Ergenekon terör örgütü soruşturmasının tutuklu sanıklarından Hasan Ataman Yıldırım'ın bilgisayarında ele geçirilen bir belge, örgütün yargı sürecinde nasıl bir strateji izlediğini de gözler önüne serdi.


Örgüt, sanıkların duruşmalarda nasıl ifade vereceklerini tek tek belirlemiş. Çağdaş Türkiye Partisi'nin kurucusu, aynı zamanda Yeni Parti'de parti meclis üyesi Hasan Ataman Yıldırım'da çıkan 'erg. EXCEL' isimli belge, yargılanmaları süren Ergenekon sanıklarının nasıl takip edildiklerini net olarak ortaya koyuyor.
Belgede, Ergenekon davasında yargılanan ve soruşturması devam eden isimler tek tek listelenmiş. Listedeki isimlerle ilgili mahkeme sürecinde takip edilecek eylem planlarına yer verilmiş.
İsimlerle ilgili hazırlanan notlarla, uygulamanın bire bir örtüşmesi de dikkat çekiyor. Örneğin tutuklu sanıklardan emekli Tuğgeneral Veli Küçük hakkında düşülen notta, 'Devleti zan altında bırakmalı' diyor. Veli Küçük, mahkemedeki ifadesinde 'Devletin komplo kuracağı aklıma gelmezdi' demişti. VKBG Başkanı Taner Ünal için düşülen notta 'Konuşmaya meyilli, takip edilmeli' deniliyor. Ünal, Danıştay saldırısını Muzaffer Tekin grubunun yaptığını söylemişti. Turhan Çömez için 'kesinlikle dönmemeli' notu dikkat çekiyor. Çömez hâlâ yurt dışında, firari. Şener Eruygur için ise şöyle bir not yazılmış: 'Önemli kişilerin ilgisi sağlanmalı, kurumsal himaye sağlanmalı.'
İŞTE STRATEJİ VE UYGULAMALAR
Ümit Sayın: MSN yazışmalarının hukuki delil olarak kullanılmasının önüne geçilmeli.
Uygulama: Ümit Sayın, bir MSN konuşmasında Necip Hablemitoğlu'nun 'gidici' olduğunu yazıyordu.
Taner Ünal: VKBG Başkanı, Muzaffer Tekin'le ilişkilendiriliyor. Konuşmaya meyilli, takip edilmeli.
Uygulama: Taner Ünal, Danıştay saldırısının Muzaffer Tekin ve grubu tarafından işlendiğini söyledi.
Turhan Çömez: Ek savunmaya gerek yok, yurtdışında. Kesinlikle dönmemeli.
Uygulama: Firari Turhan Çömez, operasyondan sonra 'döneceğim' dedi. Aradan aylar geçti ama dönmedi.
DEVLETİ ZAN ALTINDA BIRAKMALI
Veli Küçük: Başlangıçta hakkındaki suçlamaları reddetmeli, devleti zan altında bırakacak ifadeler kullanmalı. Bu ifadeleri destekleyecek bilgiler derlenip Zeynep'e teslim edilecek. Zeynep'in meslekî tecrübesi zayıf, dikkat edilmeli. Tecrübeli bir arkadaşımız yanında bulunmalı.
Uygulama: Veli Küçük, mahkemede hakkındaki bütün suçlamaları reddetti. 'Devlet komplo kurmaz' diyerek devleti zan altında bıraktı. Daha önce ceza davalarına girmeyen Zeynep Küçük'e tecrübeli avukatlar eşlik ediyor.
Ferit İlsever: Hastalığı belli aralıklarla medyada yer almalı. Hukuki süreçle ilgili sürekli bilgilendirilmeli.
Uygulama: Hastalığı sürekli gündemde tutuldu. Öyle ki, sağlık gerekçesiyle tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.
Alparslan Arslan: Babasıyla gerekli görüşmeler yapıldı.
