Türkiye'de 2 Kişiden 1'i AB'yi İstiyor


Türkiye'de 2 Kişiden 1'i Avrupa Birliği'ne Üyeliği Destekliyor.

Türkiye'de 2 kişiden 1'i Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliği destekliyor.
Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK, 2008 yılı Ekim ayında 2 bin 878 örnek hanede, 6 bin 465 kişiyle gerçekleştirdiği "Yaşam Memnuniyeti Araştırması" kapsamında, bireylerin AB üyeliğine bakışını da sorguladı. Araştırmaya göre, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda referandum yapılması halinde, halkın yüzde 51,9'u üyelik yönünde, yüzde 29,5'i ise üyeliği karşı oy kullanacağını belirtti. Bireylerin yüzde 18,6'sı ise bu konuda fikri bulunmadığını söyledi.

Bu dağılım cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve gelir durumuna göre incelendiğinde, AB üyeliğine destek veren kesimde erkekler, gençler ve görece iyi gelir düzeyine sahip olanlar öne çıkıyor.

-GÜVEN EROZYONU-

AB Uzmanı Prof. Dr. Can Baydarol, araştırmanın gerçekleştirildiği Ekim 2008'den bu yana ortaya çıkan ekonomik kriz, AB ülkelerinde yükselen sağ eğilim gibi faktörlerin tablo üzerindeki olası etkisine yönelik soruyu "Şu anda da tablonun çok farklı olacağını sanmıyorum" diye yanıtladı.
Son dönemde bir "güven erozyonunun" ortaya çıkmaya başladığını ifade eden Baydarol, "İnsanlar yine Türkiye'nin AB'ye katılıma destek veriyor ama katılacağına inanmıyor. Şimdi böyle bir algılama var. Bunda, Avrupa'da merkez sağın aşırı sağa kaymasının etkisinden söz etmek mümkün" dedi.
Baydarol, AB'ye destekte, "gençlerin, erkeklerin ve görece iyi gelir sahibi olanların" ön plana çıkmasını, "Gençler daha gelecek endeksli, yaşlılar ise daha geçmiş endeksli düşünüyorlar diye bir çıkarım yapmak mümkün. Gelecek endeksli düşünenler, geleceği daha bir Avrupa'da görüyor, geçmiş endeksli düşünenlerse tutucu bir bakışla geçmişin anısına bağlı ve korkuyorlar açıkçası" diye değerlendirdi. Ekonomik krizin etkisinin olumsuz değil, olumlu yönde olacağına inandığını söyleyen Baydarol, son ekonomik krizin küresel boyutu bulunduğunu ve küresel sorunun ancak küresel ölçekte çözülebileceğini anlatarak, "Kendi içine kapalı, AB perspektifini kaybeden bir Türkiye'nin, çok da bu işin içinden çıkamayacağı anlaşılıyor, yaygınlaşıyor" vurgulamasında bulundu. Baydarol, Türkiye'nin "ekonomi endeksli düşünmediğine" işaretle, "Türkiye şu an ekonomiyi gerçekçilik skalasında tartışan bir ülke değil. Dolayısıyla kamuoyunun çok da fazla ekonomiyle değil, ekonomi dışı faktörlerle ilgilendiği düşüncesindeyim" dedi.


(Anadolu Ajansı)