Şile'de 3 günde 3 kişi RİP kurbanı!
İstanbulluların hafta sonları denize girmek için tercih ettiği Şile Sahilleri can almaya devam ediyor. Alınan tüm önlemlere rağmen son üç gün içinde 3 kişi hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre Şile Doğancılı Köyü'ndeki Taş İskele Plajı'nda cumartesi günü kuzeni ile birlikte girdiği denizde boğulma tehlikesi geçiren 18 yaşındaki Ozan Tuncel, 8 dakika sonra suyun altından çıkartılarak hastaneye kaldırıldı. Hastanede tedavi gören, sağlık meslek lisesi son sınıf öğrencisi Tuncel, yoğun bakım ünitesindeki yaşam mücadelesini kaybetti. Tuncel'in ölümü ailesi ve okul arkadaşlarını yasa boğdu.

Geçtiğimiz hafta sonu boğularak yaşamını yitirenlerden biri de Bülent Akarcalı Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi Ozan Tuncel (18) oldu. Hafta sonunda Şile'ye pikniğe giden Rüstem Doğan, halasının oğlu Ozan Tuncel'i de yanına aldı. Şile, Doğancılı Köyü, Taş İskele Plajı'na giden kuzenler, öğle saatlerinde serinlenmek için birlikte denize girdi. Plaja konulan emniyet şeridini aşan kuzenler bir anda gözlerden kayboldu. Bir süre sonra çırpınarak su yüzeyine çıkan Rüstem Doğan, yardım istemeyi başardı. Doğan, hazır bekleyen cankurtaran ekibi tarafından kurtarılarak kıyıya çıkarıldı. Daha sonra bilinci yerine gelen Doğan, yanında kuzeni olduğunu söyleyince cankurtaranlar tekrar denize daldı. Yapılan arama sonunda, yaklaşık 8 dakika suyun altında kalan Ozan Tuncel bulunarak karaya çıkarıldı. İlk müdahalesi yapılan ve hayata döndürülen genç liseli, ambulansla Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Ciğerlerinde ve beyninde ödem oluşan Ozan Tuncel, Yoğun Bakım Ünitesi'nde 4 gündür vermiş olduğu yaşam mücadelesini sabah saat 07.30'da kaybetti. Tuncel'in ölümü yakınları ve okul arkadaşlarını yasa boğdu. Hastane morgundan alınan Tuncel'in cenazesi Kartal Soğanlık Mezarlığı'nda toprağa verildi. Ozan Tuncel'den önce kurtarılan Rüstem Doğan ise yaşadıkları o anı, "Ozan ile birlikte denize girdik, su belimize kadar geliyordu. Ozan, yüzmeyi bilmediği için öğretmeye çalışıyordum. Kulaç atarak biraz ileri gittiğimizde, sanki biri bizi aşağı doğru çekti. Çırpınarak su yüzeyine çıkıp yardım istedim. Kıyıya çıkarıldığımda Ozan'ın da yanımda olduğunu söyledim, ancak kimseyi inandıramadım. Kurtarma çalma çalışmaları geç yapıldı" şeklinde anlattı.

Oğlunun cesedini almak için geldiği hastane morgunda açıklama yapan Baba Rasim Tuncel, "İş çıkışında, evin bir ihtiyacının olup olmadığını öğrenmek için oğlumu cep telefonundan aradığımda Şile Jandarma Komutanlığı'ndan yetkililer çıkarak, acı haberi verdi." dedi.

