Kendileri küçük ama yükü büyük ilçelerİstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşayanlar, yaz aylarında özellikle hafta sonları nerelere kaçıyor?

Denize yakın illerde oturanlar sahile akın ederken İç Anadolu Bölgesi'ndeki vatandaşlar ise yaylaya yöneliyor. Şehirden kaçış, cuma günü mesai saatinin bitmesinden sonra başlıyor. Şehre dönüş ise pazar akşamı geç saatlere kadar devam ediyor.

İstanbulluları ağırlamak kolay değil

15 milyona yaklaşan nüfusuyla İstanbulluları ağırlamak her babayiğidin harcı değil. Bu yüzden bu kentte yaşayanlar hafta sonları başta Silivri, Şile, Yalova, Sapanca, İznik, Tekirdağ Kumbağ gibi merkezleri tercih ediyor. İstanbulluların büyük çoğunluğu ise Şile'ye akın ediyor. 57 köyü, 100 km sahil bandı ile her noktasında denize girilebilen bu mini şehir, otobandan 40 dakikada ulaşılabilindiği için tercih noktası. Normalde 11 bin nüfusu olan şirin ilçede cumartesi ve pazar günleri jandarma tarafından sayılan araçlar 500-900 bin arasında değişiyor.

İzmirliler Urla, Karaburun, Çeşme, Foça sahillerine akın ediyor

İstanbul'dan sonra hafta sonları boşalan şehirlerden birisi de İzmir. Urla, Karaburun, Çeşme, Foça, Gümüldür ve Ürkmez sahillerine akın eden İzmirliler, haftanın yorgunluğunu iki gün boyunca kendilerini mavi sulara bırakarak atıyor. Sahillerdeki nüfusları 5 ile 10 bin arasında değişen yerleşim birimlerinde özellikle hafta sonları neredeyse adım atacak yer yok. Şehir merkezinde insanları bunaltan havanın sıcaklığı nemle birlikte 40 dereceyi aşarken deniz kenarlarında 30-35, yaylalarda ise 20 dereceye ancak ulaşıyor.

Adanalılar yazı Horzum, Tufanbeyli, Yumurtalık, Karataş'ta geçiriyor

Yaz gelince Adanalılar yaylaya taşınıyor adeta. Herkesin yaylada mutlaka bir yazlık evi var. Kozanlı'dan tutun da Tufanbeyli'ye kadar nüfusu normalde 4-5 bin olan yerlerin nüfusu yazın 30 binlere kadar çıkıyor. Yumurtalık ve Karataş bölgelerinin sahilleri de tercih ediliyor. Esnaf Ali Ekber Yıldırım, sıcaklardan korunmak için Kozan'daki Horzum Yaylası'na çıkıyor. Eşi ve üç çocuğunu yaz aylarında yayla evine götürdüğünü, kendisinin de her gün mesai bitiminde 25 kilometre yol kat ederek onlara katıldığını söyleyen Yıldırım, "İşim sebebiyle gündüzleri yakıcı sıcakların etkisinde kalıyorum. Ben bunalırken en azından çocuklarım serinlikte dursun diye yaz başında yaylaya çıkarıyorum. Sadece özel işleri için şehir merkezine, benimle birlikte günübirlik geliyorlar." diyor.

Manisalılar Spil Dağı'na çıkıyor

Manisalılar hafta sonunu 24 km uzaklıktaki Spil Dağı'nda geçiriyor. 850 rakımlı tepe, tam bir oksijen deposu. En yakın sahilin 2 saatlik mesafede olması, cazibe merkezi olarak dağın yamaçlarını gösteriyor. Geceyi dağ başında geçirmek isteyenlerin, Orman Bölge Müdürlüğü'nün bungalov tipi evlerinden birini kiralaması gerekiyor. Polen kokusu, kuş cıvıltıları, çam ağaçlarının gölgesi ve temiz havada ip atlama, yakar top ve yürüyüş gibi faaliyetler herkesi kendisine çekiyor.

Denizli'de 'kırmızı su bölgesi' popüler

Pamuktan dağlarıyla meşhur Denizli'de ise vatandaşlar daha çok alternatif turizme yöneliyor. Deniz, kum, güneş ve yayla turizmi yerine daha çok kırmızı su olarak tabir edilen Karayiğit ile Pamukkale'ye akın eden bölge insanının en büyük mutluluğu, ayaklarını serin sularda dinlendirmek. Günübirlik gerçekleşen bu gezilerin yanı sıra yaşlı ve romatizma hastaları da Sarayköy civarındaki kaplıca ve termal otele akın ediyor.

