Hani derler ya 'dünya küçük' diye. İnanasımız gelmez pek. Peki iki haftada 7 ülke, 9 şehir gezdiğimizi söylesek, fikriniz değişir mi? Üstelik uçakla da değil, trenle. Taktık çantamızı sırtımıza, yola koyulduk. Tren camları yastığımız, çuf çuf sesleri ninnimiz oldu. Bir güzel düş gördük uykumuzda. Uyandık ki Avrupa'nın altını üstüne getirmişiz.
Ah Avrupa ahh!.. Ne menem şeysin bilmiyorum ama gezen herkes diyor ki; "Altın şehir Prag'ı görmeli, Paris'e Eyfel'den bakmalı, Venedik'te gondol sefası yapmalıymış insan". Bunu başarmak nasıl mümkün olacak bilmiyorum. Sen hayal diyorsun, ben de keşke bir yolu olsa. Tek bir bilet ile ver elini Avrupa. Hem de seyahat etmeyi çok sevdiğim trenle. Hayalinizi gerçeğe dönüştürecek yolu biliyoruz, cevabı sizin de bildiğinizden eminiz. Zira "Ya üstad trenle Avrupa turu yapılıyormuş, güvenli midir, kaç paramız gider, hangi ülkelere gidebiliriz?" soruları çınlayıp duruyor kulaklarımızda. Evet evet eşinizden, dostunuzdan, arkadaşınızdan hiç değilse haberlerden aşina olduğunuz bir yoldan bahsediyoruz: İnterrail.
Avrupa turunda size yardımcı olacak bir rehber için taktık çantalarımızı sırtımıza, düştük Avrupa yoluna. Prag'dan başlayıp Brüksel'e uzanan rotamızda hangi şehir yoktu ki? Paris, Venedik, Viyana, Amsterdam, Kopenhag, Münih, Berlin...Kimi zaman aç, kimi zaman uykusuz, kiminde eğlenceli. Sözün kısası, yorucu ama keyifli tur maceramızı okuyunca yarın yola çıkma planı yapacağınızdan eminiz. Şimdiden kolaygele...
***


Dünya tacının elması
İlk durağımız Prag'dan başlamalı anlatmaya. Yürünesi bir şehir, gotik ve barok binaları, her yerden görünen kuleleriyle insanı büyülüyor. Hitler bile bombalamaya kıyamamış örneğin. Eski şehir meydanındaki astronomik saat kulesi turistlerin favorisi. 100 kuleli şehir denilen Prag'ın köprüleri de bir o kadar meşhur. Vlatava Nehri'nin üzerinde Charles köprüsü; hediyelik eşya satıcıları, ressamlar ve sokak müzisyenleriyle dolu. Yeni Şehir'de opera binası, ünlü alışveriş mağzalarının olduğu Paris Caddesi, Musevi Mahallesi, Kafka Müzesi, Prag Kalesi ve kukla dükkanlarını da gördükten sonra şehre bir de tepeden bakmak isterseniz adres Pertin Kulesi. Sahte Eyfel'den indikten sonra hâlâ mecaliniz varsa Nâzım Hikmet'in de çay içtiği Slavia Kafe'ye oturabilirsiniz.


Sanatın başkenti
Viyana, sanatın ve mimarinin başkenti. Dünyanın en önemli üç operasından biri olan Staatoper binası geziye başlamak için en uygun alan. Stephansplatz'da şehrin görkemli sembolü gotik tarzlı, Stephan Katedrali karşılayacak sizi. Saraylar şehri Viyana'da ilk adresimiz Schönbrunn. 1.400 odalı saray, bahçe süslemeleri ve hayvanat bahçesiyle görülmeye değer. Görkemli Belvedere Sarayı'nın da Schönbrunn'dan eksik bir tarafı yok. Müze ziyaretlerinin ardından soluklanmak için Tuna Nehri kıyısını tercih edebilirsiniz. Yanınıza alacağınız bir kutu Mozart çikolatası, tren yolculuğunuza tat katacaktır.


