karabilgin de saat 14.30’da Başbakanı ve İçişleri Bakanı’nı telefonla arayarak bilgi verir. Saldırının giderek bir katliama dönüşeceğini gören Sivas Valisi, çok tedirgin olur ve Ankara’yla telefon irtibatını hiç kesmez. Saat 14.40’da yeniden İçişleri Bakanı’nı ve müşteşarını arar, saldırının artık bir katliama dönüşmekte olduğunu bildirir. Vali,Saat 18.45’te Başbakanı ve İçişleri Bakanı’nı tekrar arar ve mutlaka yardım edilmesi gerektiğini bildirir. Çevre illerden de yardım istenmektedir.  Sivas Valisi’nin bunca çabalarının ve görüşmelerinin sonucunda, Tokat Emniyet Müdürlüğü’nden 20 polis Kayseri Emniyet Müdürlüğü’nden 31 Polis, Jandarma Komutanlığı’ndan 20 Jandarma olmak üzere 71 güvenlik görevlisi gelmiştir. Sivas Tugay Komutanı 6 bin kişilik asker mevcudundan yalnızca 30-40 acemi er göndermiştir. Askerler saldırganların arkasında bir yerde nöbet tutarcasına bekletilir. Bir ara Tugay Komutanı da olay yerine gelir ve sağa sola bir göz attıktan sonra ayrılır.


  Otel’de bulunanların Ankara’daki yetkililerle yaptığı telefon görüşmeleri ve önlem istemleri de dikkate alınmamıştır. Bu girişimler ve devletin duyarsızlığı değerlendirildiğinde, saldırganların devlet tarafından korunduğu tartışması gündeme gelmektedir.

  Madımak Oteli’ne sığınmış yüzlerce kişi, pencerelerden saldırganların oteli yakmaya çalıştığını izlemekte, korku içinde beklemektedir.

  Karanlık çökmüş, elektrikler de kesilmiştir. Saldırganlardan kimileri, otelin önündeki arabaları ters çevirerek ateşe vermekte, kimisi de bidonlarla benzin taşıyarak otelin içine atmaktadır. Alevler, otelin giriş ve alt katlarını sarmaya başlamıştır. Sivas İtfaiyesi gecikmeli de olsa yangın yerine gelmiş, ancak saldırganlar itfaiyenin çalışmasını engeller. Hortumlar kesilir, araba lastiklerinin havası boşaltılır.

  Yangın oteli tamamen sarar. Umutla kurtarılmayı bekleyenlerin umudu tükenmeye başlamıştır artık. Yangın bütün oteli sarmıştır. Cinnet halindeki kalabalık, ölüm haberlerini beklemektedir. Dışarıda gözlerini kan bürümüş faşist katiller, otelden gelen yanmış insan eti kokusunu ciğerlerine çekerken, Ankara’daki bakanlar ve yetkililer de kokteyllerde kadeh kaldırıyorlardı…


  AN AN KATLİAMIN GELİŞİMİ


  SİVAS KATLİAMI-1 (Sıcağı Sıcağına-Haluk Bilginer'in sunumuyla)


  SİVAS KATLİAMI-2 (Sıcağı Sıcağına-Haluk Bilginer'in sunumuyla)


  SİVAS KATLİAMI-3 (Sıcağı Sıcağına-Haluk Bilginer'in Sunumuyla)


  Grup Yorum - Sivas (Gün Tutuşur)


  Ferhat Tunç - Kızılırmak Boylarında Bir Şehir


  Metin - Kemal Kahraman - Renklerde Yaşamak


  Moğollar - Issızlığın Ortasında


  Sercan- Sivas’a Ağıt


  Edip Akbayram -Türküler Yanmaz


  CAN DÜNDAR'IN SUNDUĞU BELGESELLER

  37 Gül'ün anısına Sivas Katliamı Belgeseli

  Can Dündar'ın anlatımıyla 'O Gün' belgeseli


  HABERCEM

 2. #2
  Demirbaş erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 Baktabul'un Çılgını erhan1907 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  819
  Blog Yazıları
  2
  Tecrübe Puanı
  20707031

  Tanımlı Ce: Sivas Nasıl Unutulur?

