Engelli Fatih'in Bakandan Ricası


Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Görme Engelli Fatih Karaca'nın Özellikle Sayısal Derslerde Sıkıntı Çektiği Sözlerine, "Önümüzdeki Dönemde Kaynaştırmadaki Engelli Çocuklarımızın Hemen Her Dersi Ortalama Düzeyde Kavrayabilmeleri ve Hassasiyetlerine Uygun Şekilde Sorumlu Tutulmaları İçin Çalışma Yapacağız" Sözünü Verdi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu görme engelli Fatih Karaca’nın özellikle sayısal derslerde sıkıntı çektiği sözlerine, "Önümüzdeki dönemde kaynaştırmadaki engelli çocuklarımızın hemen her dersi ortalama düzeyde kavrayabilmeleri ve hassasiyetlerine uygun şekilde sorumlu tutulmaları için çalışma yapacağız" sözünü verdi.
"Gönül Köprüsü Projesi" kapsamında gezilere katılan öğrencileri kabul etti. Öğrencileri tek tek öperek "Hoşgeldiniz" diyen Çubukçu, yaptığı konuşmada, projeyle öğrencilerin farklı illere gezilere gittiklerini ve Türkiye’nin farklı yörelerinden öğrencilerin bir araya geldiğini anlattı.
Braille alfabesiyle Ömer Seyfettin
Çubukçu konuşmasını tamamladıktan sonra Osmaniye 19 Mayıs Lisesinden geziye katılan öğrencilerden görme engelli Fatih Karaca ile sohbet etti. Ankara’da Anıtkabir’e, Başbakanlık’a ve TBMM’ye ziyarette bulunacaklarını söyleyen Karaca’ya Çubukçu, "İnşallah birgün o makamlara siz gelirsiniz" dedi.
Tarih öğretmeni olmak istediğini söyleyen Karaca’ya Çubukçu, bu gezinin böyle bir isteği bulunan birisi için ideal olduğunu söyledi.
Görme engelli olduğu için özellikle sayısal derslerle ilgili sınavlarda sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren Fatih Karaca, sorunlarına çözüm bulunmasını talep etti. Bunun üzerine Çubukçu, "Her engel grubunun bazı özel durumları nedeniyle bazı ders gruplarında başarılı olmaları zor. Önümüzdeki dönemde Özel Öğretim Genel Müdürlüğü ve Talim Terbiye Kurulu kanalıyla özellikle kaynaştırmadaki engelli çocuklarımızın hemen her dersi ortalama düzeyde kavrayabilmeleri ve en azından hassasiyetlerine uygun şekilde sorumlu tutulmaları için çalışma yapacağız" diye konuştu. Yanında getirdiği hediyeyi Çubukçu’ya sunan Fatih Karaca’ya Çubukçu da Ömer Seyfettin’in braille alfabesiyle yazılmış hikayelerinden oluşan bir set hediye etti. Diğer çocuklarla da sohbet eden Nimet Çubukçu’ya öğrenciler yörelerine özgü hediyeler sundu. Edirne’den getirilen ve Türk bayrağı şeklinde hazırlanan "badem ezmesi" salondakilere ikram edildi.haberler