Hey gondolcu çek Venedik'e
Sulara açılan sokak kapıları, mini mini adaları, gondolları ve maske dükkanları ile masal şehir Venedik'te açıyoruz gözlerimizi... Kentin ana caddesi olarak kabul edilen Grand Kanal ters dönmüş bir "S" şeklinde kenti ikiye bölüyor. Kanalın her iki yanında saraylar ve kiliseler dizili. Yüzlerce adacık ve 400 köprüden oluşan şehirde ilk durak St. Marco Meydanı. Galerileri, çan kulesi, Dükler Sarayı ve San Marco Katedrali meydandaki detaylar. Dükler Sarayı'nın yanına yapılan hapishaneye götürülen mahkûmların Venedik'e son kez baktıkları 'Hasret Köprüsü' turistlerin favorisi. Kanalı izlemek için en iyi adres ise Rialto Köprüsü. Ulaşımın vaporetto ile yapıldığı Venedik'te çiçeklerle bezeli evlerin sıralandığı labirent sokaklara dalıp kaybolun. Yolunuz yine San Marco'ya çıkacak ne de olsa...
Almanya'nın 'küçük İstanbul'u'
Almanya'nın adı futbolla anılan şehri Münih'teyiz. Her şehirde olduğu gibi istasyondan ayrılmadan bir sonraki durağımızı belirleyip, tren rezervasyonumuzu yaptırdıktan sonra Münih sokaklarındayız. Kentin birçok yerinde görebileceğiniz tarihî kiliselerin en ünlüsü Kadınlar Kilisesi (Frauenkirche). Kilisenin bulunduğu Marienplatz ise en ünlü meydan. Buraya geldiğinizi başları yukarıda, saat kulesinin müzikli oyununu (Glockenspiel) izleyen onlarca turistten anlayabilirsiniz. Münih'e kadar gelmişken kentin biraz dışındaki Dachau toplama kampını görmenizi tavsiye ederiz. Ve son olarak Münih'in yemyeşil yüzü English Garden ve Olimpiapark. Yeni keşiflerden önce eşi bulunmaz bir mola yeri...


Âşıklar şehri Paris'teyiz
Yaklaşık 8 saat süren tren yolculuğu sonunda sabaha karşı Paris'teyiz. Çantalarımızı emanet bürolarına günlüğü 5 Euro'ya bırakıp Paris sokaklarına atıyoruz kendimizi. Dünyanın en büyük metrosunu görmemek olmaz deyip günlük seyahat kartını cebimize koyup Eyfel'e çıkıyoruz. Dünyaca ünlü mağazalarla dolu Şanzelinze'de vitirinlere bakmakla yetinip Paris'in tek tepesi olan Montmarte'deki Sacre Coeure kilisesine gitmek üzere yola koyuluyoruz. Sanatçılar sokağından geçip istasyona doğru yol alırken Louvre'a vakit kalmadığını fark edip bir gün daha kalmaya karar veriyoruz. Bir sonraki günün planı hazır. Dünyanın en meşhur müzesi Louvre ve Notre Dame Kilisesi.


Dikkat bisiklet çarpabilir!
Kanal boyu evleri, yel değirmenleri, Dam Meydanı (Özgürlük Meydanı) ve ünlü ressam Van Gogh'un evi Amsterdam'dayız. İlk durağımız Van Gogh Müzesi. Rembrandt ve Anne Frank Evi, Kraliyet Sarayı, Yeni Kilisede görülmesi gerekenler listesinde. Arabadan çok bisikletin kullanıldığı şehirde bisiklet parkı görmek bile mümkün. Şehri gezmek için en ucuz yolun bisiklet turu olduğunu da hatırlatmak gerek. Hollanda'nın enfes peynirlerinden denediyseniz, yel değirmeni gördüyseniz ve botla kanal turu yaptıysanız başka bir şehre yol alma vaktidir...


Avrupa'nın en mutlu ülkesi
'Avrupa'ya kadar gelmişken bir İskandinav ülkesi görmesek olmaz.' diyerek adım attığımız Danimarka'dayız. 'Kriterleri' ile nam salan başkent Kopenhag, sakinliğiyle karşılıyor bizi. Kopenhag, gördüğümüz şehirler arasında gezmesi en basit olanı. 'Tüm şehri yaya olarak bir günde gezmem mümkün' desek abartmış olmayız. Şehrin sakinliği insanlara da yansımış durumda. Sorduğumuz her soruya sımsıcak bir gülüşün eşlik ettiği cevaplar alıyoruz. Avrupa'nın en eski eğlence parkı Tivoli, şehrin silüetini oluşturan kanallar, Vikingler, atlı polisler, deniz kızı heykeli ve her köşe başında beliren bisikletliler, bundan sonra Danimarka denince gözümüzde canlanacak görüntünün başrollerini oluşturuyor.


