Tek Yumurta İkizine Böbreğini Verdi


Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde, 59 Yaşındaki Tek Yumurta İkizleri Arasında Organ Nakli Yapıldı.

AKDENİZ Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde, 59 yaşındaki tek yumurta ikizleri arasında organ nakli yapıldı. Rukiye Akoğlu, böbrek yetmezliği hastası ikizi Ayşe Yüksel’in diyaliz makinesine bağlanmasına kıyamadı, böbreklerinden birini kardeşine verdi. Akoğlu, Ayşe Yüksel’e haber vermeden üniversite hastanesine gitti ve gönüllü olarak böbrek bağışı yapmak üzere başvurdu. Testlerini yaptırdı. Kardeşinin sağlığına kavuşabilmesi için tek böbrek ile yaşamını sürdürebileceğini öğrendi. Sol böbreğinden vazgeçti. Böbrek naklinin gerçekleşmesi için gereken ön incelemeler tamamlanınca, kardeşini ameliyat için Antalya’ya çağırdı.
İlk naklin aynısı Doç. Dr. Alihan Gürkan ve ekibi Akoğlu’nun sol böbreğini, Yüksel’in sağ böbreğine nakletti. Doç. Dr. Gürkan, “Alıcıdan böbreği endoskopik yolla aldık. Yani karnının içine girmedik. Karnın arka tarafında üç küçük kesi yaptık. Oradan böbreği çıkarıp, alıcının kasığından naklettik. Bu nakille Türkiye’de ilk kez tek yumurta ikizinden böbrek nakli yapılmış oldu. Bu operasyon, 1954 yılında dünyada ilk kez yapılan böbrek naklinin aynısı. İlk nakil, takılan organ reddedilip, atılmasın diye dokuları aynı olan tek yumurta ikizleri arasında yapılmıştı” dedi.haberler