Kamunun tek ortez ve protez üretim merkezi hasta bekliyor. İstanbul Fizik Tedavi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan tesiste ayak bileği ortezleri, diz altı-diz üstü protezler, uzun ve kısa yürüyüş cihazları başta olmak üzere birçok medikal gereç üretiliyor.
Beş yüz metrekarelik alan üzerine kurulan tesiste fiyatlar özel medikal firmalara göre 2-3 kat daha düşük. Piyasada 150 TL'ye satılan ayak bileği ortezleri hastanede 90 TL'ye üretiliyor. Dışarıda 2 bin TL'ye satılan uzun yürüyüş cihazları hastanede 650 TL'ye mâl edilebiliyor.
Hastane Başhekimi Doç. Dr. Kadriye Öneş, yılda binlerce hastaya hizmet verecek kapasitelerinin bulunduğuna dikkat çekiyor. Tanınmadıkları için vatandaşın dışarıda cebinden para verdiğini belirten Öneş, "Yeter ki vatandaş gelsin. Vatandaşlar bizim hastanemizde tek kuruş ödemeden bu cihazları yaptırabilir. Başka yerlere gitmek zorunda da kalmaz." diyor. İstanbul genelinde tüm hastanelere başvuru yaptıklarını ve bu tip hastaların kendilerine gönderilmesini istediklerini ifade eden Öneş, "Hastamız buraya geldiğinde sağlık raporlarını biz hazırlıyoruz. Ona göre çok kısa bir sürede uygun cihazı üretiyoruz." diye konuştu. Tesis, yılda binin üzerinde ayak bileği ortezi, altı yüzün üzerinde uzun ve kısa yürüme cihazları, 150'nin üzerinde bacak protezi yapabilme kapasitesine sahip.

BİR PROTEZ 6 SAATTE TAMAMLANIYOR İstanbul Fizik Tedavi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki tesis aslında 15 yıldır faaliyette. Türk-Alman Sağlık bakanlıklarının ortak girişimiyle kurulan tesis, tanınmadığı için çok az bir kapasite ile çalışıyor. Tesiste şu anda 12 ortez-protez uzmanı görev yapıyor. Vatandaşın ihtiyacı olan bir cihaz, ölçü alındıktan sonra 4-6 saat arasında tamamlanıyor. Sigortali veya yeşil kartlı hasta tek kuruş ödemeden de cihazını alıyor. Burası bilinmediği için vatandaşlar hastanelerden aldığı raporlar doğrultusunda Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı özel medikal firmalara gitmek zorunda kalıyor. Burada ya ürünün parasını ödüyor ya da firmaya vekalet veriyor. Son dönemde firmalar, bürokrasiyi gerekçe göstererek vekaletleri kabul etmemeye başladı. Durum böyle olunca hasta, firmanın belirlediği fiyattan ürünü alıp SGK'dan tahsil etmek istiyor. Bu kez de firmanın verdiği rakam, SGK'nın cihaz için belirlediği üst rakamdan fazla oluyor. Vatandaş cebinden para ödemek zorunda kalıyor.

Zaman