Bitlis'in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümü nedeniyle kente gelecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için özel kılıçlı baston yapıldı.


Ahlatlı baston ustası Refai Gökbulak, Cumhurbaşkanı Gül için özel olarak yaptığı kılıçlı bastonun, Gül'e Bitlis'i ziyareti sırasında hediye edileceğini söyledi. Gökbulak, Cumhurbaşkanı için özel olarak yaptığı kılıçlı bastonu şöyle anlattı: "Bastonun üst kısmı, manda ve koç boynuzu, gövdesi ise ceviz ağacından yapıldı. Bu baston, Bitlis'in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümü nedeniyle, kente gelecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e takdim edilmek üzere, Bitlis Valiliği tarafından özel olarak sipariş edildi ve dört gün içinde tamamlandı.''

Bastona Cumhurbaşkanı Forsu'nun da işlendiğini ifade eden Gökbulak, baston yapımında kullanılan ceviz ağacının 4-5 asırlık bir ağaç olduğunu kaydetti.
Gökbulak, "Cumhurbaşkanı Gül'ün Bitlis'teki programının ardından Ahlat ilçesine gelecek olması ayrıca mutluluk verici. İlçemize ilk kez bir Cumhurbaşkanı gelecek. Bu nedenle yaptığım bastona özel ilgi gösterdim'' diye konuştu.