Başlık konuşan bir bebeğin başrol oynadığı bir filme gönderme yapsa da buradaki konuşan bir film kahramanı değil. Konuşan bir sözlük.


Sözlük bahis konusu olunca akla da ilginç detaylar ve kavramlar geliyor. Bu detaylar ve kavramlar üzerine birazcık düşünmeye ne dersiniz? Düşünmeyi kolaylaştırmak için ilk kavram bizden: Sözlük okumak... Oturmuş da sözlük okuyan birini görsek biraz şaşırırız. Hele bir sözlüğü ezberleyeni görsek iyice dikkat kesiliriz. Merak ederiz ne yapmaya çalışıyor diye. Oysa anlatılanı doğru anlamanın, kendini de doğru ifade etmenin yolu kelimelerden geçiyorsa kelimelerin yolu da sözlükse onu okuyan, hatta onu ezberleyen biri bizi niye şaşırtır? Sözlüklerin bir incelikler haritası olduğu düşünülürse hayatına incelik katmak isteyen birinin kaçınılmaz durağı sözlük olacaktır elbet.
***
İnternet üzerinden konuşan iki kişiden biri soruyor: Nbr? Cevap: ii. Hızlı ve pratik bir şekilde anlaşmaya internet üzerinden yazışmaya değil de konuşmaya niyetli olanların bulduğu bu yöntem artık o kadar da ilginç görünmüyor. Teknoloji elçileri bizleri epeyce alıştırdı bu dile. Buna eyvallah... Peki, bu hastalığın konuşma diline yansımasına ne dersiniz? Konuşurken doğru çıkarılmayan sesler, telaffuz edilemeyen kelimeler... Özellikle yeni yetmelerin neredeyse kendine özel hale getirdiği dile bir bakalım. İnsan ürküyor. Hele de dünya üzerinde 120 ülkenin çocukları Türkçe öğrenirken, bizimle kendi dilimizde iletişim kurmaya çalışırken dilimizi 'kuş dili'ne çevirmemiz içler acısı bir psikolojiye işaret ediyor. Dil araçtır gerçi, önemli olan anlaşmaktır diye de düşünebilir insan. Ama dil öyle alelade bir araç değil. O bizi biz yapan değerleri taşıyan, gelecek nesillerini zihin sofrasına indiren bir araç. Dilin önemi üzerine sayfalarca yazı yazılıp saatlerce konuşulabilir. Ama önemli olan bunların hayatta karşılık bulması, dili kullanan insanların bu konuda bir miktar 'sorumluluk' hissedip doğru kullanmaya çalışması çok önemli.
İlk elden eleştirdiğimiz okuma alışkanlığı henüz tatmin edici bir düzeye ulaşamamışken sözlük okumaktan söz etmek biraz afakî kalabilir. Ama dikkat buyurun, şimdi sözlük okumak her dönemdekinden daha önemli. Öyleyse şunu kafamıza bir yerleştirelim. Hatta mümkünse evimizin görünen bir yerine, (hemen kapı girişinde oluşturacağımız ve zaman zaman böyle güzel şeyleri astığımız panoya) şunu yazabiliriz: 'Sözlük okunabilir ve ben bir sözlük okumalıyım.' Gazetemiz yazarlarından Ali Çolak bir zaman yazmıştı, sözlük okuyan bir dostumuzu. Kelimelerin dünyasına girmek, onlara vakıf olmak isteyen dile vefalı bu insan bizlere de örnek olabilir belki.
Kelimelerin anlam inceliklerini kavramak için başvurduğumuz sözlükler için epeyce seçenek mevcut. Peki nasıl konuşacağımızı, kelimeleri doğru olarak nasıl telaffuz edeceğimizi gösteren bir sözlük var mı?
İşte tam da geldiğimiz şu noktada elimizde okunacak bir sözlük duruyor. 'Konuşan Sözlük, Vurgulu Telaffuz Sözlüğü' adını taşıyan bu eser Şener Mete tarafından hazırlanmış. 30 yılı aşkın bir süre TRT radyo ve televizyon kanallarında spikerlik yapan Mete, çok sayıda kişi ve kuruma diksiyon dersi vermiş. Daha önce yayınlanmış Telaffuz Sözlüğü ve Okunuşlar adlı iki tematik sözlüğü de bulunuyor. Mete, şimdi de doğru konuşabilmemiz için 'Konuşan Sözlük' hazırlamış. Bu sözlük kelimeleri nasıl seslendireceğimizi öğretmeyi hedefliyor. Burada akla gelen bir başka soru şu: Yazıyla nasıl konuşacağımız öğretilebilir mi? Ya da sesler arasında öyle dikkate alınacak kadar büyük fark var mı? Olacak elbette. Mesela, A deyip geçmeyelim, incesi var, kalını var, normali var. E deyip geçmeyelim 'açık'ı var 'kapalı'sı var.
Mete'nin konuşturan sözlüğü günlük hayatta alelade tarzda söyleyip geçtiğimiz, çoğu zaman da hata yaptığımız kelimelerin seslerini gösteriyor. Türkçede hangi kelime hangi seslerle telaffuz edilecek, bunu anlatıyor. Her dilin ses yapısı farklı. Türkçe Olimpiyatları'nda ü sesini çok zor telaffuz eden bir yarışmacının öğretmeni 'Sadece üç ay ü üzerinde çalıştık, ancak bu kadar oldu.' demişti. Bu, her dilin seslerinin farklı olduğunun tipik bir örneği.
Konuşturan sözlüğün baş kısmında seslerin özelliklerine göre hangi simgelerle ifade edildiği yer alıyor. Mesela kalın a ters V işaretiyle, normal a 'a' işaretiyle ince a da 'â' işaretiyle gösteriliyor. Alfabede tek görünen ancak pratikte farklı şekillerde çıkarılan sesler işaretler yoluyla anlatılıyor. Kelimelerin kısaca anlamlarının da yer aldığı Konuşturan Vurgulu Telaffuz Sözlüğü'nde 'kelime-anlam-telaffuz' bir arada verilmiş.
Vurgulu telaffuz sözlüğü alanında bir ilk. Doğru konuşmak isteyen, sesleri doğru çıkarmak isteyenlere kılavuzluk edeceği gibi araştırmacılar için de bir kaynak niteliği taşıyor. Şener Mete, 14.949 kelimeye ses veren sözlüğünü 8 yıl süren bir araştırmayla oluşturmuş. Bu kelimelerin söylenişlerin kayda geçmesi de ayrıca önemli. Radyo televizyon spikeri olmak, etkili konuşmak için diksiyonumu düzeltmek istiyorum diyorsanız önce Vurgulu Telaffuz Sözlüğü'ne bir göz atın.

Zaman