Sümela'da Ayin Yapmak İstediler


Trabzon'a Gelerek, Sümela Manastırı Girişinde Gruplar Halinde Ayin Yapmak İsteyen Rus ve Yunanistanlı Turistlere Müdahale Edildi.
Deniz ve hava yoluyla Trabzon'a gelerek, Sümela Manastırı girişinde gruplar halinde ayin yapmak isteyen Rus ve Yunanistanlı turistlere, Müzeler Müdürü Nilgün Yılmazer, yasal olmadığı gerekçesiyle müdahale etti. Selanik Valisi ve bir Rus milletvekilinin de aralarında bulunduğu grup ile Yılmazer arasındaki kısa süreli arbede, görevlilerin araya girmesiyle yatıştırıldı.
Meryem Ana Yortusu kutlamaları kapsamında, hava deniz ve kara yolu ile Yunanistanlı ve Rus yaklaşık 1000 kişi, sabah saatlerinde Trabzon'a geldi.
Havalimanına gelen turistleri taşıyacak otobüslerin bazılarına, turist taşıma belgeleri olmadığı için izin verilmezken, bunların yerine başka otobüsler tahsis edilerek, turistler Maçka ilçesindeki Sümele Manastırı'na götürüldü.
Tesislerde bir araya gelen turistler, bir süre kemençe eşliğinde horon oynayıp ve şarkılar söyledikten sonra, gruplar halinde Sümela Manastırı'na çıktılar.
Manastır girişinde yaktıkları mumları duvar diplerini koymak isteyenlere görevliler izin vermezken, bırakılan mumlar, su dökülerek söndürüldü. Bunun üzerin turistler, yaktıkları mumları yere bırakmayarak, ellerinde tuttular.
Kısa bir süre sonra manastır girişine gelen Selanik Valisi Panayotis Psomyadis ile Rus milletvekili İvan Savvidi, Meryem ve İsa'nın resmedildiği bakır işlemeli bir objeyi önlerini alarak, özel kıyafetli din adamı eşliğinde dua ve ilahi okumaya başladılar.
Bu sırada gelen Trabzon Müzeler Müdürü Nilgün Yılmazer, Meryem ve İsa resminin bulunduğu objenin önündeki duvar üstüne konulan büyükçe mumu söndürdükten sonra, grubu burada ayin yapmamaları konusunda uyardı.
Yılmazer'in konuşması sırasında Rus ve Yunan turistler, dinlemeyerek, dua ve ilahiler okumaya devam ettiler. Bunun üzerine bulunduğu yerden, biraz daha üst kısma çıkan Yılmazer, dua ve ilahileri bitirmeleri için gruptakilere müdahale etti. Müdahale üzerine Yılmazer ile çevresindekiler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Görevlilerin müdahalesiyle, olay yatıştırıldı. Turistler de, ilahi söylemeyi sonlandırdı. (Anadolu Ajansı)