İddia olunan Ergenekon Silahlı Terör Örgütü'ne yönelik düzenlenen operasyonlarda çok sayıda suikast hazırlığı yapıldığı ortaya çıkmıştı. 3. iddianamede örgütün 2005 yılından itibaren çok sayıda suikast planladığına vurgu yapılarak darbeye zemin hazırlanmanın amaçlandığı belirtiliyor.


Örgütün gerçekleştirdiği suikast olarak Danıştay saldırısı kayıtlara geçiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast ise planlanan eylemler listesinde yer alıyor. Yarbay Mustafa Dönmez'in Ankara'da askerî lojmanlarda bulunan ikametinde ele geçirilen ajandada uydu fotoğrafları ve detaylı adres bilgileri de iddianamede. Adres bilgilerinde işaret edilen bina ise Başbakan Erdoğan'ın ikamet ettiği Ankara Keçiören ilçesi Kuşadası Sokak üzerindeki dairesi.
Dönmez'e ait ajandanın 46. sayfasında el yazması notların bulunduğu, ajandanın kapağında bulunan cep kısmında iki adet A-4 kağıdı üzerine çıktı olarak alınmış, aynı bölgeyi gösteren uydu fotoğrafların yer aldığı tespit edildi. İki ayrı uydu fotoğrafında Başbakan'ın Ankara'da ikamet ettiği Subayevleri Mahallesi'nde yer alan Kuşadası, Gölbaşı sokaklar, yürüyüş yolu şeklinde yol ve sokak adları yazılmış ve kırmızı kesik çizgilerle işaretlenmiş. Birinci resimde Başbakan'ın ikamet ettiği ev kırmızı kalemle daireye alınmış ve 220 metrelik bir yol kesik çizgilerle anlatılmış. İddianamede yer alan detaylı çizimlerle ilgili daha önce aralarında Yarbay Dönmez'in de adının geçtiği bir suikast timinin Başbakan'a yönelik LAW silahlı saldırı yapacağı iddiası dile getirilmişti.

DEŞİFRE OLANIN YERİNE YENİ EYLEM PLANI
İddianamede son bölümde yapılan değerlendirmede örgütün ülkede kaos oluşturmak için 2005 yılından bu yana benzeri eylemler planladığının anlaşıldığı aktarılıyor. İddianamede, "Sonuç olarak Ergenekon terör örgütünün tüm bu eylemleri gerçekleştirmedeki amacının ülkede darbe zemini oluşturmak ve hedeflenen darbenin bir an evvel gerçekleştirilmesi olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle örgütün bu ve benzeri eylemlerinden asla vazgeçmediği, deşifre olan her eylem planından sonra yeni bir suikast ve eylem planı hazırlayarak uygulamaya koyduğu anlaşılmıştır." deniliyor.
Gerçekleşen suikast ve
eylemler

CUMHURİYET Gazetesi'ne saldırı
DANIŞTAY saldırısı. 17 Mayıs 2006'da Avukat Alparslan Arslan tarafından düzenlenen silahlı saldırıda Danıştay 2. Dairesi Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybetti. Saldırıda Başkan Mustafa Birden, üyeler Ayfer Özdemir ve Ayla Gönenç ile tetkik hakimi Ahmet Çobanoğlu yaralandı.
Planlanan eylemler
YARGITAY mensuplarına suikast.
İZMİR Şirinyer semtinde bulunan NATO müttefik kuvvetlerine ait karargâha yönelik saldırı.
İŞÇİ PARTİSİ Genel Merkezi'nde yapılan aramada 8 Şubat 2005 tarihli dosyaya göre dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt'a yönelik suikast.
SANIKLAR Veli Küçük, Fikri Karadağ ve Sevgi Erenerol tarafından 2007 yılı içerisinde gazeteci Fehmi Koru ve yazar Orhan Pamuk'a yönelik suikast hazırlığı yapıldığı tespit edildi.
DİYARBAKIR Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP Milletvekili Sebahat Tuncel ve Ahmet Türk'e yönelik 2007 yılı içerisinde silahlı saldırı hazırlığı yapıldığı, bunun Fikri Karadağ ve Selim Akkurt tarafından planlandığı belirlendi.
İBRAHİM Şahin liderliğindeki hücre yapılanmasının Sivas'ta yaşayan Ermeni asıllı Minas Durmaz Güler'e yönelik suikast hazırlığında bulunduğu tespit edildi.
İBRAHİM Şahin liderliğindeki hücre yapılanması Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan'a yönelik suikast hazırlığında bulundu. Bunun için İstanbul'daki evinin krokisi hazırlandı. Eylemin anti tank silahı (LAW) ile gerçekleştirilmesi öngörüldü.
İBRAHİM Şahin'in liderliğindeki hücrenin Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız'a yönelik silahlı eylem hazırlığında bulunduğu ortaya çıktı. Bunun için detaylı krokiler ve fotoğraflar hazırlanmış.
ŞAHİN liderliğindeki hücre tarafından Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Kazım Genç'e yönelik suikast planı ele geçirildi. AYNI HÜCRE Ankara Eryaman'da bulunan Optimum Alışveriş Merkezi'ne yönelik bombalı saldırı planı hazırlamış. Plan içerisinde alışveriş merkezinde bulunan halkın % 98 oranından Müslüman Türklerden oluştuğu notu düşülmüş. Eylemin Alevi-Sünni çatışması için propaganda aracı olarak kullanılması planlanmış.

ZAMAN