  2 Temmuz 1993'de Sivas Madımak Oteli'nde yakılan 35 canımızı saygı ile anıyoruz. 2 Temmuz 1993’te insanlık tarihinin daima utançla hatırlayacağı, Anadolu devriminin aydınlanma meşalesini taşıyan aydın insanlarımıza, düşünürlerimize yapılan saldırı, emperyalizm destekli irticanın bireysel hak ve özgürlüklere yaptığı bir saldırıdır.

  2 Temmuz 1993 tarihinde, 16 yıl önce, ülkemizin aydın, ilerici, demokrat ve yurtsever insanları Madımak Oteli’nde diri diri yakıldı, olaylarda 37 can kaybedildi. Onlarca insanımız da cehenneme dönen otelde yaralandı. İnanılmaz bir vahşetle o katliamı sahiplenenleri unutmamak bu ülkenin vicdan sahibi tüm bireylerinin ortak sorumluluğudur. Bu acı olayın zihinlerde yaşatılmasının sebebi intikam duyguları değildir, ancak Sivas olaylarını unutmak ya da unutturmak yeni katliamlara da yol açmak olacaktır. Ülkemizi küresel terör zincirinin içine sokarak oluşturacakları kaos düzeni ile ülkemiz ve çevresindeki emperyalist emellerine ulaşmak isteyenler ve onların yerli işbirlikçileri geçmişte olduğu gibi, bugün ve yarın da bu eylemlerine devam edeceklerdir. Bunlar karşısında bizim görevimiz Cumhuriyet’in temel değerlerine sahip çıkmak, Atatürk ilke ve devrimlerinin yol göstericiliğinde Çanakkale’yi savunan, Kurtuluş Savaşı’nı yoktan var eden bilinci korumak, bu bilinci genç kuşaklara aktarmak olmalıdır.
  Türkiye bu acılar ile, Sivas, Maraş, 1 Mayıs ve benzeri katliamlarla hesaplaşmalıdır. Laik ve çağdaş cumhuriyete karşı yapılan saldırlar karşısında devletin suskunluğu son bulmak zorundadır. Devleti yönetenler bu katliamı önleyemeyen devlet adına “2 Temmuz” anma törenlerine katılmalı ve tüm insanlık önünde bu katliamları kınamalıdır. Kültür Bakanı Alevi işadamlarına para toplatarak MADIMAK OTELİ’ni satın aldırmak projesi yerine, hükümetini ikna ederek MADIMAK OTELİ’nin bir an önce devletleştirmesini sağlamalıdır.

  2.Temmuz’un 16. yılında bir kez daha yüreğimiz yanarak, laik ve demokratik cumhuriyeti yıkma provasında yaşamlarını ülkelerine hediye etmiş olan canlarımızın aziz anıları önünde saygı ile eğilerek, böyle insanlık dışı olayların dünyanın hiç bir yerinde, hiç bir zaman yaşanmamasını diliyor, bu olaylara neden olanları, destek verenleri tüm varlığımızla kınıyoruz.

  Benzeri cinayet ve katliamların yaşanmayacağı, özgür, demokratik, laik ve çağdaş bir Türkiye için Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının açtığı yolda ilerlemeye devam edeceğimizi, dün olduğu gibi bugünde yurdumuza ve halkımıza ihanet içinde olan güçlerin karşısında yurtsever, aydınlık ve çağdaş güçler olarak dimdik durmaya devam edeceğimizi kamuoyumuza duyururuz.

  ADD ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEKLERİ SİVAS ŞUBESİ.
  AVF ALEVİ VAKIFLARI FEDERASYONU
  CKD CUMHURİYETÇİ KADINLAR DERNEĞİ
  EĞİTİM – İŞ SENDİKASI SİVAS ŞUBESİ
  CUMOK CUMHURİYET OKURLARI  HABERCEM

 3. #3
  VIP şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  6.911
  Blog Yazıları
  48
  Tecrübe Puanı
  107374854

  Tanımlı Ce: Sivas Nasıl Unutulur?

  "Madımak Müze Olsun"  Sivas'ta katliam olarak nitelendirilen 2 Temmuz 1993'de meydana gelen olaylarda, 33 kişinin Madımak Oteli'nde yakılmasının 16. yıldönümü Ankara'da binlerce kişinin katıldığı mitingle anıldı.

