Zahid Akman’ın görev süresinin dolmasının ardından yapılan seçimde RTÜKAKP kontenjanından Prof. Davut Dursun seçildi. Dursun’un laiklik karşıtı sert makaleleri bulunuyor...

Zahid Akman nedeniyle eleştirilerin odağı haline gelen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) bu kez “laiklik karşıtı” sert makaleler yazan bir başkan atandı. Akman’ın görev süresinin dolması nedeniyle dün yapılan seçimde üye Prof. Dr. Davut Dursun, RTÜK Başkanlığı’na 2’ye karşı 7 oyla seçildi.
Akman başkanlığında son kez toplanan kurulda doğrudan seçime geçildi. CHPAKP kontenjanından Dursun’un girdiği başkanlık yarışından, Dursun 9 üyenin 7’sinin oyunu aldı. Dursun’a MHP’li yeni üye Esat Çıplak da oy verdi. Çıplak, oyunun gerekçesini “kurumsal kişiliği korumak” olarak açıkladı. AKP’den tek aday çıkmasında, RTÜK’ün ilişkili olduğu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın bir gün önce Dursun’u işaret etmesinin etkili olduğunu öne sürüldü.

Başkanvekilliği gerginliği
Toplantıda RTÜK Başkanvekilliği seçimi de tartışmalı geçti. Görevi yürüten AKP’li Abdulvahap Darendeli, “Ben başkanvekilliği görevimin devam ettiği inancındayım. Karşı çıkılıyorsa ben başkanvekilliği oylamasına katılmayacağım” dedi.
Başkanvekilliği için Fendoğlu ile CHP’den Mehmet Dadak da aday oldu. Fendoğlu ve AKP’li İlhan Yerlikaya’ya 3’er, Dadak’a 2 oy çıkarken ara verilmesini isteyen AKP’li üyeler aralarında “kura” çekerek eleme yaptı. Kurada Yerlikaya Başkanvekilliği’ne seçildi.
Prof. Dursun, “Önümüzdeki dönemde, öncelikli konumuz, RTÜK yasasını AB ve Avrupa Parlamentosu’nun yayımladığı görsel işitsel medya direktifi çerçevesi içinde uyumlaştırılmasına yönelik olarak çalışma olacak” dedi.


PORTRE
‘Laiklik dine müdahale’

Artvin’in Borçka ilçesinde 1953’te doğan ve Gürcü kökenli olan Dursun, Türk ve İslam
Prof. Dr. Davut Dursun’un “Osmanlı Devletinde Siyaset ve Din”, “İslam Dünyasında Dayanışma Hareketleri”, “Demokratikleşemeyen Türkiye”, adlı eserleri bulunuyor. Dursun’un kendi web sitesindeki laiklikle ilgili makalesinde, şu ifadeler yer alıyor:
- Türkiye’de laiklik esas itibarıyla bir dine müdahale hareketi olmuştur.
- Cumhuriyet kadrosu temelde yeni bir toplum ve yeni bir ‘ulusal din’ kurmayı istihdaf edinmişti.
- Laiklikle otoriterizm atbaşı yürümektedir. Türkiye’de ve İslam dünyasındaki uygulamalar laikliğin, ancak totaliter/otoriter yöntemlerle uygulanabileceğini göstermiştir.milliyet