Balıkesirli işadamı Kemal Ayhan emekli maaşını şirketinin büyümesine yatırdı Türkiye'nin en büyük 319'uncu sanayi kuruluşu oldu.

Çocukluğunu köylerden merkeple süt toplayarak geçiren Mar Tüketim Maddeleri San. AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ayhan yıllar içinde yatırdığı pirimlerle Bağ-Kur'dan emekli oldu. Her ay aldığı 700 TL maaşı şirketinin büyümesine sermaye yapan Ayhan Kay süt markası ile Türkiye'nin en büyük 500 büyüğü listesinde 11 basamak yükselerek 319'uncu sıraya yükseldi.

Çocukluk döneminden itibaren çalışmasını anlatan Kemal Ayhan birçok kişinin kendisini ilk gördüğünde işçi zannettiğini söyledi. İşçilerle birlikte çalıştığını ve yemek yediğini ifade eden Ayhan şimdilerde bu çalışmasının semeresini Kay-süt ve Balmar markalarıyla pekiştirdiğini ifade etti.

Günlük 500 ton süt işlediklerini ve hedeflerinin bunu bir milyon tona çıkarmak olduğunu kaydeden Ayhan son dönemde Türkiye'de ilk defa keçi sütünü paket haline getirerek müşterilerin beğenisine sunduklarını dile getirdi.

Bütün bunların olabilmesi için sürekli yatırım yaptıklarının altını çizen Ayhan "Emeklilik maaşımı aldığım zaman bir kuruş bırakmadan işletmeye koyarım. Çünkü kendinizi yenilemezseniz ilerleyemezsiniz. Sürekli işletmeye yeni makineler alıyoruz yeni yatırımlar yapıyoruz. Bu nedenle elimde bir kuruş olsa işletmeye sermaye olarak koyarım." dedi.

Ekonomik krize rağmen işçi çıkarmadıklarını ve yeni eleman aldıklarının altını çizen Kemal Ayhan bunu da ticarette cesur olmaya bağladı.

Çalışkan dürüst ve cesur oldukları için sürekli kazandıklarına işaret eden Ayhan "Gıda ile uğraştığımızın farkındayız. Kriz ne kadar olursa olsun insanlar yemek içmek zorunda. Bu nedenle ben krizden neden korkayım? Tam tersine krizlerde işlerimiz daha iyi oldu. İşlerimizi daha çok düzelttik. İşçi çıkarmadık. Yeni işçi aldık. Yeni yatırım kararları aldık. Krizde büyüdük. 500 büyükte 11 basamak birden yükselerek 319'unculuğa yükseldik." şeklinde konuştu.

Kendilerini birinci ligde oynayan bir takıma benzeten Ayhan şampiyonluğa oynadıklarını ve şu an için ilk 5'te yer aldıklarını aktardı.

Şampiyon olabilmek için yeni yatırımlar yapmak zorunda olduklarını bunun içinde ilk etapta keçi sütünü tüketicinin beğenisine sunduklarını açıklayan Ayhan geri dönüşümün son derece iyi olduğunu söyledi.

Ayhan gıda sektörünün yanı sıra hayvancılığın da son derece önem kazandığını bu kapsamda 2 bin dönüm üzerine 10 bin büyük baş hayvandan oluşan bir çiftlik kuracağını ve burada tamamen organik yemlerle besicilik yapacağını ve üretilen sütlerinde organik olacağını aktardı.haberler