Marmara Depremi'nde yakınlarını kaybedenlerin acısı, aradan 10 yıl geçmesine rağmen dinmiyor. Sakarya'nın Akyazı ilçesinde yaşayan Çavdar ve Taş ailelerinin mutlu yuvaları, depremde inşaat halindeki 4 katlı binanın evlerinin üzerine devrilmesi sonucu yıkıldı.


Enkaz altında yakınlarını kaybeden iki aile, sorumlular hakkında dava açtı. Bilirkişi raporlarında kusurlu bulunan sorumluların hiçbir ceza almaması depremzedelerin acılarını daha da artırdı.
Yıl 1999. Günlerden 17 Ağustos. Fatma Taş (45), eşi gece çalıştığı için çocukları Hatice (15) ve Volkan'la (10) evde yalnızdı. Gece saat 03.02'de büyük bir gürültüyle uyandı. Evlatları ayrı odalarda uyuyordu. Onları dışarı çıkarmak istedi. Ancak olmadı. Kapılarına ulaşamadan ev üzerlerine çöktü. Yavruları uykularında can verdi. Kendisi enkazdan ağır yaralı olarak kurtuldu. Aylarca tedavi gördükten sonra sağlığına kavuşabildiyse de o "Depremle birlikte ben de öldüm." diyor.

Çocuklarının yokluğuna bir türlü alışamayan acılı anne, o acı tarihten 3 yıl sonra Melih ismini verdikleri bir çocuk dünyaya getirdi. Şimdi 7 yaşında olan oğluna ablası ve ağabeyinin depremde öldüğünü anlatmakta güçlük çektiğini söyleyen Taş, şunları anlatıyor: "Oğlum 'Ablam ve ağabeyim neden öldüler?' diye sürekli soru soruyor. 'Onları neden doktora götürmediniz? Neden iyileştirmediniz?' diyor. Tanımadığı halde onların resmine bakıp sürekli ağlıyor. Ben çocuklarımın acısını her gün yüreğimde yaşıyorum. Her gece başımı yastığa koyduğumda aklıma geliyorlar." Otobüs şoförü baba Refik Taş, deprem haberini mola verdikleri Afyonkarahisar'da almış. Sakarya ve Kocaeli'nin yerle bir olduğunu öğrenen Taş, hemen evine dönmüş. Sokağa girdiğinde enkazla karşılaşmış. İki çocuğunun ölüm haberiyle yıkılmış.
Ekrem (47)-Emine Çavdar (42) çifti, o gece erken yatmıştı. Evde Emine Çavdar'ın askerden izne gelen kardeşi de bulunuyordu. Baba Çavdar, kayınbiraderini havaalanına götüreceği için saatini 03.30'a kurmuştu. Ama deprem önce davrandı. Uyurken aniden büyük bir gürleme sesiyle birlikte uğultu geldi. Peşinden her taraf aydınlandı ve sallanmaya başladılar. Mutfaktaki tabaklar dökülüyordu. Deprem olduğunu anladılar. 7 yaşındaki Didem, korkarak anne-babasının odasına geldi. Ekrem Çavdar, eşine kızını alıp dışarı çıkmasını söyledi. Kendisi de diğer kızı Eylem'i (23) çıkarmak için odasına gitti. Evladıyla birlikte tam evden çıkacakken birden bina yıkıldı. Beton yığınlarının arasında kaldılar. Karısının birkaç defa nefes alışını duydu. Hemen eşi ve çocuklarını kurtarma telaşına düştü. Tozdan boğulacaktı. Enkazdan 10 dakika içinde kendi çabalarıyla çıktı. Üstü başı kan içindeydi. Yakınlarının yardımıyla kızı Eylem'i yaralı olarak çıkarmayı başardı. Ancak gün ağardığında yüreğine kor ateş düştü. Komşuları ve ağabeyleriyle eşi ve küçük kızının cansız bedenlerine ulaştılar. Acıları hâlâ tazeliğini koruyan Çavdar, o günü yeniden yaşamamak için 10 yıldır evinin olduğu sokağa uğramıyor.

DÖRT CANIN BEDELİ 910 LİRA!
Taş ve Çavdar aileleri, eş ve çocuklarının ölümünden sorumlu tuttukları inşaatın sahibi Hasan Ç., inşaat mühendisi Cevdet A., Akyazı Belediyesi memurları Hüseyin E. ile İrfan G. hakkında ceza ve tazminat davası açtı. Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 7,5 yıl süren ceza davasında, mahkemenin oluşturduğu bilirkişi heyeti, bitişiğindeki iki ayrı evin üzerine yıkılan inşaat halindeki binada kullanılan beton kalitesi ve işçiliğin kötü olduğu yönünde görüş belirtti. Hasan T.'yi 3/8, bina projesini uygun halde yapmayan ve inşaat sırasında yeterli kontrol sağlamayan inşaat mühendisi Cevdet A.'yı 3/8 ve inşaatın projesine uygun yapılıp yapılmadığını kontrol etmeyen belediye memurları Hüseyin E. ile İrfan G'yi ise 2/8 oranında kusurlu buldu. Mahkeme, sanıklar Hasan Ç. ile Cevdet A.'yı 910'ar TL, Hüseyin E. ile İrfan G.'yi ise 600'er lira para cezasına çarptırdı. Ancak ceza tecil edildi.
Ekrem Çavdar ayrıca Akyazı Belediyesi aleyhine Akyazı Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtığı maddi ve manevi tazminat davasında, 43 bin TL tazminat kazandı. Cezayı az bulan depremzede, Yargıtay'a temyize gitti. Mahkeme süreci devam ediyor. Parasızlık yüzünden tazminat davası açamayan Refik Taş ise sorumluların hiçbir ceza almadan elini kolunu sallayarak dışarıda dolaşmasını içine sindiremiyor.

Zaman