Üçüncü turda 338 oy alan Mehmet Ali Şahin, TBMM Başkanı seçildi. CHP’li İlhan Kesici 103, MHP’li Münir Kutluata 66, Bağımsız Kamer Genç 1 oy aldı. 9 oy boş çıktı, 1 oy geçersiz sayıldı AKP dünkü oylamada 5 fire verdi

TBMM’nin 30. Başkanı, AKP Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin oldu. Şahin, üçüncü turda aldığı 338 oyla Başkan seçildi. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk dışındaki tüm liderlerin katıldığı 3. tur oylamada 518 milletvekili hazır bulundu. Seçilebilmek için 276 oyun yeterli olduğu turda 338 oy alan Şahin, Başkan seçildi. Adaylardan CHP İstanbulMHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata 66, TunceliKamer Genç 1 oy aldı. 9 oy boş çıktı, 1 oy geçersiz sayıldı.

DTP’den sembolik jest
DTP MYK toplantısı nedeniyle DTP’li milletvekillerinin bir bölümü oylamaya katılmadı. İlk iki turda AKP’nin ortalama 20 fire verdiği dikkate alındığında, üçüncü turdaki 338 oydan bir bölümünün DTP’den geldiği sonucu ortaya çıktı. AKP dün 5 fire verdi. İlk iki turda 96 oy alan CHP’li Kesici ise, DSP ve bazı bağımsızlardan gelen destekle oyunu 103’e çıkardı. İlk turda 70, ikinci turda 71 oy alan Kutluata da bu kez 66 oyda kaldı. İlk turu 11, ikinci turu da 8 oyla geçen Genç ise 3. turda tek başına kaldı. Genç’in aldığı 1 oyun kendisine ait olduğu bildirildi.

Atatürk vurgusu
Omuzlarına büyük bir sorumluluk yüklendiğini belirten Şahin, hukuk kuralları içinde, peşin hükme kapılmaksızın, tam bir tarafsızlıkla hizmet edeceğini kaydetti. Konuşmasında Atatürk’e özel vurgu yapan Şahin şunları söyledi:
“Özellikle birinden bahsetmezsem konuşmamı eksik yapmış olurum. O da TBMM’nin ilk Başkanı, cumhuriyetimizin kurucusu, ilk cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. O’nun ecdadımızla, milletimizle birlikte kurduğu cumhuriyeti daha da yüceltmek, temel ilkeleriyle birlikte daha da geliştirmek, cumhuriyet kurulurken ortaya konan hedefi, yani çağdaş uygarlığı yakalamak hepimizin, özellikle bu Meclis’in en asli görevidir. ”


Kutlama kuyruğu
TBMM Başkanlığı’na seçilen Mehmet Ali Şahin’i kutlamak için milletvekilleri sıra oluşturdu. Oylamanın ardından kulislerde lokum ve gazoz ikram edildi.
Fotoğraf: MUSTAFA İSTEMİ


Notlar...

Erdoğan’ın hesabı

- Oylama sonucu, açıklanmadan önce Erdoğan’a bildirildi. Hemen kaleme sarılan Erdoğan’ın hesap yaptığı gözlendi.
- Liderler oylama boyunca birbirleriyle hiç temas kurmadı.
- AKP Adana Milletvekili Ömer Çelik, DSP İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş’ı koluna girerek Erdoğan’a götürdü. Erdoğan’la sohbet eden Ağırbaş’ı AKP’li kadın milletvekillerinin aralarına alarak sohbet etmesi “transfer kuşatması” yorumlarına yol açtı.
- Baykal ve Bahçeli, Şahin’i yanına giderek kutladı. Erdoğan da Şahin’i öperek tebrik etti.
- İlk iki tur oylamaya veda turları nedeniyle katılamayan eski TBMM Başkanı Köksal Toptan, 3. tur oylamaya katıldı. Genel Kurul’da bir araya gelen halef-selef TBMM başkanları yan yana oturarak uzun uzun sohbet etti. Şahin’i, seçildiği açıklandıktan sonra ilk kutlayan da Toptan oldu.
- Seçim sürecini, Şahin’in kardeşi İbrahim Şahin dinleyici localarından izledi. Bazı milletvekillerinin türbanlı yakınları da oylamayı locadan takip etti.


Portre...

Milli Görüş’ün önemli ismi

TBMM Başkanı seçilen AKP Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Milli Görüş’ün partilerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la önemli görevlerde bulundu. Kapatılan RP ve FP’de siyaset yapan Şahin, Erdoğan, Abdullah Gül ve Bülent Arınç’la birlikte AKP’nin kuruluş sürecindeki en önemli isimlerden biriydi.
1950’de Karabük’ün Ekincik köyünde doğan Şahin, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra bir süre serbest avukat olarak çalıştı. Hukuk fakültesinden önce köyünde imamlık da yapan Şahin, siyasi yaşamında ilçe başkanlığı ve belediye başkanlığı yaptı, Erdoğan’ın RP İstanbul İl Başkanlığı döneminde yardımcılığını üstlendi. 1994’te İstanbul Fatih Belediye Başkanı seçilen Şahin, oy pusulasında yanlışlık olduğunu ileri süren İP’nin itirazı kabul edilince yenilenen seçimi kaybetti. Bir yıl sonra milletvekili olan Şahin, eski Başbakan Necmettin Erbakan’la yolların ayrılması sürecinde Erdoğan’ın yanında yer aldı. AKP hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve Adalet Bakanlığı yapan Şahin, son yerel seçimlerde Antalya’nın CHP’ye kaptırılmasının ardından yapılan hükümet revizyonunda kabine dışında kaldı.

Deniz Feneri’nde çok eleştirildi
Adalet Bakanı olduğu dönemde Deniz Feneri davası nedeniyle çok eleştirilen Şahin’in, işkence sonucu öldürüldüğü belirlenen Engin Çeber’e yapılanlardan ötürü devlet adına özür dilemesi tarihi bir adım oldu, PKK’nın eline düşen askerlerin direnmemesini eleştiren sözleri çok tartışıldı.
ABDULLAH KARAKUŞ


Teyzesinin oğlunu yakalatmıştı
4 çocuk babası Şahin’in türbanlı eşi Saniye Şahin’e böbrek naklini, ErgenekonBaşkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal yaptı. Kendi adını kullanarak iş takibi yaptığını tespit ettiği teyzesinin oğlunu yakalatan Şahin, bilgisi dışında sigorta yaptırıldığını öğrendiği 13 ve 15 yaşlarındaki çocuklarının sigortalarını da iptal ettirdi. En büyük hayallerinden biri film çekmek olan Şahin üniversitede okurken, o dönem İstanbul’a gelen ünlü boksör Muhammed Ali’yi küçük el kamerasıyla çekebilmek için minareye bile çıktı.

milliyet