Savaş yorgunu Berlin
Kopenhag'dan Hamburg aktarmalı yaptığımız Berlin yolculuğunun en keyifli yanı feribot sürpriziydi. Yarım saatlik deniz yolculuğunun ardından Hamburg aktarmalı Berlin'deyiz. Taşına toprağına II. Dünya Savaşı'nın ruhu sinmiş bu coğrafyada Yahudi soykırımının izlerine şahit oluyoruz bizler de herkes gibi. Berlin Duvarı keza öyle. Bizim gezi planımızda ise Almanya'nın simgesi Brandenburg kapısı, Berlinlilerin buluşma noktası Alexandarplatz, katedral, Bergama Müzesi, Eski Berlin'de doğu-batı geçiş noktası olan Checkpoint Charli ve elbette Türk mahallesi olarak ün yapmış Kreuzberg var. Berlin'i 'yaşamaya' bizim kısıtlı zamanımızın asla yetmeyeceğini hüzünle hatırlayıp bu yaralı şehri geride bırakıyoruz.
AB'nin kalbi Brüksel
Son durağımız AB ve NATO'nun merkezi Brüksel... Diğer Avrupa şehirlerine de yakınlığı nedeniyle bir cazibe merkezi olan kentte ilk adres kafeleri, alışveriş merkezleri ve ortaçağdan kalma yapılarıyla meşhur Grand Place (Grote Markt). Meydanın en gösterişli ve belediye binası olarak kullanılan yapısı Hotel De Ville'yi pas geçmeyin. Gran Place'dan birkaç yüz metre ötede şehrin adeta simgesi haline gelen 'Manneken–Pis' çeşmesi. Ziyaretçi akınına uğrayan bir başka mekan da 102 metrelik atom çekirdeğinin yer aldığı Atomium. Mini Europe müzesinde AB'ye üye tüm ülkelerin turistik yerlerinin minyatürlerini görebilirsiniz. Doğa Tarihi Müzesi ve Arkeoloji Müzesi de meraklılarını bekliyor. Soluklanmak için gideceğiniz yer Belçika'nın ulusal kahramanlarını simgeleyen heykellerin de olduğu Square du Petit Sablon Parkı.
***
İnterrail demek...


Her yeni sabaha başka bir şehirde başlamak demek. Defalarca baktığın haritanın katlama yerlerinden aşınması demek. Zar zor geçilebilen uyku halinde pasaport memurunun geceyi bölen 'good night, guten nacht, buona notte' sesiyle uyanmak demek. Kompartımanınıza gelen diğer interrail'cilerin hangi milletlerden olduğunu tahmin etmeye çalışmak demek. 'Where are you from' ile başlayan sohbetler demek. Günlük yazmak demek. Yapılan planları bozup bozup yeni planlar yapmak demek. Yorgunluğa rağmen günün sonunda yüzünde oluşan gülümsemeye engel olamamak demek. Birlikte gezdiğin arkadaşlarla tekrar bir araya gelindiğinde konunun dönüp dolaşıp trenle yapılan seyahate gelmesi demek.
***
30 Avrupa ülkesinde 1 ay serbest dolaşım


İnterrail pass bileti Avrupa Demiryolları işletmeleri tarafından uygulanan gezginlere ucuz ulaşım imkânı sağlayan bir bilet uygulaması. İnterrail Global Pass bileti alan bir kişi Avrupa'nın 30 ülkesinde 5 gün ile 1 ay arasında istediği yer ve zamanda istediği trene binme imkânına sahip.
***


800 TL'ye Avrupa turu


Trenle Avrupa turu yapmak isteyenler için farklı fiyat alternatifleri var. 26 yaşından küçükler 22 gün içinde 10 kez sınırsız tren yolculuğu için 239 Euro öderken aynı tarife 26 yaş üstü için 359 Euro. Eğer tercihinizi bir ay sınırsız gezmekten yana kullanırsanız ödeyeceğiniz fiyat 26 yaş altı için 399 Euro, üstü için ise 599 Euro. Konaklama masrafından kurtulmak için gece yolculuğu yapabilirsiniz bazı ülkelerde iki gün kalacaksanız günlüğü 15-20 Euro arasında değişen hotellerde kalabilirsiniz. Tost, sandviç ve meyveyle geçirilecek öğünlerin günlük masrafı ise 10 Euro.
***
Şehir haritasını unutmayın gece yolculuğu yapın


Flexi sisteminde gün içinde sınırsız sayıda yolculuk yapabilirsiniz.
İnterrail biletini ikamet ettiğiniz ülkede kullanamazsınız.
Biletinizi çaldırırsanız aynı ücreti ödeyip yenisini almak zorundasınız.
İnterrail sadece normal, 2. mevki trenlerde geçerli. Hızlı tren kullanırsanız ek ücret ödersiniz. Bazı trenlerde rezervasyon gerekebilir.
Seyahate çıkmadan önce geziye başlayacağınız ilk ülkenin konsolosluğuna başvurarak Schengen vizesi almalısınız. Şehir haritası alın, hafif bir sırt çantası hazırlayın, otel ücretlerinden tasarruf yapmak için gece yolculuğu yapın. ZAMAN