Sel Karadeniz Bölgesi'ni vurdu. Artvin'in Şavşat ilçesinde yaşanan selde 3 kişinin kayıp olduğu bildirildi. Bartın da sel felaketi yaşanırken Ordu'da yaşanan heyelanda 2 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.
Sel sularıyla yıkılan evin altında kalarak can veren Lütfüye Acar'ın yanı sıra Dildar Demiral'ın da cesedi bulundu. Kayıp olan Özgen Demiral, Selin Demiral ile Mahinur Durmuş'un ise halen arandığı bildirildi. Daha önce kayıp olduğu sanılan kişilerin ise yaşadığı ortaya çıktı.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, şunları söyledi:
"Bugün saat 16'30'da, Tigrat Deresi Pazar yeri bölgesinde, DSİ Bölge Müdürlüğü'nce inşa edilen setlerden ikisi aşırı yağıştan dolayı yıkıldı. Dere, su yataklarındaki duvarların dar olması sebebiyle taştı. Evi yıkılan setin yakında bulunan Lütfiye Acar hayatını kaybetti. Oğlu Orhan Acar'ı da yaralı olarak Ardahan Devlet Hastanesi'ne sevk ettik. Olay sırasında Pazar yerinde bulunan Özgen Demiral, eşi Dildar Demiral ile torunları Selim Demiral ve Mahinur Durmuş sel sularına kapılmış. Dildar Demiral'ın cesedi daha sonra bulundu. Diğer 3 kişi ise aranıyor."
Vali Yemlihalıoğlu, Sivil Savunma ekibinin yanı sıra İl Özel İdaresi'nden bir ekip ve jandarmaların da arama çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, Ardahan'dan da yardım istendiğini kaydetti, Erzurum'dan da 30 kişilik bir arama kurtarma ekibi gönderildiğini bildirdi.
Daha önce Şavşat Belediye Başkanı Naci Köroğlu tarafından yapılan açıklamada, sel felaketinde, kayıp 9 kişiden 2'sinin cesedine ulaşıldığı, 7 kişinin de kayıp olduğu bildirilmişti.
ORDU'DA İKİ KİŞİ GÖÇÜK ALTINDA KALDI
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Ordu Valisi ve Perşembe belediye başkanının ilçede meydana selle ilgilendiğini, kendisinin de yarın bölgeye geçerek incelemelerde bulunacağını söyledi.

15. Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni’ne katılmak için Bayburt’ta bulunan Bakan Demir, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

Bakan Demir ziyaret sırasında, Ordu’nun Perşembe ilçesinde meydana gelen sele ilişkin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Bakan Demir, telefon görüşmesinin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Bir sel durumu söz konusu. İki tane ırmağın taşması sonucu oluşmuş.

Yaralı vatandaşlarımızın olduğu, 2 tane vatandaşımız göçük altında kaldığı yönünde bilgi var. Orada valimiz ve belediye başkanımız konuyla ilgileniyorlar.

Yarın ben de bizzat bölgeye geçerek incelemelerde bulunacağım." Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Demir, sel bölgesinde gerekli çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

BARTIN'DA EVLER BOŞALTILIYOR
Bartın’da etkili olan sağanak yağış nedeniyle Bartın Irmağı’nın taşma riskine karşın çevresindeki evlerin birinci katları boşaltılıyor.Kentte etkili sağanakla birlikte yaklaşık 15 kilometrelik bölümü Bartın kent merkezinden geçerek Karadeniz’e dökülen Bartın Irmağı’nın su seviyesinin yükselmeye devam etmesi nedeniyle olası sel riskine karşı Valilikçe bazı evlerin boşaltılmasına karar verildi.Hoparlörle yapılan duyuruların yanı sıra belediye görevlileri, evleri dolaşarak vatandaşlara geceyi yakınlarının yanında ya da Valilikçe tahsis edilecek alanlarda geçirmeleri konusunda uyarıyorlar.Bartın Valisi Halil Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağanak yağış nedeniyle 100 civarında ev ve 30 kadar iş yerinde su baskını yaşandığını, belediyenin yanı sıra diğer kamu kurum ve kuruluşlarının gerekli çalışmaları yürüttüğünü söyledi.Mahalleleri dolaşarak vatandaşların sorunlarını dinlediğini anlatan Işık, şöyle konuştu: "Bartın Irmağı’nın su seviyesi 2 metre 30 santimetre civarında yükseldi.Yükselmeye de devam ediyor. Her ihtimale karşı ırmak çevresindeki evlerin zemin ve birinci katlarında oturanların konutlarını boşaltmalarını istedik. Çünkü, yağış devam edecek, riskli bir durum oluşabilir. Yakınlarının yanında barınma imkanı olmayanları okullarımızda misafir edeceğiz. Ayrıca, Kızılay kentte 100 hanelik mobil aş evi kuracak. Bunun için Düzce’den ekip geliyor."
milliyet