Çorum'da dolu, ekinleri mahvettiÇorum'da dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan dolu, merkeze bağlı bazı köylerdeki ekili alanlarda zarara yol açtı.

Alınan bilgiye göre, dün akşam başlayan ve aralıklarla devam eden dolu, merkeze bağlı birçok köyde buğday, arpa, soğan, meyve ve sebze ekili alanlarda mahsulün zarar görmesine neden oldu.

Dolu nedeniyle bazı bölgelerde yüzde 90 dolayında tane kaybı yaşandığı öğrenildi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Çorum Ziraat Odası Başkanı Selahattin Biçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dolunun merkezde bulunan 20'den fazla köydeki tarım arazilerinde zarara yol açtığını söyledi.

Dolunun bu yılki en etkili yağış olduğunu ifade eden Biçer, ''Tarım arazilerinin çoğunda hasar olduğu yönünde bilgiler geliyor. Şu anda 20 köyde yaklaşık 60 bin dönüm tarım arazisinin zarar gördüğünü biliyoruz. Bu arazilerin çoğu da henüz hasadı yapılmamış araziler. Buğday başakları dolu nedeniyle dökülmüş, sadece buğday sapları tarlada kalmış'' diye konuştu.

ARAZİLERİ ZARAR GÖREN KÖYLÜLER İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURDU

Bu arada, merkeze bağlı Serban ve Sarılık köylerinde yaşayan ve tarım arazileri zarar gören vatandaşlar, zararlarının karşılanması amacıyla İl Tarım Müdürlüğüne başvurdu.

Serban ve Sarılık'tan yaklaşık 30 çiftçi ve aileleri 2 traktörle İl Tarım Müdürlüğüne geldi.

İl Tarım Müdür Yardımcısı Mustafa Onur'la görüşen çiftçiler, zararlarının karşılanmasını istedi.

Mustafa Onur, ekili tarlasını sigorta yaptıran çiftçilerin zararının yarısının devlet tarafından karşılandığını söyledi.

Doludan zarar gören köylerde hasar tespit çalışması yapacaklarını ifade eden Onur, ''Arkadaşlarımız bugünden itibaren arazilerinizi inceleyecek. Önce bir tespit yapalım, daha sonra sizlere yasalar gereğince yardımcı olmaya çalışacağız'' diye konuştu.

Köylüler Onur'la görüştüğü sırada İl Tarım Müdürlüğüne gelen Ziraat Odası Başkanı Biçer de dışarıda bekleyen çiftçilerin aileleriyle görüştü.

Köylülere ''geçmiş olsun'' dileğinde bulunan Biçer, ''Borcu olan ve umudunu sadece tarlasındaki ürüne bağlayan köylülerimiz sorunlarını aktarmaya gelmiş. Kanunen bu kapsamda yapılacak bir şey yok ama bizim istediğimiz tespit çalışması yapılarak en azından tohum desteği yapılması veya kredi borçlarında indirime gidilmesidir'' diye konuştu.

Görüşmelerin ardından bir süre daha müdürlüğün bahçesinde bekleyen köylülere Ziraat Odası Başkanlığınca ekmek arası döner ve ayran dağıtıldı.

haberaktuel.com