İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon'la ilgili 3. iddianameyi de kabul etti. İlk duruşma 7 Eylül'de yapılacak. 12 Haziran 2007'de Ümraniye'de patlayıcı maddelerin bulunmasıyla başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamenin kabulüyle birlikte 35'i tutuklu 52 sanık hakkında dava açıldı.


Darbeye zemin hazırlamak için planlanan suikastların ayrıntılarıyla yer aldığı iddianamede, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Ali Balkız ve Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Kazım Genç'in isimleri mağdur ve müşteki, Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan, Sivas'taki Ermeni cemaatinin lideri Minas Güner mağdur olarak geçiyor.

5 emekli, 13 muvazzaf askerin yer aldığı iddianamede ele geçirilen mühimmat da tek tek sıralanıyor. Cephanenin suikast girişimleriyle uyumlu olduğu vurgulanırken, kaos planının amaç bölümünde "Alevileri kışkırtarak, Alevi-Sünni çatışması çıkartmak." cümlesi dikkat çekiyor.
İddianame kabul edildi, ilk duruşma 7 Eylül'de
fErgenekon soruşturması kapsamında 35'i tutuklu 52 şüpheli hakkında hazırlanan üçüncü iddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddianamede, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan ve Minas Durmazgüler 'mağdur', Ali Balkız ve Kazım Genç ise 'müşteki' olarak geçiyor. İddianamedeki sanıklar arasında eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, Eski Özel Harekât Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin ve gazeteci-yazar Yalçın Küçük de bulunuyor. Davanın ilk duruşması 7 Eylül 2009'da görülecek.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 Haziran 2007 tarihinde Ümraniye ilçesinde patlayıcı maddelerin ele geçirilmesiyle ilgili başlatılan soruşturma sonucu ortaya çıkarılan Ergenekon isimli organizasyonla ilgili hazırlanan üçüncü iddianameyi incelemeyi tamamladı. Mahkemenin, bin 454 sayfadan oluşan üçüncü iddianameyi kabul etmesinin ardından 35'i tutuklu 52 sanık hakkında dava açılmış oldu. İddianamenin tamamlanmasının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılan yazılı açıklamada, iddianamede operasyon kapsamında 10 Ocak ile 17 Nisan 2009 tarihleri arasında gözaltına alınan ve tutuklanan sanıkların yer aldığı ifade edilmişti.
SUİKAST PLANLARI DEŞİFRE OLDU
Açıklamada, iddianamenin giriş bölümünde örgüt çerçevesinde daha önce yapılan soruşturmalar ve açılan davaların özetlendiği, örgütün gerçekleştirmeyi planladığı ve gerçekleştirdiği eylemler, suikast planları ve el konulan silahların anlatıldığı belirtildi. İddianamenin ikinci bölümünde ise şüphelilerin bireysel durumlarının ele alındığı, isnat edilen suçlar ve uygulanması talep edilen yasa maddelerine yer verildiği bildirilmişti. Her şüpheli için arama ve el koyma işlemlerinde bulunan delillerin anlatımı, el konulan delillerin incelenmesi, tanık ifadeleri, şüphelilerin emniyet ve savcılık ifadeleri ile hâkimlik sorgusu, hukuki durumun anlatımı, netice ve talep konularının ele alındığı vurgulanmıştı. Bin 454 sayfalık iddianamenin eklerinin 184 klasör olduğu öğrenildi. Bu arada, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 3. iddianamede tutuklu sanık olarak yer alan eski 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ferit Bernay ile Muhterem Bağcı'nın tahliyelerini kararlaştırdı.
