Ergenekon davası kapsamında her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Bu bilgiler, geçmişteki birçok suikast ve eylemin yeniden mercek altına alınmasına vesile oluyor. Bu olaylardan biri Ergenekon tarafından taşeron olarak kullanıldığı iddia edilen DHKP-C'nin Özdemir Sabancı'yı öldürmesi.


Tetikçi Mustafa Duyar'ın neden teslim olduğu ve niçin öldürüldüğü sorgulanıyor.
Suriye'de Türkiye'nin Şam Büyükelçiliği'ne teslim olan Duyar, polise ve savcılığa verdiği ifadesinde, örgüt içerisindeki antidemokratik uygulamalardan ve kullanıldığından bahsediyor. MİT'e verdiği ifadesinde ise önemli açıklamalar yaptığı ve Türkiye'deki işlenen suikastlar arasındaki derin ilişkilerden bahsettiği öne sürülüyor. Duyar'ın, Abdi İpekçi ve Özdemir Sabancı'yı aynı gücün öldürdüğüne kanaat getirerek teslim olduğunu anlattığı iddia ediliyor. Anadolu yakasında büyük bir holding patronuna yönelik suikast hazırlığından bahsettiği de dile getiriliyor.

İPEKÇİ SUİKASTI SANIĞI ÖZBEY İLE AYNI EVDE KALMIŞ
Mustafa Duyar, polis, savcılık ve mahkemede verdiği ifadelerde neden teslim olduğunun ipuçlarını vermişti. Bununla birlikte Duyar ile birlikte öldürülmek istenen ancak yaralı kurtulan Selçuk Parsadan da Sabancı suikastı tetikçisinden önemli bilgiler almıştı. MİT için çalıştığını ve Duyar ile görüşmelerinden elde ettiği bilgileri rapor ettiğini itiraf eden Selçuk Parsadan, cinayetin detaylarını öğrenmişti. Buna göre Duyar, 9 Ocak 1996'daki eylemin ardından önce Çeliktepe civarında bir örgüt evinde saklandı. Ardından yurtdışına çıkarıldı: Rodos, Selanik üzerinden Almanya'da bir hücre evine yerleştirildi. Ardından örgütün Suriye sorumlusu olarak Şam'a gönderildi. Mustafa Duyar, Şam'da odasında Abdi İpekçi suikastı ile ilgili belgesel izlerken kedisini şoke eden bir görüntüyle karşılaştı. Görüntüdeki şahıs, gazeteci Abdi İpekçi suikastının azmettiricisi olarak aranan firari sanık Yalçın Özbey'di. Şaşkınlığının sebebi ise terör örgütünün kendisini yerleştirdiği Almanya'daki hücre evinde Yalçın Özbey ile birlikte kalmış olmasıydı. Sağ ve sol örgütten iki terör eylemi failinin bir arada aynı evde kalmasını sorgulayan DHKP-C militanı Mustafa Duyar, cinayetlerin arkasında aynı 'derin güç'ün olduğu kanısına vardı. Vakit kaybetmeden Şam Büyükelçiliği'ne gidip teslim oldu. Karargâh Evleri'ni keşfeden Duyar, tutuklandıktan sonra prosedür dışı bir uygulamayla, terör suçlusu olmasına rağmen dolandırıcılıktan tutuklu Selçuk Parsadan ile Afyon Cezaevi'nde aynı bölümde kaldı. Parsadan, Duyar'ın kendisine "Yalçın Özbey ile beni kullanan aynı derin devlet olmalı." dediğini söylüyor. Sabancı cinayetiyle ilgili bir başka derin ayrıntı ise Susurluk kazasında ortaya çıkmıştı. 3 Kasım 1996'da Susurluk'ta gerçekleşen ve Yalçın Özbey'in sırdaşı Abdullah Çatlı'nın hayatını kaybettiği kazada Mercedes'in bagajındaki silahlardan birinin on ay önce Sabancı suikastında kullanıldığı belirlenmişti.

ZAMAN