Türkiye'deki trafik kazalarının başında aşırı hız geliyor. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün birinci derece ana yollara yerleştirdiği cihazların trafik sayım bilgilerine göre araçların yüzde 19'u hız sınırını aşıyor. Bu kuralı en fazla ihlal eden araç, kamyonlar oldu.Karayolları istatistikleri, her üç kamyondan birinin hız sınırına uymadığını ortaya koyuyor. Ülke genelinde bütün araç türlerinin ortalama hızı saatte 74 kilometre olarak belirlenirken, Aksaray 93 km/saatle en fazla hızın yapıldığı il oldu. Araç sayısında başı çeken Ankara, İstanbul ve İzmir'de şehirlerarası yollardaki ortalama hız saatte 83 km. Toplu taşıma araçları içinde önemli paya sahip olan otobüslerin yüzde 12'sinin hız limitini aşması da dikkat çekici.
Trafik kazalarında her yıl ortalama 10 bin insan kaybeden Türkiye, kazalarda Avrupa'da birinci, dünyada beşinci sırada yer alıyor. Son 10 yılda meydana gelen kazaların Türkiye'ye faturası 23 milyar TL'yi buluyor. Yıllık ortalama 600 bin kazanın meydana geldiği ülkemizde kazaların ilk sırasında hız ve alkol geliyor. Karayolları Genel Müdürlüğü, ortalama günlük trafik değerlerini tespit etmek için illerdeki birinci dereceden ana yollara (devlet yolu) otomatik sayım cihazı yerleştiriyor. Bin 39 noktada her mevsim en az 7 gün 24 saat süreyle cihazlar kullanılarak yapılan bu işleme taşıt sınıflandırma sayımları adı veriliyor. Bu sayede cihazın kontrol altında tuttuğu yollardan hangi tür aracın ne kadar hızla geçtiği belirleniyor. Zaman, Karayolları'nın bu tespitleri doğrultusunda araçların türlerine göre il il hız haritasını çıkarttı. Verilere göre belirlenen birinci dereceden ana yollardaki bütün araçların hız istatistiğine bakıldığında Türkiye'nin ortalama araç hızı 74 olarak ortaya çıkıyor. Genel olarak araçların yüzde 19'u kendileri için belirlenen hız sınırını aşarken, il sınırları içindeki şehirlerarası yollarda ihlalin en çok yapıldığı il Aksaray oldu. Geçtiğimiz yıllarda Aksaray'da öğrenci otobüsü ile bir yük kamyonunun çarpışması sonucu 32 kişi hayatını kaybederken, 30 kişi de yaralanmıştı. Hız limitini aşan iller arasında Aksaray'ı sırasıyla Eskişehir, Konya ve Ankara takip ediyor. Araç nüfusunun en fazla olduğu ve trafik denetimlerinin en sık yapıldığı İstanbul'da ise araçlar ortalama 80 kilometre hızla seyrediyor.
Hız limitlerini en çok aşan araç türü birçok ölümcül kazaya sebebiyet veren kamyonlar oldu. Kamyonların yüzde 29'u hız limitini aşarken, minibüs ve kamyonetlerin yüzde 21'i, otomobillerin ise yüzde 16'sı hız sınırına riayet etmiyor.

'Hız limitlerini gösteren tabelalar artırılmalı'

Özellikle kamyon şoförlerinin trafikte bilinçsiz seyrettiğini dile getiren Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Başkanı İhsan Memiş, uzun yol şoförlerinin evlerine bir an evvel dönmek için sınırı sık sık aştığını belirtiyor. Memiş, "Kamyon şoförleri özellikle dönüş yolunda 10 saatlik yolu 5 saatte almak için aşırı hız yapıyor. Ben kendi otomobilimle seyrederken, birçoğu beni bile geçiyor. Kamyonların içinde olduğu kazalar en feci kazalardır." dedi. Hızın kazalarda birinci dereceden ölüm sebebi olduğunu hatırlatan Memiş, gerek bölünmüş gerekse tek şeritli yollarda olabildiğince çok, hız tabelalarının konulması gerektiğine dikkat çekiyor.
Duble yollarda hız sınırı 110 km'ye çıkacak
TBMM Adalet Komisyonu üyesi ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, duble yollarda hız sınırını 110 kilometreye çıkarmak için yasal düzenleme yapılacağını bildirdi. AK Parti Kastamonu il ve ilçe yöneticileri ile İzbeli Çiftliği'nde bir araya gelen Köylü, daha sonra gazetecilere açıklama yaptı. Köylü, Trafik Kanunu'nda önemli değişiklikler yapılacağını ifade ederken, "Duble yollarda hız limiti, 110 kilometreye çıkarılacak. Otoyollarda 120 olan hız limiti devam edecek. Şehir içi azami sürat ise 50 kilometre olacak. Ancak önümüzdeki yıllarda trafik komisyonu, bu limiti duruma göre 20 kilometre artırabilecek." dedi. KASTAMONU AA ZAMAN