Türkler "Sanal Alemci" Çıktı

Türkiye'de Yalnız Çocuklar Değil, Genç ve Yetişkinlerin de Oyun Oymaya Düşkün Olduğu, Her Üç Yetişkinden Birinin Bilgisayar Oyunu Oynadığı Ortaya Çıktı.
ODTÜ Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (METUTECH-ATOM), Uluslararası araştırma şirketi olan "GfK Türkiye"ye, Ankara genelini temsil eden bin 347 kişiyle yüz yüze görüşerek bir araştırma yaptırdı.

Türkiye'deki 15 yaş üstüne uygulanan ve ilk kez yapılan araştırmada, oyuncuların hangi platformu tercih ettikleri, haftada kaç saat oyun oynadıkları gibi unsurlar ele alındı.
Çarpıcı verilerin ortaya çıktığı araştırmaya göre, 15 yaş üstündeki her üç kişiden biri oyun oynuyor. Bunların yüzde 87'si bilgisayar oyunlarını tercih ediyor. Ancak, en çok 15-17 yaş grubu oyun oynuyor, bunu 18-24 yaş grubu izliyor.
Bunun yanında, oyun oynayanların yüzdesi, yaş azaldıkça veya sosyo-ekonomik statü yükseldikçe artış gösteriyor.

-KADINLAR DA OYUN SEVİYOR-

Araştırmaya göre, her ne kadar oyun oynayanların çoğunluğu erkek olsa da Türkiye'de oyun oynayanlar içinde, her dört kişiden biri kadın. Ayrıca, oyun oynama süresi erkeklerde haftada 6.5, kadınlarda 4.7 saat. Türkiye'de en fazla oyun oynanan bölge ise, Karadeniz. Bu bölgeyi sırayla Ege, Marmara, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Akdeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi takip ediyor. Bu sonuçlar Türk Oyun Dünyası Platformunun Yıldız Teknik Üniversitesindeki toplantısında da ele alındı.


(Anadolu Ajansı)