CHP lideri Deniz Baykal, Kürt meselesine ilişkin demokratik açılımda ortaya somut proje konulmadan hükümet yetkilileriyle görüşmeyeceklerini söyledi. "Bizi dinlemek istiyorsan, bu söylediklerimizi dinle." diyen Baykal, hükümetin ne istediğine karar vermesi halinde parti olarak düşüncelerini açıklayacaklarını belirtti.
Kürt açılımında milli kimlik kavramıyla oynanmaması gerektiğini vurgulayan Baykal, sorunun çözümünün de bölgede kaliteli eğitim kurumları ve fabrikalar olduğunu savundu.
Baykal, partisinin TBMM grup toplantısındaki konuşmasında hükümetin başlattığı demokratik açılıma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın bu konuyu konuşmak üzere talep ettiği randevuya olumsuz cevap veren Baykal, partili milletvekillerine Kürt sorununa ilişkin düşüncelerini aktardı. Baykal, Atalay'a hitaben yaptığı değerlendirmede de "Bizimle görüşmek istiyorlarmış. Ne söyleyeceksin? Bizi dinlemek istiyorsan, bu söylediklerimizi dinle. Eğer sen bir şey söyleyeceksen dinleyelim, ama ne istediğine karar ver. Biz de, olur mu olmaz mı düşüncemizi açıklarız." diye konuştu. Kürt sorununun çözümünde kendi kırmızı çizgilerini açıklayan Baykal, "Anayasa'nın milli kimlik kavramıyla oynamayın, ulus kimlik yapımıza dokunmayın. Varacağımız hedef, birbirimizi sayma, sevme, kaynaşma hedefidir. Eğer amaç Ortadoğu'daki senaryoları Türkiye'ye taşımaksa, bu kabul edilebilir bir şey değildir." ifadelerini kullandı.
Hükümetin aylardır bir 'açılım' söylemi olduğunu ancak bunun içinde ne olduğuna yönelik henüz en küçük bir işaretin ortaya çıkmadığını anlatan Deniz Baykal, "Hükümet neyin peşinde belli değil. İktidarın, Başbakan'ın böyle bir arayışa girmesinin nedenini kimse bilmiyor. İşin artık özüne, içine girmek lazımdır, ne yapılmak istendiği açıkça ortaya konulmalıdır" şeklinde konuştu. Baykal, kendilerinin 1989'dan itibaren Kürt sorununun çözümüne yönelik anlayışlarını ortaya koyduklarını savundu. Herkesin kendi etnik kimliği olduğunu ancak bütün bu kimliklerin 'Türk milleti' milli kimliğinde buluştuğunu kaydetti. Bölgedeki iş imkanlarının artırılmasının çözüm yolundaki en önemli adım olduğunu belirtti.
Bakan Atalay: CHP ve MHP tabanı da çözüm istiyor
fİçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kürt meselesinin çözümüne ilişkin halkın bakışını öğrenmek amacıyla araştırma yaptırdıklarını belirtti. Vatandaşların sürece destek verdiğini kaydeden Atalay, "Hem uluslararası konjonktür hem iç gelişmeler nedeniyle Türkiye rüzgarı arkasına aldı" tespitinde bulundu. Beşir Atalay, MHP ve CHP tabanının da çözüm istediğini savundu. AK Parti'nin basına kapalı grup toplantısında milletvekillerini bilgilendiren Beşir Atalay, hükümetin üniter yapı konusundaki hassasiyetine dikkat çekti. Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim yaptığımız kucaklaşma ve kardeşlik projesidir. Büyük Türkiye projesidir. Ülkemizin birlik, beraberliği, üniter yapımız bizim kırmızı çizgilerimizdir."
Bütün çevrelerin görüşlerini dinleyecek olan Beşir Atalay, görüşme yapacakları kuruluşların adlarını da okudu. Görüşme programında DTP'ye yakın Demokrasi Platformu da var milliyetçi camianın öncü kuruluşlarından Türk Ocakları da. Bunların yanı sıra TOBB, TÜSİAD, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı, İnsan Hakları Derneği (İHD), Mazlum-Der ve Helsinki Yurttaşlar Birliği de lis- tede yer alıyor. İçişleri Bakanı, "Bu işin sonunda hiç kimse çıkıp da bizim fikrimiz sorulmadı diyemeyecek. Herkesin görüşüne açığız." diye konuştu. Öte yandan siyasi parti liderleriyle görüşmelere başlayan İçişleri Bakanı, dün Demokratik Sol Parti (DSP) lideri Masum Türker'le bir araya geldi. Atalay, görüşmede, TBMM çatısı altında bir 'devlet projesi' geliştirilmesi hedefi üzerinde durdu.

Zaman