  Sivas'ta katliam olarak nitelendirilen 2 Temmuz 1993'de meydana gelen olaylarda, 33 kişinin Madımak Oteli'nde yakılmasının 16. yıldönümü Ankara'da binlerce kişinin katıldığı mitingle anıldı. Ankara'daki mitinge Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, DİSK, Kesk, TMMOB, Halkevleri, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, CHP Ankara İl Gençlik Kolları, ÖDP, EMEP, DTP, Devrimci 78'liler Federasyonu, 2 Temmuz Federasyonu'nun yanı sıra çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu katıldı.

  Mitinge katılanlar öğleden sonra Toros Sokak'ta toplanmaya başladılar. Toros Sokak'da toplananlar, buradan oluşturulan kortejle Kolej Meydanı'na kadar yürüdüler. Kortejin en önüne Sivas'ta yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı "unutmadık, unutmayacağız" pankartları açılırken, göstericiler yürüyüş boyunca sık sık "Işığı sönmeyecek", "Madımak müze olacak", "Devletin Alevi'si olmayacağız" sloganlarını attılar.
  Miting alanında ise kürsüden ölenlerin isimleri okundu. İsimlerin okunmasına katılımcılar "yaşıyor" diye yanıt verdiler.
  Sivas olaylarında ölenlerin ailesi adına Şehriban Metin bir konuşma yaptı. Metin, "Madımak Oteli bir utanç müzesi olacak" diyerek, AKP'nin alevi açılımını eleştirdi.
  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sekreteri Kemal Bülbül de konuşmasında 12 Eylül'ü eleştirerek, 12 Eylül darbesinin desteklediği grupların Alevileri yaktığını savundu. Bülbül, "Kenan Evren intihar mı edecek ne yapacaksa yapsın. Madımak utanç Müzesi olacak." dedi.
  AKP'nin Alevi açılımını da eleştiren Bülbül, "Buna kargalar bile güler kimi kandırıyorsunuz. Muaviye soylu iktidar. Senin gücün yetmez, Pir Sultan'ı anlayacak düzeyde değilsin. Seni ABD emperyalizmi desteklisin, 12 Eylül'ün ürünüsün" değerlendirmesinde bulundu. AKP Alevi Çalıştayına katılarak fikirlerini sunduklarını anımsatan Bülbül, "Çalıştayda, zorunlu din dersi kaldırılsın. Madımak Müze yapılsın. Alevi köylerine cami yapılmasın. Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılsın mesajı verdik."şeklinde konuştu. AKP İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu'nu da eleştiren Bülbül, Reha Çamuroğlu'na bu çamurlu işlerden vazgeç diye seslendi. Konuşmaların ardından miting alanında Ali Asker bir konser verdi. (ANKA)

 4. #4
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374773

  eylem Ce: Sivas Nasıl Unutulur?

  10 bin kişi katliamı lanetledi


  Sivas Katliamı, 16. yıldönümünde yine acıyla anıldı

  Madımak Oteli’nin yakılması ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların 16’ncı yıldönümü nedeniyle yurdun dört bir yanında anma törenleri yapıldı. En kalabalık tören ise 10 bin kişinin katılımıyla Sivas’ta düzenlendi.

  Bundan tam 16 yıl önce, 2 Temmuz 1993’te Sivas büyük bir utanca ve faciaya sahne oldu. 37 aydın ateşe verilen Madımak Oteli’nde hayatını kaybetti. Bu korkunç olayın yıldönümünde tüm Türkiye’de çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi. Sivas’ta ise ölen 37 kişi iki ayrı törenle anıldı. İlk program Alevi Vakıfları Federasyonu, Cem Vakfı, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği, Eğitim-iş Sendikası, Türkiye Gençlik Birliği ve İşçi Partisi tarafından gerçekleştirildi. Atatürk anıtına çelenk bırakan yaklaşık 300 kişilik grup daha sonra yürüyerek otel önüne geldi.

