Eğitim sisteminin hali, işte bu kadar içler acısı!

YÖK Başkanvekili, bu yıl ÖSS’de katsayıların neden artırıldığını açıklarken acı bir itirafta bulundu

ANKARA- ÖSS bu yıl soruların katsayılarını artırarak, öğrencilerin taban puanlar olan 145 ve 165’i geçişi kolaylaştırdı. YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İzzet Özgenç dün ’Neden?’sorusunu yanıtlarken, Türk orta öğretiminin geldiği acıklı durumu bir anlamda itiraf etti: “Devlet ile vakıf üniversitelerinin toplam kontenjanı 618 bin. Eğer barajı geçişi kolaylaştırmasak, 165 puanı geçen öğrenci sayısı bu rakamın altında kalacaktı. Şimdi bu sayı 713 bine çıktı.” Prof. Dr. Özgenç, bu acı gerçeği şu sözlerle itiraf etti: “Bu sene karşılaşılan tablo şu: Soru sorma tekniği ve sorulan soruların ağırlığı nedeniyle alınan puanlarda geçen seneye göre bir düşüş söz konusu. Bu düşüşün yükseköğrenime yerleştirme bakımından ortaya çıkaracağı sorunu gidermek amacıyla taban puan belirlenmesinde bir revizyon yapılmıştır.”

713 bin kişi tercih yapacak

“Eğer geçen yılki ölçüler göz önüne alınsaydı 165 puanı geçen 630 bin kişi yerleştirme bakımından tercihte bulunabilecekti. Bu revizyonla sayıyı 713 bin kişiye çıkardık. 145 baraj puanı ile ilgili olarak ise geçen yıl soruların yüzde 15’ini yanıtlayan kişi, 18 net soruyu yapması lazım. Yani 18 net soru yapması lazım ki yüzde 15 başarı sağlansın. Yüzde 10’a indirildiğinde 12 net soru yapması lazım. Önlisans programlarına yerleştirilebilmesi için bir öğrencinin 145 soruda 12 net soru yapması aranacaktır. Lisansta ise 180 soruda yapılan revizyonla 36 net soruyu doğru cevaplandıran kişi lisans programlarından birine yerleştirilmek üzere tercihte bulunabilecektir.”

Özgenç, “Yapılan revizyonun üniversitelerin kalitesizleşmesine neden olup olmayacağı” sorusu üzerine de Türkiye’de ortaöğrenimin her geçen yıl kalitesinin arttığını, yükseköğrenime gelen öğrencinin başarısında, kalitesinde bir düşüş olduğunu söylemenin mümkün olmadığını söyledi.

OECD ÜLKELERİNDE HEP SONUNCUYUZ

OECD’nin dünya çapında 15 yaş grubu öğrencilerin matematik, fen bilimleri ve okuma becerilerinin ölçüldüğü PISA projesinde Türkiye 57 ülke arasında 44’üncü olarak sınıfta kalmıştı. Son olarak 2006’da hazırlanan raporda Türkiye, fen bilimlerinde 47’inci, matematikte 45’inci, okuma becerilerinde ise 39’uncu sırada yer aldı. Bu sıralamaya göre Türkiye, fen bilimleri ve matematikte; Uruguay, Bulgaristan, Şili, Sırbistan, Yunanistan gibi ülkelerin arkasında kaldı.

UZMANLAR NE DEDİ?

Kimse kat sayılarla oynayamaz

Eğitim Uzmanı Sadık Gültekin: “YÖK kat sayıların düşürüldüğünü söyledi. Ancak kat sayılara müdahale olamaz. Yapılan büyük bir hatadır. Kimse kat sayılarla oynayamaz. Onun yerine herkesin doğru ve yanlışı bir kat sayı ile çarpılıp geçirilebilirdi. Türkiye soru çözüm ortalaması düştüğü zaman bir netin değeri kendiliğinden yükselmeli iken, burada düşürülüyor. 2008 yılında 145 puan için ilk 4 testten 15’er soru yapmak gerekiyordu. Ancak şimdi 11 soru 145 almaya yetiyor. 165 barajı için de 2008 yılında 6 testten 7’şer soru çözmek gerekirken bu yıl 4’er soru çözmek yeterli oldu. Bu sınavı kazananların sayısını arttırdı ancak kalitesini de düşürdü. Sınavı birçok kişi kazanmış olacak ama üniversitelerdeki öğrenci kalitesi de düşecek.”

Kat sayı engeli tamamen kalkmalı

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Deniz Ülkü Arıboğan: “Üniversitelerde kat sayı engeli tamamen kalkmalı. Liselerdeki eğitimin kalitesi düştü ama çocuklarımıza üniversitede kendilerini yönlendirebilme imkanı tanınmalı. Şayet boş kontenjanlar varsa bunlar doldurulmalı. Bir öğrenci matematiği sevmeyebilir ama fotoğrafta çok başarılı olabilir. Bu nedenle bu öğrencilere seçme hakkı tanınmalı”. Beykoz Lojistik Meslek Yüksek Okulu Müdürü Şenay Yalçın da, kat sayının düşmesiyle üniversitelere birçok öğrenci alınacağını belirterek şunları kaydetti: “Kat sayı zaten düşmeli. AB ülkelerinde olduğu gibi bizde de üniversiteli oranının yükselmesi gerekiyor. Üniversiteye gitmek her vatandaşın hakkı. Burada en büyük görev akademisyenlerin olacak. Öğrencilerin daha kaliteli bir eğitim alması için çok iyi bir şekilde çalışmalılar.”

Kaynak