Yurtdışına para kaçıranların uykusu kaçacak
Savcılık İstanbul’da bir evde yabancı dilde yazılı bazı banka evrakları buldu. BDDK’nın incelediği banka evrakları ‘yüklü zula’ların ilk işareti oldu.

Türk patronlarının, yurtdışına kaçırdığı paraların miktarı yıllardır tartışılıyor.
Bugüne kadar, bazılarına göre 50 milyar dolar bazılarına göre de 100 milyar dolar olan yurtdışındaki Türkler'e ait zulalarla ilgili somut bilgi ve belgeye ulaşılamadı. Ancak son dönemde ilginç bir gelişme yaşandı ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) yurtdışındaki paralarla ilgili bazı bilgi ve belgelere ulaştı. Zulalarla ilgili bilgi ev belgeler de ekonomi suçları ile ilgisi olmayan bir soruşturmanın sayesinde oldu. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen bir soruşturmada, sanıkların birisinin evinde, yabancı dilde hazırlanmış bazı banka evrakları bulundu. Belgelerin ne olduğunu tespit edemeyen savcılık, belgeleri incelenmesi için BDDK'ya gönderdi.

HEMEN HER BANKA VAR

Belgeleri inceleyen BDDK murakıpları, belgelerin İsviçre'nin Credit Suisse Bank, SKA International, Swiss Bank Corporation, UBS bankaları ile Almanya'nın Dresdner Bank'ta açılan, yüklü miktardaki 'mevduat ve altın sertifakası' hesaplarına ait evraklar olduğunu belirledi. Hesapların, yabancı uyruklu gerçek kişiler adına açılması nedeniyle, BDDK hesap sahiplerini bulamadı. BDDK, söz konusu hesapların Türk patronların yurtdışındaki zulalarına ait hesaplar olmasından şüpheleniyor. Bu nedenle, söz konusu ülkelerde bulunan bankacılık otoriteleri ile irtibata geçildi. Bu ülkelerden bilgi ve belge gelirse BDDK, ilk kez zulalarla ilgili bir operasyon gerçekleştirmiş olacak. Operasyon, zulaların Türkiye'ye getirilmesi açısından da büyük önem taşıyor.

STAR