Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde cadde ve sokakların temizlenmesiyle çim, ağaç ve çiçeklerin sulanması ihalesine fesat karıştırdıkları suçlamasıyla tutuklanan dört sanıktan üçünü nöbetçi olduğu gün tahliye eden hâkim Selçuk Uğur Özdemir’in Ankara’da AKP İl Başkan Yardımcısı Hayrettin Coşkun ile saunada kadınlara özel masaj yaptırdığı, kaldığı otele “hediye” olarak gönderilen Rus uyruklu bir kadınla da geceyi geçirdiği belirlendi.
Otel kayıtlarının incelenmesi sonucu Özdemir’in Rus uyruklu bir kadınla kaldığı tespit edilirken, paraların da sanıklarca ödendiği ortaya çıktı.
Çorlu Cumhuriyet Savcısı Engin Şimşek, hazırladığı iddianamede yasada rüşvetin “yarar” olarak tanımlandığını ve cinsel arzunun tatmininin de “yarar” kapsamında değerlendirilip “rüşvet” sayılmasını istedi.
Şimşek, iddianamenin “Değerlendirme” bölümünde, devletin faaliyetlerinde objektifTCK’da rüşvetin tanımının “yarar” olarak ifade edildiğini vurgulayarak, “Hatta manevi veya cinsel arzuların tatminine yönelik yararlar da bu kapsamda düşünülmelidir” ifadelerini kullandı. Şimşek tarafından “rüşvet vermek, rüşvete azmettirmek, yargı görevini yapanı etkilemek” suçlamasıyla hazırlanan iddianamede tahliyelerin organize edildiğini ve yasadışı ilişkiler bulunduğu belirtildi.
Şimşek, sanıklar Hikmet Orakçı, Suat Mutafoğulları, Turgay Dursun hakkında “rüşvet” suçlaması ile 6 yıldan 18 yıla kadar, AKP Ankara İl Başkan Yardımcısı Çoşkun hakkında “rüşvet ve yargıyı etkilemek” suçundan 8 yıldan 22 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması için Çorlu Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açtı.
Hâkim Özdemir hakkında da HSYK hükümlerine göre ayrıca soruşturma yürütülüyor.
-milliyet-