KIYIDA OTURURKEN DALGALAR YUTTU

Yine, Şile Sofular Köyü'nde ise pazar günü 10 yaşındaki Yunus Emre Üçkardeş boğularak hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, Yıldız Aytama İlköğretim Okulu öğrencisi Yunus Emre Üçkardeş, eniştesi Cengiz, halası Mine ve kuzeni Hilal Yazgan ile birlikte deniz kenarına gitti. Cengiz, Hilal Yazgan ve Yunus Emre Üçkardeş, deniz kenarında kumsalda otururken büyük bir dalga geldi. Dalga, Yunus Emre Üçkardeş'i alarak denize doğru sürükledi. Yapılan kurtarma çalışmalarına rağmen küçük Yunuz Emre bulunamadı. Olayın ardından denizde arama çalışmaları başlatıldı. Yavuz Emre'nin cesedi, dün akşam saatlerinde AKUT ekibi tarafından bulundu. Sahilde oğlunun cesedi arandığı sırada yaşlı gözlerle bekleyen Baba İsmail Üçkardeş," Oğlum denize girmek için gelmişti. Kıyıda otururken dalga gelmiş. Kuzeninin yanından oğlumu almış gitmiş. Cesedini arıyoruz." diye konuştu.

RİP AKINTISI NEDİR?

Şile sahillerinde boğulmaların nedeni 'rip akıntısı'

Her yaz onlarca kişinin boğulduğu Şile sahillerindeki tehlikenin nedeni rip akıntıları. Rip akıntısı, deniz tabanında meydana gelen ve genellikle kıyılarda görülen bir doğa olayı.

İstanbul'un Karadeniz kıyısındaki en gözde sahillerinden Şile'de meydana gelen ani boğulmaların nedeninin denizdeki rip akıntısı olduğu belirlendi. Rip akıntıları kıyılarda meydana gelen doğal bir olay olarak kabul ediliyor ve kıyıların morfolojik özelliklerine bağlı olarak, dünyanın birçok ülkesinde görülüyor. Kıyılarda bulunan kayalık, rıhtım, mendirek ve kalabalık halde yüzen insanların bulunduğu kesimlerde, dalgaların doğrusal gelişinin kesintiye uğraması da rip akıntısının oluşmasına neden olarak gösteriliyor.

KIYIYA PARALEL YÜZÜN

Dalgalarla kıyıya yığılan sular geri dönerken, denize doğru bir basınç oluşturup, kıyının uygun bir kesiminden (genellikle o sahanın en derin kesiminden) denize doğru dönerek de rip akıntısını meydana getiriyor. Deniz tabanındaki ince malzemeleri karıştırarak çamurlu bir akarsu görüntüsü kazanan güçlü ve hızlı akıntılar nedeniyle de Şile örneğinde olduğu gibi ani boğulmalar meydana geliyor. Uzmanlar, rip akıntılarının saniyede 1-2 metre hızla, 20-30 metre genişliğinde bir hat boyunca denize doğru hareket ettiğini ve bu akıntıya kapılan insanların, çok iyi yüzme bilseler bile, boğulma riskiyle karşı karşıya kaldıklarını belirtiyorlar. "Kıyılardaki boğulmaların önemli bir kısmına bu akıntılar neden olmaktadır. Akıntıya kapılan insanlar, hızla denize doğru sürüklenmeye başladıklarından, bu anafordan kurtulmak için panik halinde karaya doğru yüzmeye çalışırlar. Oysa en iyi yüzücüler bile rip akıntılarının hızı olan saniyede 1-2 metre yüzemez. Bu akıntıdan ve boğulma riskinden kurtulmak için karaya doğru değil, kıyıya paralel yüzerek akıntı alanından kurtulmaya çalışmak gerekir. Rip akıntılarına karşı nasıl davranılması gerektiği bilinirse, boğulma olayları da azalır," diyen uzmanlar uyarıyor.

HİLAL KIYILAR TEHLİKELİ

Hilal biçimli kıyılarda rip akıntısı ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirten uzmanlar, kıyılarda denize girecek olanlara uyarılarda bulunarak, denize girmeden önce kıyı güvenliği şartlarının kontrol edilmesi, mendirek ve denize doğru çıkıntı yapan kayalıklardan 30-40 metre uzak durulması gerektiğini belirttiler. Rip akıntısı oluşabilecek kıyılara uyarıcı levhaların koyulması ve yoğun olarak denize girilen yerlerde can kurtaran bulundurulmasının ise zorunlu tutulması gerektiğinin altını çizen uzmanlara göre tehlike göz ardı ediliyor.

haberaktuel.com