Uygulama: Cinayetten hemen sonra oğlunun kullanılmış olabileceğini söyledi. Birkaç gün sonra 'Bu ülkede İslam düşmanları var, Kur'an düşmanları var' dedi. Saldırının ardından banka hesabında yüklü miktarda artışlar tespit edildi.
HÜSEYİN GÖRÜM'E HAP VERELİM
Hüseyin Görüm: Kuvva-i Milliye Derneği Teşkilat Başkanı. Ulaşabilecek kişi vasıtasıyla duruşma öncesi hap aldırılmalı, konuşmaları kontrol altına alınmalı.
Uygulama: Mahkeme salonunda 'garip' tavırlarıyla dikkat çekti. 'Her şeyi anlatacağım, beni susturmak istiyorlar, imam Hüseyin'i susturmak istiyorlar' dedi ancak savunmasında daldan dala atladı. Bağırıp, çağırdı. Mahkeme başkanı birkaç kez salondan attı.
ERGÜN POYRAZIN KİTAPLARI PROJEYDİ
Ergün Poyraz: Yazar. Verdiği ifadeler, Fethullah Gülen ve Tayyip Erdoğan hakkındaki soruşturmalarda etkili oldu. Yazdığı kitapların hepsi projeydi. Oktay Yıldırım Yazar'la arkadaşlığı var.
Uygulama: Ergün Poyraz, yazdığı kitaplarla Refah Partisi'nin kapatılmasında etkili oldu. Kitapların yazılmasına dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'un maddi olarak destek olduğu ileri sürüldü.
Darbe planı: Hilmi Özkök istifa ettirilecek AK Parti bölünecek


Şüphelilerden ele geçirilen verilerden Ergenekon silahlı terör örgütünün 2003-2004 yıllarında ve sonrasında mevcut hükümeti silah zoru ile devirip antidemokratik yollarla devlet idaresini ele geçirmeyi planladığı', bu çerçevede 'Sarıkız', 'Ayışığı', 'Yakamoz' ve 'Eldiven' olmak üzere 4 ayrı darbe planı hazırlığı yapıldığının anlaşıldığı aktarılıyor. Ergenekon savcıları, söz konusu planın adım adım uygulamaya konulduğunu örnekleriyle anlatıyor. Her adımın nasıl hayata geçirildiğini gözler önüne seriyor. Buna göre örgüt şu stratejileri izliyor: 'Ergenekon silahlı terör örgütü tarafından kurulan ve yönlendirilen Cumhuriyet Çalışma Grubu hazırladığı ve uygulamaya koyduğu darbe planları çerçevesinde:
1- (Dönemin Genelkurmay Başkanı) Hilmi Özkök'ün istifası sağlanacak
2- İstifa talebini içeren mektuplar, muvazzaf askerler tarafından hazırlanmış görüntüsü verilerek Hilmi Özkök'e gönderilmek suretiyle baskı altına alınacak. Darbe hazırlıklarına destek sağlamak amacıyla emekli generallere mektup gönderilecek.
3- Ulusal yayın yapan gazete ve televizyon sahipleri çağrılarak, iktidardaki hükümet aleyhine ve özellikle askerin hükümete bakış açısını sert mesajlarla topluma duyurulması amacıyla yayın yapılması için baskı yapılacak.
4- Ülkede kargaşa meydana gelmesini sağlamak amacıyla öğrenciler gösterilerle sokağa dökülecek. Ayrıca rektörlerden hükümete sert tepki göstermeleri istenecek.
5- İktidarda bulunan hükümeti parçalayıp ülkeyi yönetemeyecek hale getirmek ve bunun sonucunda ülkede çıkacak kaosla darbeye zemin oluşmasını sağlamak amacıyla, örgüt üyesi İsmail Yıldız'a milletvekilleri hakkında araştırma yaptırılacak. Bu yolla iktidar partisinden ayrılabilecek nitelikteki milletvekilleri tespit edilecek.
