Meryem bebeğin 8 saatlik yaşam öyküsüErken doğum ile solunum yetmezliği sorunuyla dünyaya merhaba demişlerdi. Ancak 1 tane kuvöz vardı!
Ebrar ve Meryem, Muş'ta sezaryenle 6.5 aylık olarak dünyaya geldi. Ancak bebeklerde solunum yetmezliği vardı.
Muş'taki hastanede solunum cihazlı kuvöz olmadığı için çevre illerden arandı. Van'da tek kuvöz bulunabildi. Muş'ta kalan Meryem öldü, 2.5 saatlik bir ambulans yolculuğuyla Van'a götürülen Ebrar hayata tutundu

Muş'un Yeşilyurt Mahallesi'nde oturan 23 yaşındaki ev kadını Sinem Apak ile Hürriyet Mahallesi'nde fırıncılık yapan 30 yaşındaki Sinan Apak'ı, evliliklerinin ilk yılında ikiz bebek heyecanı sardı. Her ay düzenli olarak kontrole giden Sinem Apak, 18 Temmuz günü erken doğum tanısıyla acil olarak Muş Kadın Doğum Hastanesi'ne kaldırıldı. Sinem Apak, saat 20.20'da ilk bebeğini, saat 20.26'da da ikinci bebeğini sezaryenle dünyaya getirdi. İkizlerde erken doğumdan dolayı solunum yetmezliği çıktı.

Annenin en zor seçimi

Doktorlar, ikizler için çevre illerdeki hastanelerde solunum cihazlı boş iki kuvöz aradı. Sadece Van'da Özel Medikal Park Hastanesi 'Tek kuvözümüz var'dedi. Bebeklerin ikisinin birden gönderilmesi ve tek kuvöze sırayla girmeleri görüşü Van'daki hastaneye iletildi. Ancak, doktorlar 'risk'almayarak tek bebeğin gönderilmesini istedi. Bunun üzerine sağlık durumu daha iyi olan Ebrar Van'a gönderildi.

Meryem için artık çok geç

Ambulansla 223 kilometrelik yolculuğa çıkan Ebrar bebek, Van'da bulunan Özel Medikal Park Hastanesi'nde hemen kuvöze konularak yoğun bakıma alındı. Solunum yetmezliği ortadan kalkan Ebrar'ın kullandığı kuvözün diğer bebek için de kullanılabileceği belirtilerek onun da Van'a gönderilmesini istendi. Ancak, diğer bebek Meryem, daha fazla oksijensizliğe dayanamayarak 19 Temmuz günü saat 08.00'de hayatını kaybetti.

Bakanlık cihaz gönderdi

Sağlık Bakanlığı, Muş'ta yaşanan dramın ardından sıkıntıyı gidermek için Doğum Hastanesi Başhekimliği'ne iki solunum cihazı (mekanik vantilatör) gönderdi. Hastaneyle getirilen solunum cihazları, 25 hasta kapasiteli yoğun bakım ünitesine kurma çalışmalarına başlandı. Başhekim Muhammet Arap, yeni bir hastane olduklarını ve eksiklerini gidermek için büyük bir heyecanla çalıştıklarını bildirdi. Başhekim Muhammet Arap, “Hedefimiz bölgenin tüm ihtiyacına yanıt verecek bir hastane olmak” dedi.

Türkiye'deki hastanelerin 5 bin kuvöze ihtiyacı var

Türk Sağlık Sen'in hazırladığı yenidoğan bebeklere ilişkin rapora göre, bir yılda 1 milyon 400 bin doğum gerçekleşiyor. Çocuk sağlığı uzmanı sayısı bin 640. Bebek ölüm oranının binde 21 olduğu Türkiye'de 5 bin kuvöze ihtiyaç var, ancak sadece 1.532 kuvöz mevcut. Yeni doğan yoğun bakım yatak sayısı ise bin 233. Uzmanlar ise sorunun sadece kuvöz sayısının yetersizliği değil eldeki kuvözlerin verimli kullanılmaması ve Türkiye'de erken doğum oranlarının son yıllarda hızla artış göstermesinin de olduğunu söylüyor:

Eldekiler verimsiz kullanılıyor

Türk Neonatoloji Derneği (Yeni doğan Bebek Derneği) Başkanı, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yurdakök: “Birimler arasında o koordinasyonu sağlayamadığınız sürece istediğiniz kadar kuvöz, vantilatör alın yine sorun olduğu gibi kalır. Önemli olan eldekini değerlendirmektir. Türkiye gibi doğum oranı yüksek bir ülkede ne kadar kuvöz alırsanız alın yetmez.”

Doğum oranları çok yüksek

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Neonatoloji Anabilim Dali Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asuman Çoban: “Son yıllarda doğum sayısının artması, erken doğumlar, tüp bebeklerde çoğul gebelikler yaşanması bu sistemlere ihtiyacı artırıyor. Kapasite aşımı maalesef ki yaşanıyor. Sadece araç gereç konusunda değil yetişmiş deneyimli uzman doktor ve hemşire konusunda da sıkıntılar var, sayılar oldukça yetersiz.”

Kuvözler pahalı cihazlar değil

İstanbul Tabip Odası Başkanı Dr. Özdemir Aktan: “En önemsiz konu kuvözün parası. Çünkü fiyatları çok yüksek değil. Asıl problem hastane zincirlerinin doğru kullanılmamasıdır. Van'daki hastanede yeni doğan yoğun bakımı yoksa oraya zaten bu hastalar alınmamalıdır. Ancak varsa ve yeni doğan hastaların geleceği bilinse hazırlık ona göre yapılır. Ama ne yazık ki biz de bu sistem tam işlemiyor.” n Meltem GÜNAY

En pahalısı 9 bin euro

Elektromag Türkiye 3.442 euro
AMS Türkiye 2.861 euro
GM ABD 8.526 euro
Drager ABD 6000 euro
Air Shilds ABD 6000 euro
Atom Japonya 3.800 euro
Datex Çin 2500 euro
Ohmeda ABD 9.239 euro
Fanem Brezilya 3.553 euro

Rakamlarla bebek dünyası

* Türkiye'de yıllık ortalama gebelik sayısı 1 milyon 780 bin
* Canlı doğum sayısı 1 milyon 400 bin
* Her yüz bebekten 10-12'si prematüre (37. haftadan erken) doğuyor
* Her bin bebekten 20-22'si hayatını kaybediyor. Bu bebeklerin yüzde 75'i erken doğum yüzünden ölüyor
* İkiz bebeklerin ölüm oranı tek doğanlara göre 3 ile 6 kat, üçüzlerde ise 5-20 kat daha fazla oluyor

haberaktuel.com