Giresun/Rize DHA
Giresun’da önceki gün yaşanan sel felaketinde kaybolan Seracattin Gündoğdu’nun cesedine ulaşıldı. İlde 30 milyon TL’ye yakın zarar olduğu belirtildi

Giresun’da önceki gün 4 saat süren yağmur sonucu oluşan sel, 600 otomobil ve yüzlerce eve hasar verdi, 1 köprü ile 2 katlı bir ev yıkıldı. Bulancak Belediye Başkanı Kadir Aydın, sadece ilçelerinde 30 milyon TL’ye yakın zarar olduğunu söyledi. Selde kaybolan Seracattin Gündoğdu’nun (73) cesedi bulundu.
Kızılay bölgeye gıda ve çadırlardan oluşan 4 araç gönderdi. Bölgede altyapının hasar görmesi ve su şebekelerinin çamurla dolması nedeniyle ortaya çıkan salgın hastalık tehlikesi yetkilileri harekete geçirdi. Belediye hoparlöründen suyun kaynatılmadan kullanılmaması anonsları yapıldı. Sağlık İl Müdürlüğü ekipleri, sağlık kontrollerini hızlandırdı. Bulancak’a takviye ekipler gönderildi.
Piraziz ilçesine bağlı Bozat beldesindeki bir hidroelektrik santral şantiyesi de selden zarar gördü. Bozat Deresi’nin taşması sonucu köprü yıkıldı, çok sayıda araç heyelanda toprak altında kaldı, bazı araçlar da dere yatağına yuvarlandı.Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre; Karadeniz’de 12-18 Temmuz günleri arasındaki yağışlar sonucu yaşanan sel ve taşkınlarda toplam 8 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce yapı zarar gördü.

Fındıklı’da dere taştı
Rize’nin Fındıklı ilçesinde etkili olan yağmur nedeniyle iki dere taştı; 30 ev ve işyerinin zemin katlarını su bastı. Gürsu köyünde taşan ırmak 1 ahşap evi yıktı, 5 evi kullanılamaz hale getirdi. Fındıklı ve Ardeşen ilçelerinde çok sayıda köy yolu ulaşıma kapandı.


milliyet.com.tr