6- Örgüt üyeleri Levent Ersöz, Hasan Atilla Uğur ve İsmail Yıldız Meclis'te yer almayan bazı siyasî parti liderleri ile görüşecek. Yapılan bu görüşme kayda alınacak.
7- 'Kıbrıs sorununu çözümsüzlüğe götürmek' amacına matuf olarak açıklamalar yapılacak. Bu doğrultuda sivil toplum kuruluşları yönlendirilecek. Böylece ülkenin dış politikasını olumsuz yönde etkileyerek siyasî istikrarsızlık sağlanacak.
8- Darbe planları içerisinde yer alan kuvvet komutanları, uyguladıkları plana uygun olarak, yürütme organı üzerinde baskı amacıyla harp okullarının eğitim dönemi açılış ve diploma törenlerinde sert açıklamalar yapacak.
9- Ergenekon silahlı terör örgütü yöneticisi İlhan Selçuk, örgüt üyeleri Mustafa Balbay, Levent Ersöz, Hasan Atilla Uğur çoğu kez Şener Eruygur'un makamında gizli toplantılar yapacak.
10- Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun planları arasında yer alan 'sendikaların manipüle edilmesi' stratejisine uygun olarak, özellikle örgüt üyesi Mustafa Özbek'in başkanı olduğu sendikanın kendileri ile birlikte hareket etmesi sağlanacak.
Hedefe ulaşmak için tek yol suikast


Ergenekon'un yapılanma projesinde 'rejime aykırı ideolojiye sahip' siyasîlerin ortadan kaldırılması öngörülüyor. İddianamede yer alan dokümanda, "Hedefe ulaşabilmek adına her şeyi mubah sayabilen siyasîlerin engellenebilmesi için, geriye kalan tek yol suikasttır." deniliyor. Ayırca benzer idealler doğrultusunda faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası illegal örgütler ile işbirliğinin şart olduğu kaydediliyor. Üçüncü iddianamede yer alan 'Yeni Yapılanma, Yönetim ve Geliştirme Projesi' isimli dokümandaki ifadeler örgütün hedeflerine ulaşmak için tüyler ürpertici kararlar aldığını gösteriyor. Yapılanmanın adından 'Ergenekon' diye bahseden örgüt, 'rejime aykırı ideolojiye sahip gördüğü' siyasîleri ortadan kaldırmayı kendine görev sayıyor. Belgeye göre, bu amacı gerçekleştirmek için 'suikast ve dezenformasyon' yapılması kaçınılmaz bir gereklilik. Dünyadaki tüm sistemlerin aynı yolu seçtiği anlatılan dokümanda, "Hedefe ulaşabilmek adına her şeyi mubah sayabilen siyasîlerin engellenebilmesi için, geriye kalan tek yol suikasttır." deniliyor.
SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ GÜÇ BİRLİĞİNE GİTMELİ
Bunun için benzer idealler doğrultusunda faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası illegal örgütler ile işbirliğine gidilmesi gerektiği belirtiliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ortak düşüncedeki siyasîlerden oluşturulması için 'kampanyalar organize edilmesi' istenen belgede, böylelikle Parlamento'nun daha işler hale geleceği ifade ediliyor. Bu yönde çalışmaların artması durumunda 'suikast operasyonlarına' gerek duyulmayacağının altı çiziliyor.
JİTEM'DEN GEREKLİ DENEYİMİ EDİNDİK Belgede örgütün içinde yer alacak sivil personelin seçiminde 'dikkatli, titiz ve özenli' olunması isteniyor. Özveriden kaçınmayan personel kazanımı için ordu birlikleri içinde yer alan askerler ile üniversitenin birinci ve ikinci sınıflarında öğrenim gören gençler, yararlanılabilecek pozitif kaynaklar olarak gösteriliyor. Sivil personelden yararlanılması düşüncesinin doğuracağı önyargılı endişeler karşısında ise JİTEM deneyiminin hatırlatılması öneriliyor: "Ergenekon, JİTEM gerçeği ile yaşayarak yeterli deneyimi elde etmiştir."

ZAMAN