52 sanık var
Prof. Dr. Mehmet Haberal, Yalçın Küçük, Prof. Dr. Kemal Gürüz, Mustafa Koç, Mustafa Özbek, Mustafa Levent Göktaş, Prof. Dr. Ferit Bernay, Mustafa Yurtkıran, Ünal İnanç, Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, İlyas Çınar, Erdal Şahin, Engin Aydın, Yaşar Oğuz Şahin, Cengiz Köylü, Muhammed Sarıkaya, E. Tümgeneral Muhittin Erdal Şenel, E. Orgeneral Tuncer Kılınç, E. Orgeneral Münir Kemal Yavuz, Hasan Ataman Yıldırım, Hüseyin Vural Vural, Mustafa Dönmez, Melih Yüksel, Ayhan Atabek, Prof. Dr. Erol Manisalı, Hüseyin Buzoğlu, Ersin Gönenci, Oğuz Bulut, İbrahim Şahin, Taylan Özgür Kırmızı, Muhterem Bağcı, Hüdayi Ünlüer, İlhan Bulayır, Zerrar Atik, Fahri Kepek, Oğuzhan Sağıroğlu, Erbay Çolakoğlu, Cihandar Hasanhanoğlu, Fatma Cengiz, Mehmet Koral, Murat Eke, Cihan Arık, Ali Oktay Şahbaz, Onur Özdemir, Emre Baltacı, Servet Kayna, Fahri Süslü, Kemalettin Balcı, Bülent Güngördü, Murat Çavdar, Mehmet Dalagan, Kenan Temur.
Emekli Org. Kılınç için 49 yıl hapis, Haberal'a müebbet istendi
ESKİ MGK GENEL SEKRETERİ EMEKLİ ORGENERAL TUNCER KILINÇ
Suçlama: Silahlı terör örgütüne üye olma. Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme. Açıklanması yasaklanan gizli bilgileri temin etme.
İstenen ceza: 25 ile 49 yıl arasında hapis.
EMEKLİ ORGENERAL MÜNÜR KEMAL YAVUZ
Suçlama: Silahlı terör örgütüne üye olma. Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme.
İstenen ceza: 12 yıldan 27 yıla kadar hapis.
ESKİ ÖZEL HAREKAT DAiRESi BAŞKAN VEKİLİ İBRAHİM ŞAHİN
Suçlama: TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme. Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etme.
İstenen ceza: 2 kez ağırlaştırılmış müebbet.
İkinci suçlama: Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme. Sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin taşınması, bulundurulması. Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma. Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme. Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetme.
İstenen Ceza: 30,5 ile 61 yıl arasında hapis.
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF DR. MEHMET HABERAL
Suçlama: Meclis'i ve hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme.
İstenen ceza: 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis.
İkinci suçlama: Silahlı terör örgütü kurma, yönetme.
İstenen ceza: 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis.
PROF. DR. YALÇIN KÜÇÜK
Suçlama: Meclis'i ve hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme.
İstenen ceza: 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis.
İkinci suçlama: Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme. Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs.
İstenen ceza: 15,5 yıldan 27 yıla kadar hapis.
PROF. DR. EROL MANİSALI
Suçlama: Meclis'i ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme. Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etme.
İstenen ceza: 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis.
İkinci suçlama: Silahlı terör örgütüne üye olma. Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek.
İstenen ceza: 8 yıldan 20 yıla kadar hapis.
YARBAY MUSTAFA DÖNMEZ
Suçlama: Meclis'i ve hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme.
İstenen ceza: 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis.
İkinci suçlama: Silahlı terör örgütüne üye olma. Sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması. Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma. Açıklanması yasaklanan gizli bilgileri temin etme ve hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetme.
İstenen ceza: 46,5 yıldan 91 yıla kadar hapis.
ESKİ TÜRK METAL SENDİKASI GENEL BAŞKANI MUSTAFA ÖZBEK
Suçlama: Silahlı terör örgütüne üye olma. Açıklanması yasaklanan gizli bilgileri temin etme. Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek. Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetme.
İstenen ceza: 11,5 yıldan 31,5 yıla kadar hapis.
ESKİ YÖK BAŞKANI PROF. DR. KEMAL GÜRÜZ
Suçlama: Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme. Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme. İstenen ceza: 18,5 ile 35,5 yıl arasında hapis.
ZAMAN