  Hükümetten kimse katılmadı

  İkinci anma programı ise Hacı-Bektaşi Veli Kültür Vakfı, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Vakfı, KESK, DİSK, CHP, EMEP, TKP, DTP çeşitli sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının da bulunduğu 2 Temmuz Tertip Komitesi tarafından gerçekleştirildi. Programa Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç’in yanı sıra, sanatçılar Ferhat Tunç, Emre Saltık ve Mustafa Özarslan da katıldı. Ancak her iki törene de hükümeti temsilen hiçbir isim katılmadı.

  Müze olmazsa 100 bin kişi yürür

  Madımak’ın müze olması yönündeki isteklerini dile getiren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Gernel Başkanı Fevzi Gümüş, “Bırakın artık yalan söylemeyi. Madımak’ı müze yapın. Eğer müze olmazsa gelecek yıl 100 bin kişi ile burada olacağız” dedi. Kamu Emekçileri Konfederasyonu Genel Başkanı Sami Erden de, “1993’te Madımak’ta çıkan yangın yürekleri kavurmaya devam ediyor. İsyanımız çok büyük. Yitirdiklerimizi unutmayacağız” diye konuştu.

  37 AYDIN DİRİ DİRİ YAKILDI

  2 Temmuz 1993’te Sivas’taki Pir Sultan Abdal etkinlikleri sırasında bir grup, Aziz Nesin’in Salman Rüşdü’nin “Şeytan Ayetleri” kitabını Aydınlık Gazetesi’nde yayımlamasını bahane ederek Madımak Oteli’ni ateşe verdi. Çıkan olaylarda çoğu aydın 37 kişi hayatını kaybetti.

  İSTANBUL’DA 5 BİN KİŞİ KATLİAMI LANETLEDİ

  Madımak katliamı, çeşitli illerde düzenlenen etkinliklerle anıldı. Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından Kadıköy’de düzenlenen mitingde de binlerce kişi, Madımak Oteli’nin müze olmasını istedi. Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından Kadıköy’de “2 Temmuz Sivas katliamını unutma unutturma” adıyla düzenlenen mitinge yaklaşık 5 bin kişi katıldı.


  Günay: Madımak devletin görülmedik ihmaliyle yaşandı

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 2 Temmuz 1993 tarihindeki Sivas Madımak Oteli katliamıyla ilgili açıklamasında, "Devletin gözü önünde ve görülmedik ihmaliyle yitirdiğimiz yurttaşlarımızı rahmetle anıyor, ailelerine sonsuz sabır dileklerimi yineliyorum" dedi.

  Günay, şunları söyledi: "Bu yıl, geçmişin ihmalini ve duyarsızlıklarını aşarak, insanların yanarak öldüğü yerde kebapçı işletilmesinin ayıbından gecikmiş de olsa kurtulduk. Yakın gelecekte gereken öteki düzenlemeleri de mutlaka yapacağız. Milletimizin Bingöl’de, Sivas’ta, Başbağlar’da ve benzeri yerlerde yaşadığı acıları bir daha yaşamamasını bütün kalbimle diliyorum."

  CHP: Müze olsun

  CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Sivas’ta Madımak Oteli’ndeki katliamı unutmanın yeni katliamlara yol vermek olacağını ifade ederek Madımak Oteli’nin zaman yitirmeden "Hoşgörü Müzesi"ne dönüştürülmesini istedi. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Madımak’ta yakılanlar anısına anıt yapacak. Ortaköylüler Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile birlikte düzenlenecek yarışma sonucu seçilecek anıt, Kızılırmak Vadisi’ne dikilecek.  Kaynak

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Aşk Acısı Nasıl Unutulur?
  By manyaq.kisss in forum Baktabul Abla
  Cevaplar: 25
  Son Mesaj: 07-06-2011, 18:44
 2. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 03-29-2009, 22:38
 3. Unutulur Her Şey-Yavuz Bingöl(Unutulur Her Şey Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-10-2008, 16:20
 4. Sivas'tan Resimler-Sivas Fotoğrafları-Sivas Resmi
  By Safak in forum Türkiye'den Resimler
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 04-10-2008, 01:40
 5. Bu, Unutulur Mu ?
  By DJ-KIRGEÇ in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-18-2007, 12:07

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375