Türkiye gündeminin en sıcak konusunu oluşturan "Kürt açılımı"na, aralarında çok sayıda bilim insanı, sanatçı, yazar, gazeteci, insan hakları savunucusu ve sivil toplum kuruluşu yöneticisinin yer aldığı 162 imzalı bir destek geldi.
Aydınların dün kamuoyuna açıkladıkları metinde, hükümetin başlattığı çabaya destek verilirken muhalefet eleştirildi. Bildiride, "Bizler, on yıllardan beri devam eden, binlerce insanımızın yaş****** onarılmaz acılara, maddi ve manevi kayıplara mâl olan, toplumsal dokumuzu bozan, ülkeyi etnik çatışmaların eşiğine getiren Kürt sorununun adil, demokratik, barışçı çözümü için atılan adımları sonuna kadar destekliyoruz." ifadeleri yer aldı.
Barış, dostluk ve karşılıklı güvenin yeniden kurulması için TBMM'ye hayati bir sorumluluk düştüğü vurgulanan metinde, "Soruna cesaretle eğilen ve çözüm arayan her girişimi, barış ve çözüm yolunda adım atan bütün kişi ve kurumları destekliyor; barış çabalarını kendi dar çıkarları ve savaşçı emelleri uğruna engellemeye çalışanları tarih ve toplum önünde kınadığımızı bildiriyoruz." denildi.
Bildiride imzası bulunan bazı isimler şöyle: Yazar Adalet Ağaoğlu, sanatçı Arzu Basaran, gazeteci Aydın Engin, Prof. Dr. Ayhan Aktar, Prof. Dr. Baskın Oran, Prof. Dr. Binnaz Toprak, Prof. Dr. Doğu Ergil, SODEV Başkanı Erol Kızılelma, Mazlumder Genel Başkanı Faruk Ünsal, Doç. Dr. Ferhat Kentel, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. Gençay Gürsoy, müzik yapımcısı Gülten Kaya, sanatçı Hale Soygazi, KADER Başkanı avukat Hülya Gülbahar, sanatçı Işıl Kasapoğlu, avukat Sezgin Tanrıkulu, yönetmen Kutluğ Ataman, sanatçı Mahir Günşıray, yazar Oya Baydar, gazeteci Perihan Mağden, yazar Roni Margulies, televizyoncu Rüstem Batum, KESK Genel Başkanı Sami Evren, Karikatürist Tan Oral, emekli büyükelçi Temel İskit, emekli büyükelçi Ünal Ünsal, sanatçı Zeynep Tanbay.
Işıl Kasapoğlu (Sanatçı): Çocuklarıma daha mutlu, daha barışçıl bir dünya bırakmak için uğraşıyorum. Bu konuda atılmış her adımı sonuna kadar destekliyorum. Adım hangi taraftan gelmiş olursa olsun destekçisiyim. Çözüme yönelik ilk adım atıldı, sonu gelecek umudunu taşıyorum.
Aydın Engin (Gazeteci): Kendi aramızdaki sohbetlerde bu açılımın önemli olduğunu saptadık ve bu açılıma karşı çıkanların 'dar, utanç verecek kadar dar siyasal çıkarlarla ya da milliyetçi yargıların tutsağı olarak' tavır aldıklarını gördük. Onlara karşı çıkmak bir yurttaşlık ve demokratlık göreviydi ve biz bunu yaptık. Bizi, adımı kimin attığı değil, adımın kendisi ilgilendiriyor.
Sezgin Tanrıkulu (Avukat): Yakalanan toplumsal mutabakatın, devletin ve siyasetin diğer kurumlarına yayılması için üzerimize düşeni yaptık. Öncelikle silahlar susmalı. Oluşan bu mutabakat ortamını sabote etmeye çalışan muhalefet partilerinin en azından tabanları tarafından engellenmesi gerekir.
Erdoğan konuşmasıyla bakan ve vekilleri ağlattı
Başbakan, asırlardır bu topraklar üzerinde birlik ve beraberlik içinde huzurlu bir yaşam süren insanları ayrı gayrı yapmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini kaydetti. Erdoğan, dinleyenleri gözyaşlarına boğan konuşmasında şunları söyledi: "Selahattin Eyyubi'nin sancağı altında Kudüs'ü fethederek, orayı bir barış ve huzur şehrine çeviren ordunun neferleri biz değil miydik? Çaldıran'da Yavuz Sultan Selim'in ordusunda birbirine kardeş olan biz değil miydik? Yemen'de, Çanakkale'de, Sarıkamış'ta, Kut'ül-Amare'de vatan topraklarını birlikte savunan, birlikte şehit ve gazi olan biz değil miydik? Kurtuluş Savaşı'nın kahraman evlatları hep birlikte biz değil miydik, Cumhuriyeti kuran ve ortak değerler etrafında yücelten bizler değil miydik? İstiklal Marşı'nı dinlerken hepimizin yüreği kabarmıyor mu? Yemen Türküsü'nü dinlerken hepimizin gözleri yaşarmıyor mu? Fuzuli'nin şiirleri nasıl ruhumuza hitap ediyorsa, Ahmedi Hani'nin dizeleri de aynı şekilde bizi duygulandırmıyor mu? Neşat Ertaş, 'Gönül Dağı' dediği zaman her birimizin tüyleri ürperiyor. Aynı zaman Şivan Perver, 'Halepçe', 'Hazal' dediğinde gönül dünyamızın derinliklerine dalıyoruz. Yunus Emre, Mevlânâ, Hacı Bektaşı Veli, Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal bu toprakların mayasını yoğururken Cudi'nin, Munzur'un eteklerinde dolaşan dengbejler de aynı topraklara, aynı kardeşlik mayasını atıyordu. Türk'üyle, Laz'ıyla, Kürt'üyle, Çerkez'iyle, Gürcü'sü ile bizim kardeşimizdir. Buna kimse gölge düşüremez."

Erdoğan'dan Gül'e 'Norşin' desteği: Eleştirenler Nutuk'ta Atatürk'ün ne dediğine baksın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Bitlis gezisinde Güroymak'tan bahsederken ilçenin eski ismi 'Norşin'i kullanmasına Başbakan Tayyip Erdoğan'dan destek geldi. Baba ocağı Rize'ye gelişinde hemşehrileri tarafından karşılanan Erdoğan, otobüsün üzerinden yaptığı kısa konuşmada MHP lideri Bahçeliyi eleştirdi: "Diyor ki yakında Potamya'dasın. Bırak benim vatandaşım yeri geldiğinde Potamya, yeri geldiğinde Güneysu desin. Niye rahatsız oluyorsun? Sayın Cumhurbaşkanı'nı Norşin dediği için eleştiriyor. Aç o zaman Atatürk'ün Nutuk'unu oku. Ne dediğini gör." Demokratik açılım konusundaki görüşlerini burada da tekrarlayan Erdoğan, "Anaların gözyaşı dinecek, inşallah sonu hayırlı olacak. Bu oyunları bozacağız." dedi.

ZAman