Üzerinde bıçak taşıyana ceza varHer gün gelen bıçaklı ve benzeri kesici aletlerle işlenen cinayet ve yaralama haberlerini azaltacak önlem!

Ankara ve ilçelerindeki meskun mahallerde kişilerin ani olaylarda kullanılacak biçimde kesici ve delici alet taşıması yasaklandı.
Bıçak taşıyanlara Kabahatlar Kanunu'nun 32'nci maddesi uyarınca 100 TL idari para cezası kesilecek. Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamada, şehirde zaman zaman meydana gelen yaralama ve öldürme olaylarının genellikle kesici ve delici aletler kullanılarak gerçekleştirildiği, özellikle sabıkalı kişilerin mutlaka bıçak taşıdıkları ve bunları da en basitinden teşhir ederek toplumda korku ve paniğe neden olduklarının tespit edildiği belirtildi. Öğrencilerin de bıçak, kesici ve delici alet taşıma özentisinin bir gerçek olduğunu belirten Valilik, "Bu özentinin ilkokul seviyelerine kadar inme eğilimi gösterdiği görülmektedir" açıklamasını yaptı.

-VALİLİK: ATEŞLİ SİLAHLAR VE BIÇAKLAR İLE DİĞER ALETLER HAKKINDA KANUN YETERSİZ-
6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkındaki Kanun ve diğer mevzuatın bu konuda etkin mücadele için "yeterli olmadığı" belirtilen Ankara Valiliği açıklamasında, kötü niyetli kişilerin mevzuat yetersizliğini ve lehine olan durumları suistimal ettiği de kaydedildi.

-BIÇAK TAŞIYANA 100 TL ANINDA PARA CEZASI-
Bu nedenle Ankara şehir merkezi ve ilçelerde bıçakla yaralanma ve öldürme olaylarının önlenmesi, kamu güvenliğinin korunması amacıyla, tek ve çift ağızlı bıçaklarla saldırı ve savunmada kullanılan sivri uçlu her türlü kesici ve delici aletlerin ruhsatlı av-spor dükkanları hariç seyyar olarak veya tabla üzerinde sergilenmesi ve satışı yasaklandı. Bıçakların meskun mahalde veya şehir içinde bavul, valiz, takım veya el çantalarında, çuval, bez torba veya ambalajlarda, araçların bagaj veya torpido gözlerinde, ani olaylarda kullanılmayı engelleyecek tarzda kağıt veya bezle sarılıp paketlenmiş şeklin dışında her ne suretle olursa olsun taşınmasına da yasak getirildi. İl İdaresi Kanunu kapsamında getirilen yasak uyarınca, yasağın aksine hareket edenler hakkında işlenen fiil ayrı bir suç teşkil etmediği taktirde Kabahatlar Kanunu uyarınca 100 TL idari para cezası kesilecek, bıçaklara da el konulacak.

haberaktuel.com