Hükümetin Kürt açılımını değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, "Başımızı kuma gömmeyelim. Bugün Türkiye'nin en önemli meselesi budur. Bunu bilerek hareket ediyorum" dedi.

Bitlis gezisi dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kürt açılımıyla ilgili tartışmaların seyrinden memnun olduğunu söyledi.
Muhalefetle daha önce görüştüğünü, gerekirse yeniden görüşebileceğini kaydeden Gül, "Çünkü bu hepimizin meselesi" dedi.
Gül, şöyle konuştu: “Başımızı kuma gömmeyelim. Bugün Türkiye'nin en önemli meselesi budur. Bunu bilerek hareket ediyorum.”

Çözüm için karşılıklı sevginin önemini vurgulayan Gül, farklı kültürlerin, farklı kimliklerin karşılıklı sevgiyle birarada olabileceğini anlattı.
Gül, "Bakın Ahlat'a gittik. Selçuklu bizim zenginliğimiz değil mi? Van'daki Akdamar Ermeni Kilisesi bizim zenginliğimiz değil mi? Bizans eserleri bizim değil mi? Elbette Kürt kültürü de, varlıkları da bizim zenginliğimizdir" diye konuştu.
Bugün kullanılan kelimelerin geçmişe göre değişimine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, "En önemlisi jargon değişti. Bütün bunların farkında olmak gerekiyor. Bu değişimi görmek gerekiyor" diye konuştu.

ortadoğu gazetesi