Kültür ve Turizm Bakanlığı önceki gün hayata veda eden Etem Ruhi Üngör'ün koleksiyonunu korumak için çalışma başlattı. Bakan Ertuğrul Günay, 750 parçadan oluşan ve dünyanın en büyük özel çalgı koleksiyonu olarak kabul edilen koleksiyonun kurulması düşünülen ulusal müzik müzesine kazandırılması için yetkililere talimat verdi.


Cenaze törenine katılan İstanbul Kültür İl Müdürü Ahmet Emre Bilgili de koleksiyon için Üngör'ün ailesi ile iletişime geçtiklerini söyledi. Koleksiyon önümüzdeki aylarda faaliyete geçmesi beklenen müzik müzesinde sergilenecek. Tamburi Cemil Bey'in tamburu, Şeyh Nasır Abdülbakî Dede'nin, Kazasker Mustafa İzzet ve Neyzen Tevfik'in neyleri, Sultan Abdülaziz'in lavtasının da bulunduğu koleksiyonun diğer bir özelliği de bilimsel bir şekilde oluşturulması.
Bakanlık ayrıca Türkiye'nin en büyük müzik arşivlerinden biri olan Etem Ruhi Üngör arşivini de aynı şekilde koruma altına almayı planlıyor. Birçok yazılı eserin ve bin 300 sayfalık Türk Çalgıları Ansiklopedisi'nin notlarının bulunduğu arşivde, Üngör'ün 47 yıldır tek başına çıkardığı Müzik Mecmuası başta olmak üzere birçok musiki dergisi de yer alıyor.
DEVLET ÖNCEDEN DE GÖRÜŞMÜŞTÜ
Etem Ruhi Üngör'ün koleksiyonuna yurtdışındaki özel koleksiyonerlerden çok fazla teklif geliyordu. Hayattayken yurtdışından gelen tekliflere sıcak bakmayan Üngör, bu önemli kültür hazinesinin, kurulacak müzik müzesinde değerlendirilmesi arzusundaydı. 1998 yılında dönemin Kültür Bakanı İstemihan Talay, yazar Murat Bardakçı aracılığıyla, Etem Ruhi Üngör ile bir araya gelerek koleksiyonun müzik müzesinde değerlendirilmesini teklif etmişti. Ancak Üngör koleksiyon için teklif edilen parayı yetersiz bulmuş ve bu girişimden sonuç çıkmamıştı. Üngör daha sonra önceki Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'a mektup yazmış ve ondan da bir cevap alamamıştı. Etem Ruhi Üngör'ün en büyük korkusu ise koleksiyonunun yağmalanmasıydı. Zira koleksiyondaki değerleri eserleri ele geçirmek isteyenler birkaç kez eve hırsızlık teşebbüsünde bulunmuş, bu teşebbüsler komşuların olayı erken fark etmesi üzerine son anda engellenmişti.


Şakirin Camii'nden uğurlandı Etem Ruhi Üngör, yaşadığı gibi sade bir törenle son yolculuğuna uğurlandı. TBMM Üstün Hizmet Ödülü sahibi olan, Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından 101 Türk büyüğü arasına seçilen Üngör'ü son yolcuğunda kızı, kardeşi, damadı, torunu ve yeğenleri ile birlikte yaklaşık 30 kişi uğurladı. Karacaahmet Şakirin Camii'nde dün öğle vakti kılınan cenaze namazına katılan yakın komşusu Ömer Çomak, Üngör'ün yalnız yaşamasının, basına aksettiği gibi çocuklarının vefasızlığından kaynaklanmadığını, enstrümanlarına zarar gelmemesi için evini kimseye emanet etmediğini söyledi.

Zaman