Bursa'da öğrenci kampında domuz gribiUludağ'da düzenlenen Uluslararası Gençlik Kampı'nda 1 yabancı eğitmen ile 5 öğrencide domuz gribi saptandı. Tahlilleri pozitif çıkan 6 kişi tedaviye alındı.

Uludağ'da düzenlenen bir kampa katılan 1'i yabancı 6 kişide ''Domuz gribi''ne rastlandığı bildirildi. Uludağ oteller bölgesinde özel bir kuruluş tarafından organize edilen kampta bir hafta önce rahatsızlanan bir öğrencide, yapılan tetkikler sonucunda ''Domuz gribi'' virüsüne rastlandığı belirtildi. Bunun üzerine konudan haberdar edilen Bursa İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin kampta bulunan diğer öğrenci ve eğitmenlere önleyici sağlık tedbiri uygulamaya başladığı öğrenildi.

Yapılan analizler sonucunda, 5 kişide daha ''Domuz gribi'' görüldüğü, bu kişilerin, hastalığı ilk rahatsızlanan öğrenciden kaptıklarının sanıldığı ifade edildi.Hastanede tedavileri tamamlanan bu kişilerin taburcu edildikleri, sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

BURSA VALİSİ HARPUT
Bursa Valisi Şahabettin Harput, Uludağ'da değişik grupların otellerde, çadırlarda veya kendi imkanlarıyla kamp faaliyetlerinde bulunduklarını söyledi.Kamplardan bir tanesinde yurtdışından gelen bir çocukta görülen rahatsızlığa, ''Domuz gribi'' teşhisi konulduğunu ifade eden Harput, şöyle konuştu:

''Orada diğer çocuklar da bir kontrol işlemine tabii tutuldular. Bunlardan da 4 çocuk ve 1 görevlide aynı hastalık tespit edildi. Virüs taşıdığı belirlenenler tedaviye alındı. Çocuklar kamptan ayrıldı. Kamp da bugün sona erdi. Bu mesele inşallah büyümeden, daha fazla yayılmadan sona erer diye umut ediyoruz.''

Harput, Uludağ'da onlarca otel, çadır ve kamp yeri bulunduğuna işaret ederek, ''Uludağ'da böyle bir sanal sağlık salgını varmış gibi bir anlayışın, kanaatin oluşmaması gerekir. Uludağ bütün canlılığıyla hayatiyetini sürdürmekte. İnsanlarımız orada her türlü sosyal, kültürel ve eğlenceye yönelik etkinlikleri yaşamaktadır'' dedi.

KAMP YÖNETİCİSİ
Kamp yöneticisi Fahrettin Gözet ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Dünya Kampçılık Birliği üyesi olmalarından dolayı, kamplar başlamadan önce yaşanacak olası her türlü sorunla ilgili gerekli önlemleri aldıklarını söyledi.

Kampta rahatsızlanan bir öğrenciden örnek alındığını ifade eden Gözet, şunları kaydetti: ''Sonuçlar pozitif geldi. Kampın başından beri irtibatta olduğumuz özel hastane ile Sağlık İl Müdürlüğünün desteğini gördük. Bize her anlamda destek verdiler. Haberi aldığımızda sorumluluğumuz gereği hemen aileleri bilgilendirdik. Bu kişileri kamptan izole ettik. Bu arada sağlık ekipleri de son derece iyiydi. Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, yapılan tedavinin yeterli olduğunu ve herhangi bir sıkıntının bulunmadığını bize iletti. Kampımız da zaten, rutin takvimi gereği bugün itibarıyla sona eriyor. Kurum olarak çocuklarımızın sağlığıyla ilgili her türlü önlemi aldık ve almaya da devam edeceğiz.'

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA
Sağlık Bakanlığı, Bursa Uludağ'daki ''Geleceğin Yıldızları'' kampındaki 5 çocuk ile 1 personelde domuz gribi virüsü tespit edildiğini, olayın başından itibaren gerekli tüm önlemlerin alındığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasında, İl Sağlık Müdürlüğüne, Bursa Uludağ'da yapılan ''Geleceğin Yıldızları'' kampında bulunan bir çocukta 23 Temmuz Perşembe günü grip benzeri bulguların başladığı ve kendisinin son 3 gün içinde yurt dışından geldiği bilgisinin ulaşması üzerine, H1N1 virüsü taşıyabileceği şüphesiyle Bulaşıcı Hastalıklar Şubesinden görevlilerin kampa giderek durumu araştırdığı belirtildi.

Şikayetleri bulunan çocuktan örnek alınarak ulusal referans laboratuvarına gönderildiği, test sonucunun pozitif gelmesi üzerine kendisine ve yakın temasta bulunduğu kişilere ilaç tedavisi başlandığı kaydedilerek, şöyle denildi: ''Daha sonra kampta bulunan 4 çocuk ve 1 görevli personelde daha grip bulguları başlamış ve bu kişilerden de örnek alınmış, yapılan test sonucu pozitif gelince tüm kamptakilere koruyucu amaçla ilaç tedavisine başlanmıştır. Test sonucu pozitif çıkanların tamamı kamptan ayrılmıştır. Kampta 400 kişi (13-16 yaş arası 226 katılımcı ve 174 görevli personel) bulunmakta olup kamp bugün sona erecektir.

Olayın başından itibaren gerekli tüm önlemler alınmış, Bakanlığımız, müdürlüğümüz ve kamp görevlileri 24 saat boyunca iletişim halinde olmuşlardır.''

haberaktuel.com