Korsanlar, dört ay önce saldırı düzenlediği fakat ele geçiremediği Türk bayraklı Horizon-1 yük gemisini Somali açıklarında kaçırdı. 23 personelin olduğu geminin kontrolünü ele geçiren korsanlar henüz bir istekte bulunmuş değil.

SOMALİLİ korsanlar, bu kez Suudi Arabistan’dan Ürdün’e giden Türk bayraklı “Horizon-1” adlı yük gemisini kaçırdı. Somali açıklarında, dün sabah 08.15’te korsanların eline geçen Horizon-1 adlı gemi Mart 2009 sonunda aynı bölgede yine korsanların saldırısına uğramıştı. O dönemde bölgede görev yapan TCG Giresun Firkateyni, geminin yardımına koşmuş ve korsanlar gemiye çıkamamıştı.

Bu kez gemiye çıktılar

Verilen bilgiye göre, 176 metre boyunda, 33 bin metrik ton sülfür yüklü gemiye dün sabah erken saatlerde sessizce saldırıldı. Gemi kaptanı bunun üzerine, bölgedeki BM gücünde görev yapan TCG Gediz Firkateyni’nden acil yardım istedi. Gediz Firkateyni’nden havalanan acil müdahale helikopteri gemiye ulaştığında, kontrolün korsanların eline geçtiğini gördü. 23 Türk mürettebatı bulunan gemi için korsanlar henüz bir istekte bulunmadı.

Üç korsan gemide

Horizon Denizcilik İç ve Dış Ticaret A.Ş.’nin Kozyatağı’ndaki merkezinde açıklama yapan Personel Müdürü Ömer Özgür, Aden Körfezi’nde gemiye üç korsanın çıktığını, ancak endişe edilecek bir durumun olmadığını kaydetti. Tamamı Türk 23 personelin sağlık durumlarının iyi olduğunu belirten Özgür, “Kaptan Mustafa Ulusoy ile temas kuramadık, ancak ikinci kaptan ile cep telefonu aracılığı ile mesajlaştık. Durumun sakin olduğunu bize mesajla bildirdi. Geminin rotasında bir sapma yok, sadece hızında konvoyla gidildiği için bir yavaşlama söz konusu. Gemi, Gediz Firkateyni tarafından göz altında tutuluyor” dedi.

Kıl payı kurtulmuştu

HORİZON 1, 19 Mart’ta Ukrayna’dan Çin’e giderken, Aden Körfezi’nde, 5-6 mil yakınındaki Hollanda bayraklı “Titan” isimli gemi korsanlar tarafından kaçırılmıştı. Türk gemisinin şirket yetkilisi, yakınlarında korsanlara ait botların görüldüğünü Denizcilik Müsteşarlığı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’ne iletmişti. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile irtibat kurularak bölgede bulunan NATO güçlerine ait bir savaş gemisi olay yerine yönlendirilmişti.

4 ayda 90 saldırı

GİRESUN Firkateyni’nin görev yaptığı sırada Aden Körfezi ve Somali açıklarında korsanlar ticari gemilere sık sık saldırı düzenliyordu. Giresun’un kayıtlarına göre 4 aylık sürede korsanlar 90 saldırı gerçekleştirmiş, bu saldırıların 21’inde başarılı olmuşlardı. Gemilere, korsanlara karşı direnmenin yolları anlatılmış ve Deniz Kuvvetleri’nin internet sitesinde de yayınlanmıştı.


-hürriyet-