Sanat dünyası, Dünyanın en büyük bilimsel enstrüman koleksiyonunun sahibi Araştırmacı-Yazar Etem Ruhi Üngör'ü son yolculuğunda yalnız bıraktı. Marketten dönerken kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Üngör'ün cenazesine aile üyeleriyle birlikte yaklaşık 30 kişi katıldı.


İstanbul İl Sağlık Müdürü Ahmet Bilgin, Üngör'ün müze projesini hayata geçireceklerini söyledi.
Üsküdar Şakirin Camii'nde düzenlenen cenaze törenine; Etem Ruhi Üngör'ün kızı Zerrin Ergül, kız kardeşi Perihan Günberk, damadı Ertan Ergül, torunu Ceyda Ergül, yeğenleri, akrabaları ve İstanbul İl Kültür Müdürü Ahmet Bilgin'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 30 kişi katıldı. Cenaze namazına sanat dünyasından kimsenin katılmaması dikkat çekti.
Babasını anlatan Zerrin Ergül, "Çok iyi bir insandı. Kendi alanında da en iyisiydi. Çok zengin bir koleksiyonu vardı. Bir çalgı müzesi kurulmasını istiyordu. Birçok hükümetin kültür bakanı ile görüştü ama bu proje hayata geçirilemedi. Bu yönde bir teklif gelirse kızı olarak seve seve yardımcı olurum." diye konuştu.
Yakın dostu enstrüman el yapımcısı İsmail Arısan ise, Üngör'ün hayatta iken yaşadığı vefasızlığın cenazesinde de kendini gösterdiğini söyledi. Arısan, Üngör'ün müze konusunda bundan önceki çok sayıda Kültür Bakanı ve bugünkü Kültür Bakanı ile görüşmeler yaptığını ancak bir türlü sonuç alamadığını belirtti. Arısan, "En son isteği internet sitesi kurmaktı. Bu konuda oğlumdan yardım aldı. Her türlü dökümanı hazırdı ancak bunu da gerçekleştiremedi." şeklinde konuştu.
Ailenin elinde çok sayıda kültürel miras olduğunu belirten İl Kültür Müdürü Ahmet Bilgin de, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın kendisini arayarak Üngör'ün eserlerinin yer aldığı ve adını taşıyan bir müze konusunda talimat verdiğini söyledi. Bilgin, bu projeyi ilerleyen günlerde aile ile görüşerek hayata geçireceklerini ifade etti. Namazın ardından Üngör'ün cenazesi, vasiyeti üzerine defnedilmek için Çanakkale'nin Alçıtepe Köyü'ne götürüldü. Üngör'ün, amcası şehit olduğu için Çanakkale'de defnedilmeyi vasiyet ettiği öğrenildi.

Zaman