Balıkesirliler Kaz Dağları'na çadır kuruyor

Balıkesirliler, Kaz Dağları'nın eteklerine çadır kurarak serinlemeyi tercih ediyor. Ayrıca Edremit, Havran ve Burhaniye ilçelerinin şehre yakın olması, hafta sonlarında sahile gidişleri artırıyor. Balıkesir'de öğretmenlik yapan Namık Kara, bazı haftalar denize, bazı haftalar ise özel çadır kurulabilen tesislere gittiklerini söylüyor. Her şey iyi güzel de, bu hafta sonu kaçamaklarının en kötü yanı dönüş yolculuğu. Çünkü yollarda yoğun bir trafikle karşılaşılıyor. Edremit, Ayvalık ve Burhaniyeliler; Akçay, Altın Kum, Küçük Kuyu, Ören ve İskele mevkiinde denize akın ediyor. Özellikle yazlıklarına giden vatandaşlar, bir anda şehrin boşalmasına sebep oluyor.

Bursalılar, Uludağ'ın eteklerinde kalıyor

Bursalılar, yaz aylarında Uludağ'a çıkıyor, ya da İznik'te serinliyor. Denizi tercih edenler ise Mudanya, Gemlik, Güzelyalı'ya gidiyor.

Bolulular, Gölcük, Abant ve Yedigöller'i tercih ediyor

Millî parkları yönünden en şanslı illerin başında şüphesiz Bolu geliyor. Bolulular, doğal göletlerin yanı sıra Gölcük, Abant ve Yedigöller'e hafta sonları akın ediyor. Eşsiz güzelliğiyle adeta buluşma noktası olan bu mekanlar, bitki örtüsüyle de görenleri büyülüyor. Deniz keyfi yapmak isteyenler ise şehir merkezine yaklaşık bir saat uzak olan Düzce Akçakoca'ya gitmeyi göze alıyor.

İzmitliler, Yedi Plajlar ile Sapanca Gölü'ne akın ediyor

İzmitliler, Kandıra ilçesine bağlı yedi plajları tercih ediyor. Burayı sırasıyla Sapanca Gölü ve Kartepe yaylaları takip ediyor. Sapanca Gölü'nde yüzülebilmesi ve olta balıkçılığının yapılabilmesi ise ayrı bir lezzet ortamının oluşmasına sebep oluyor.

Edirneliler, Musabeyli'de piknik yapmayı tercih ediyor

Edirneliler, Keşan'a bağlı Erikli ve Enez sahillerine yüzmeye giriyor. Tabii bunun için iki saatlik bir mesafeyi göze almak gerekiyor.

Tekirdağlılar, Kumbağ'da denize giriyor

Tekirdağ merkeze 20 dakika uzaklıktaki Kumbağ, hafta sonları deniz sefasının yaşandığı en büyük mekan olarak biliniyor. Vatandaşlar, yaz aylarını burada kamp yaparak geçiriyor.

Kırklarelililer, İğneada'ya gidiyor

Kırklarelililer, daha çok Pınarhisar ilçesine bağlı İğneada ve Kıyı Köy sahilleri ile Karahıdır Barajı piknik alanına gidiyor. Bunun yanında alternatif turizme yönelerek Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyüne 6 km uzaklıktaki Dupnisa Mağarası'na giderek doğal, arkeolojik ve jeolojik keşiflerde de bulunuluyor.

Kastamonulular, Kadı ve Ilgaz dağlarının eteklerini seçiyor

Kastamonulular, deniz ve piknik keyfini aynı anda çıkarıyor. Merkeze bağlı Kadı Dağı ile Ilgaz Dağı'nda piknik yapan ve mangal keyfi yaşayan Kastamonulu vatandaşlar, Cide, Abana ve İnebolu ilçelerinin sahillerinden de yaz döneminde yeterince istifade ediyor.

Çanakkaleliler, Ayazma Şelalesi'nde piknik yapıyor

Çanakkale merkeze bağlı Güzelyalı köyü Dardanos mevkii ile Eceabat'a bağlı Kabatepe liman plajında denize giren Çanakkaleliler, Kazdağları eteklerindeki Ayazma Şelalesi'ne giderek piknik yapıyor. Ayrıca Kepez'de belediyeye ait Çamlık alanında da dinlenme imkanı buluyorlar.

ZAMAN