Ergenekon sanıklarıyla bağlantısı sebebiyle Adalet Bakanlığı'nın hakkında inceleme başlattığı Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Osman Kaçmaz, tartışmalı bir karara daha imza attı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kayıp trilyonla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında verdiği "kovuşturmaya gerek yok" kararını kaldıran Kaçmaz, Telekomünikasyon İletişim Başkanı (TİB) Fethi Şimşek hakkında verdiği kararı da bozdu.


Kaçmaz, CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun şikâyeti üzerine, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma sonunda verilen takipsizlik kararını kaldırdı. Mahkeme, Fethi Şimşek'in suçlu olup olmadığına yargılama sonucu karar verilmesi gerektiğine işaret ederek, Şimşek'in "mahkeme kararını yerine getirmemek sureti ile görevi kötüye kullanma'' suçundan yargılanmasına hükmetti.
Kemal Kılıçdaroğlu, son yerel seçimler öncesinde, Facebook'ta, ismiyle kurulan bir grupla kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle avukatı Mutluhan Karagözoğlu aracılığıyla mahkemeye başvurarak mümkünse gruba, mümkün olmaması halinde Facebook'a erişimin engellenmesi talebinde bulundu. Başvuruyu yerinde bulan Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi, Facebook'a erişimin engellenmesine hükmetti.
Kararın tebliğ edildiği TİB ise 20 Mart 2009'da, mahkeme kararının uygulanmasının, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde mümkün olmadığını bildirdi.
Bunun üzerine Kılıçdaroğlu'nun avukatları, Şimşek hakkında, "mahkeme kararını yerine getirmemek suretiyle görevi kötüye kullandığı'' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 'kasıt olmadığını' belirterek, soruşturmada "kovuşturmaya yer olmadığına'' karar verdi. Kılıçdaroğlu'nun avukatları ise karara, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi aracılığıyla itiraz etti. İtiraz dilekçesinde, bağımsız mahkemelerin kararına herkesin uyması gerektiği vurgulanarak, "İdari makamların ve bunların başında bulunan yöneticilerin, temyiz ve itiraz mercii gibi davranarak, mahkemelerin kararlarının hukuken geçerli olup olmadığını tartışma gibi bir hak ve yetkileri bulunmamaktadır.'' denildi. Dilekçede, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kovuşturmaya yer olmadığı kararı kaldırılarak, Şimşek hakkında kamu davası açılması talep edildi. Kılıçdaroğlu'nun itirazını görüşen Sincan Ağır Ceza Mahkemesi, Fethi Şimşek'in suçlu olup olmadığına yargılama sonucu karar verilmesi gerektiğini savundu. Mahkeme, Şimşek'in "mahkeme kararını yerine getirmemek sureti ile görevi kötüye kullanma'' suçundan yargılanmasına hükmetti. ANKARA ZAMAN

ZAMAN