Ergenekon'un üçüncü iddianamesinde tüyler ürperten kanlı bir plan yer alıyor. Örgüt, Alevî-Sünnî çatışması için Ankara'daki büyük bir alışveriş merkezini bombalamayı planlamış. Üstelik çocuklar özel olarak hedef alınmış. Bombaların konulacağı yerlerden biri çocukların kullandığı buz pisti.


Üçüncü Ergenekon iddianamesinde, örgütün ülkeyi kaosa sürüklemek için suikastlar planladığı belirtiliyor. Eski Özel Harekât Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'de ele geçirilen belge ve ifadeler, bu yolla 'Alevî-Sünnî kavgasını' amaçlayan korkunç senaryoyu gözler önüne seriyor. Buna göre, önce Alevî-Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız ve federasyon yöneticisi Kazım Genç'e suikast düzenlenerek, Alevî vatandaşlar harekete geçirilecek. Ardından daha çok Sünnî vatandaşların gittiğini savundukları büyük bir alışveriş merkezine saldırı düzenlenecek. Bu korkunç eylemin tüm ayrıntıları iddianamede yer alıyor.
AVM ile ilgili güvenlik noktalarının tek tek tespit edildiği planda, AVM'ye en yakın karakolun yeri de belirtiliyor. Alışveriş merkezine gelen insan sayısı arttıkça güvenlik görevlilerinin sayısının arttığına dikkat çekiliyor. Güvenlikçilerin nasıl haberleştiği, kameraların yerleri ve x-ray cihazlarının nasıl devre dışı bırakılacağı detaylıca irdeleniyor. Eylemin en korkunç aşamasını, bombanın bırakılacağı yerler oluşturuyor. Planda, elektrik kontrol odasının civarının seçildiği görülüyor. Amacın, bombanın patlamasının ardından yangın çıkması ve daha çok insanın ölmesi olduğu ileri sürülüyor. Kontrol odasının hemen bir kat altında ise buz pateni pisti bulunuyor. Yani, patlama anında en fazla etkilenecek yerlerden biri, çocuklarla dolu olan pist.
AVM'nin elle ve bilgisayarla hazırlanmış ayrı ayrı krokilerin yer aldığı bombalı saldırı planında, eylemi gerçekleştirecekler '1 numara, 2 numara, 3 numara....' şeklinde tanımlanıyor. Eylemin aşamaları ise şöyle anlatılıyor: '7 numara kodlu, açık otopark ve kapalı otopark giriş çıkışlarını kontrol edecek. Doğudaki yan giriş kapısı çevresinde bulunacak ve uygun maske ve mazeretler uygulayacak. '2 numara' buz pateni bölgesinden doğudaki yan giriş ve ön cephe doğu giriş kapılarını ve güvenlik görevlilerini kontrol edecek. 7 numara, AVM'nin doğusunda bulunan otobüs durağında aracı ile bulunacak, gerektiğinde trafiğin engellenmesi için uygun pozisyon alacak. 6 numara, kendisine teslim edilen çantayı buz pateni pistinin güneyinde bulunan yürüyen merdivenlere bırakacak. Ardından aynı dakikalarda 7 numara kodlu bombacı ise kendisine teslim edilen çantayı 1. katta bulunan elektrik kontrol odasının yanına bırakacak. Eylemin ardından, 7 numara AVM doğusunda bulunan otobüs durağından toplu taşıma araçları ile şehir merkezine, 6 ve 3 numara yaya olarak Eryaman'a gidecek.'

Karanlık Savaş konsepti: Terör el altından desteklenecek
FErgenekon'un 3. iddianamesinde yer alan bilgiler kaos planı hazırlayan örgüt üyelerinin karanlık emellerini de ortaya koyuyor. Erdal Şenel'in evinde ele geçirilen CD'de yer alan 'Karanlık Savaş Konsepti 2' isimli slaytta, Ergenekon yapılanmasının düşman olarak algılandığı ülkelerde, başta terör örgütleri tarafından desteklenerek veya ekonomik kriz çıkartılarak nasıl yönlendirilebileceği hakkında bilgiler yer alıyor. Özellikle terörün açıktan lanetlenip el altından desteklenilmesi gerektiği vurgusu yapılıyor. Mezhep, tarikat, sivil toplum örgütleri ve aydınları destekleyip güvenilirliğini arttırarak kendi maksatları için kullanılması öneriliyor. Asimetrik yöntemler kullanarak karşı faaliyette bulunmak gerektiği vurgulanıyor.
Karanlık Savaş'ın taktik ve şifreler şöyle sıralanmış:
Terörün açıktan lanetlenmesi ancak el altından desteklenmesi insani değerler, terör ve etnik milliyetçiliğin silah olarak kullanılması.
Mezhep, tarikat, sivil toplum örgütleri ve aydınları destekleyip güvenilirliğini arttırarak kendi maksatları için kullanmak,
Asimetrik yöntemler kullanarak en direk olarak karşı faaliyet ve harekatta bulunmak
Saygın araştırma, değerlendirme veya yayın kuruluşlarının değerlendirme, analiz ve notların tetikleyici olarak ekonomik veya siyasi kriz yaratmak
Toplum psikolojisinden istifade eden bir akım yaratmak ve desteklemek.
Halkın desteğini kazanmak veya güvenilir kurumlar vasıtasıyla halk desteğini almak.
Uygulanması gereken siyasi, askeri, ekonomik psikolojik ve diğer alanlarda tespit edilen önlemlerin ülkede eşgüdüm içerisinde uygulanabilmesini sağlamak. Etkin güçlü kendini sürekli yenileyebilen bir kriz yönetimi ve karar verme sistemine sahip olmak.

ZAMAN