Sigara yasağını kim nasıl denetleyecek?Tütün ürünlerinin tüketilmesine yönelik karşılaşılan ihlallerle ilgili şikayetlerin yapılacağı yerler hakkında bilgi.

Sigara yasağının genişleyeceği 19 Temmuzdan itibaren, kamu kurumlarında yasağa uymayanlar, kurum idari yaptırım görevlisine, lokanta ve kahvehane gibi eğlence yerlerinde ise ilçedeki kolluk kuvvetleri veya tütün kontrol kurulu ilçe denetim ekiplerine şikayet edilebilecek.

Buna göre, ihlalin olduğu yer kamu kurum ve kuruluşu ise şikayet, kurum idari yaptırım görevlisine yapılacak. Eğer sigara yasağına, lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde uyulmazsa ilçe kolluk kuvvetlerine veya tütün kontrol kurulu ilçe denetim ekiplerine şikayette bulunulabilecek.

İhlal, her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve ikamete mahsus konutlar hariç birden çok kişinin girebileceği binaların kapalı alanlarında olursa bu konuyla ilçe kolluk kuvvetleri veya tütün kontrol kurulu ilçe denetim ekipleri ilgilenecek.

Ayrıca, tüm şikayetler, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şube Müdürlüğünün 0 312 385 97 00 numaralı telefonu veya ankararuh@gmail.com internet adresine yapılabilecek.

İl Sağlık Müdürlüğü, sigarayı bırakmak isteyenlerin destek için şu kurumlara başvurabileceğini de bildirdi:

''Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Dispanseri.''

''SAVAŞ ŞEKLİNDE DEĞİL...''

İl Sağlık Müdürlüğünün açıklamasında, 4207 Sayılı Kanun'un öngördüğü sigara yasağının kapsamının 19 Temmuz itibarıyla genişleyeceği anımsatılarak, şunlar kaydedildi:

''4207 sayılı kanun hükümlerinin uygulamalarının, tütüm ürünlerini kullananlar ile kullanmayanların birbirleriyle savaşı şeklinde değil, tütün ürünlerinin yol açtığı zararlardan kişileri ve gelecek nesilleri korumaya yönelik birlikte mücadelesi şeklinde yürütülmesi gerektiği unutulmamalıdır.''

Kanun hükümleri kapsamında 19 Mayıs 2008 tarihi itibarıyla kamu kurumu ve kuruluşları ile koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait ve birden çok kişinin girebileceği binaların kapalı alanlarında tütün ve mamullerinin tüketimi yasaklanmıştı.

Aynı yasa gereği 19 Temmuzdan itibaren bu yasak genişleyecek ve özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde de tütün ürünleri tüketilemeyecek.

haberaktuel.com