Başbakan Erdoğan, Körfez ülkeleri Dışişleri bakanlarına bölgenin kalkınması ve terörün sona erdirilmesi için yoğun çaba içinde olduğunu söyledi. Erdoğan, "Amacımız asla ve asla kendimize sanal roller biçmek, öne çıkmak, popülizm yapmak olmadı" dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Türkiye olarak bölgenin kalkınması, huzura, emniyete, istikrara kavuşması, çatışmaların, savaşların, terörün ve anlaşmazlıkların sona erdirilmesi için yoğun bir gayret içinde olduklarını belirterek, "Amacımız asla ve asla kendimize sanal roller biçmek, öne çıkmak, popülizm yapmak olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır" dedi. Çırağan Sarayı’nda yapılan Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Yüksek Düzeyde Stratejik Diyaloğu 1’inci Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından Başbakan Erdoğan, konuk Dışişleri bakanları onuruna Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde öğle yemeği verdi. Yemeğe, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Valisi Muammer Güler, 1’inci Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin de katıldı. Erdoğan, yemek öncesi yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Tarihi kardeşlik

Türkiye, bölgesindeki tüm ülkelerle tarihi ve kültürel bir ortak paydada buluşmuştur. Bizler birbirimizin dostu ve komşusu olmanın ötesinde ortak paydalar sayesinde tarih boyunca birbirine kardeş olmuş ülkeleriz. Bölgedeki ülkeler ve halkların her biri, ortak hedefleri, idealleri ve duyguları paylaşmaktadır. Bölgenin huzur, refah, emniyet ve istikrarını herkes gönülden arzulamakta ve bunu tesis etmek için mücadele vermektedir.

Kalpten konuştuk

Burada sizlere bir Arap atasözünü hazırlatmak istiyorum: ’Söz kalpten çıkarsa kalbe kadar gider, dilden çıkarsa kulağı aşamaz.’ İşte biz birbirimize hep bu duygu ile yaklaştık. Kalpten konuştuk, samimi olduk. Birbirimize bütün kalbimizle hitap ettik. Bundan sonrada gönül köprülerini daha da sağlam hale getireceğiz.

Sanal rolümüz yok

Şunu da bütün samimiyetimle ve açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum. Türkiye olarak bölgemizin kalkınması, huzura, emniyete, istikrara kavuşması, bölgemizdeki çatışmaların, savaşların, terörün ve anlaşmazlıkların sona erdirilmesi için yoğun bir gayret içindeyiz. Amacımız asla ve asla kendimize sanal roller biçmek, öne çıkmak, popülizm yapmak olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır. Biz sadece ve sadece bölgemizin huzuruna, barışına katkı sağlamak istiyor ve imkanlarımızı seferber ediyoruz.

Terör ortak mesele

Terör gibi küresel ölçekli tehdide maruz kalan bir ülke olarak, bölgesel barışın dayanışma ve işbirliğinden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bölge ülkelerinin Irak, Filistin, İran, Afganistan ve Pakistan’a ilişkin meseleleri lokal mesele olarak görme lüksü bulunmamaktadır. Tüm bu ve benzeri sorunlar bu ülkeleri ve halkları ilgilendirdiği kadar her yönden bizleri de yakından ilgilendiriyor. Türkiye’ye yönelik terör tehditlerini kişisel bir mesele olarak görmek son derece yanıltıcı bir tablo ortaya koyacak, bölgesel istikrarın tesisini geciktirecektir.

-hürriyet-