Anadolu'da sokak sokak dolaşıp usta aramanız gerekseydi, Antep'te kutnucu, Konya'da keçeci, Yatağan'da bıçakçı, Hatay'da dokumacı bulmak için yollara düşmeniz istenseydi...


Tamam, çok keyifli olurdu; ama aynı zamanda meşakkatli ve masraflı olurdu. Peki, bu ustalar, size zahmet olmasın diye büyük bir şehirde mesela İstanbul'da buluşup minik dükkânlarda yan yana sıralansaydı... Güzel olurdu değil mi, nitekim oldu da... Bu yıl dördüncüsü yapılan Geleneksel Altın Eller El Sanatları Festivali, Taksim Gezi Parkı'nı minyatür bir Anadolu çarşısına dönüştürdü yine. Festival, küçük şehirlerde, kasabalarda sessiz sakin tıkırdayan dokuma tezgâhlarını kısa bir süre için yerinden oynattı, dükkânlardaki ürünlerin en güzelini toparladı. Ustalar da sağ olsunlar, sırf biz onları tanıyalım, sanatlarını görelim, bir dokuma tezgâhı neye benzer, göz boncuğu fırında nasıl pişer, baston nasıl yontulur, keçe nasıl yuvarlanır öğrenelim diye işi gücü bırakıp İstanbul'a yollandı.
25 ilden 80'i aşkın usta dört günden bu yana İstanbul'un en işlek meydanlarından birinde hem sanatlarını sergiliyor hem meraklılara bilgi veriyor hem de karınca kararınca satış yapıyor. Başka vakit mümkün değil bunca ustayı bir arada göremezsiniz. Sivas'tan Kütahya'ya, Çorum'dan Aydın'a iki adımda geçivermek az konfor mu? Tabii, en saf, en doğal malzemeyle el emeği göz nuru dökülerek üretilmiş bunca ürünü bir arada görmenin bazı yan etkileri de var. İpek şallardan ibrişim örtülere, bakır ibriklerden ahşap oymalara bu kadar hızlı geçmek baş dönmesi, göz kamaşması yapıyor, minnet ve hayranlık duyguları birbirine karışıyor. Nasıl karışmasın? Antep'ten kutnu ustası gelmiş, küçücük dükkânı top top kumaşlarla bezemiş. Renklerin, desenlerin letafetine can dayanmaz. Osmanlı'da nasılsa öyle, ipek ve pamuk ipliği el tezgâhlarında dokunuyor hâlâ; ama kumaş, padişahlara kaftan değil masalara örtü, camlara perde oluyor bugün. Muhittin Usta son zamanda bir yenilik daha yapmış, kutnunun rengini, desenini bozmadan incecik şallar hazırlamış.
İngiltere'den ithal Keçeci Deli Mehmet: Keçeyi, kol kuvvetiyle yuvarlayan adam böyle tanıtıyor kendisini: "Keçeci Deli Mehmet"... Kırk küsur yıldır Konya'da keçe işiyle uğraşıp da İngiltere'ye gidince fark edilmesini 'acı bir durum' olarak niteliyor. Sözlerine bakılırsa lakabını hak ettiği ve Avrupalılara yalnızca keçe öğretmekle kalmadığı anlaşılabilir: "İngilizler keçeyi biz keşfettik dediler. Onlara dedim ki 'İlk gemiyi biz yaptık deyin, dünyayı sömürge yaptık deyin; ama keçeyi biz yaptık demeyin. Öyle olsaydı keçeyi öğrenmek için bana başvurmazdınız"
Efe çizmesini bayan çizmesi sandılar: Aydın'dan gelen İzzet Usta, kendi elceğiziyle yaptığı efe çizmelerinin bayan çizmesi muamelesi görmesinden hayli muzdarip... İstanbullu erkekler, yiğitliğin göstergesi çizmelerin önünde hiç eğleşmeden geçip gidiyormuş. "Demek ki bizim efe kültürü hepten unutulmuş." diyor usta. Festivale tanıtım için gelmiş zaten, burada satış yapmasa da olurmuş hem kunduracılıktan yeteri kadar kazanıyormuş. Senede yirmi otuz çift körüklü çizme yapar, onu da ya devecilere ya folklorculara satarmış. Dükkânda altmış yıl öncesinin bir fotoğrafı, köyün bütün delikanlıları dizlerine kadar çizmeli; ama şimdi her babayiğit giyemez. Nasıl giysin, çifti 500 liradan satılıyor, festival fiyatı ise 450 lira. Çizmeler pahalı; çünkü ilk günkü kadar iptidai yöntemlerle üretiliyor.
Dükkânı kapatıyordum ki Kültür Bakanlığı aradı: Giresun'un son bıçak ustası, emaneti devredecek bir çırak bulamamaktan bunalıp da dükkanı kapatmak üzereymiş ki Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan bir yetkili arayıp, "Altın Eller festivaline gelin, sizin için iyi olur." demiş. O da vardır bir hikmeti deyip, dünyada bir benzeri daha olmayan sapı geyik boynuzundan, ardıç, şimşir, gül ağacından yapılma lahana bıçaklarını, sepet bıçaklarını toparlayıp festivale yetişmiş. Üzeri kuş ve 'çotanak' desenleriyle süslü bıçaklara söz yok; yedi sekiz yıl hiç körelmeden kullanılır, yetmiş seksen yıl dayanır.
Ömür boyu bilenmesi ve kırılırsa tamiri Haluk ustaya ait... Her şey iyi güzel de bakalım usta festivalden sonra 'devam' diyecek mi? Geçim zorluğu bir yana, mesleği öğretmesine değecek nitelikte bir çırak bulabilecek mi? Ustanın ideal çırak tarifi nedir? "Dürüst, insancıl, sahtekârlığı, hilesi olmayan birini bekliyorum. Karakteri iyi olmayan bu mesleği yapamaz zaten."
Kastamonu dokuması mı Rize bezi mi?: Bugün el tezgâhlarının yeniden canlandığı üç beş şehirden biri Kastamonu... Sandıklardan asırlık çeyizler çıkmaya devam ediyor; ama onlara yakın kalitede kumaşlar epeydir dokunabiliyor. Eski peşkir desenlerini masa örtülerine işleyerek sağladıkları açılım ticari bir canlanmayı beraberinde getirmiş; ama yeterince tanındıkları söylenemez. Festival katılımcısı Mustafa Temekoğlu, ilk sene, Kastamonu dokumalarının Rize beziyle karıştırıldığını söylüyor. Bu sene durum, eh işte biraz daha hallice... Aydınlı kadın, iğneyle kuyu kazıyor: "Altın eller"in pek azı kadınlara ait. Aydınlı Gülcan Klavuz, iğneyle kuyu kazar gibi ibrişim örtüler ve çiçekli oyalar işleyebildiği için bu festivalde. Çeyiz işlerinin hepten savsaklandığı şu çağda, Gülcan Hanım'ın akıllara ziyan işleri bir kat daha değer kazanıyor. O işin teorisiyle de ilgileniyor üstelik, internet bilgisinin kendisine yetmediğinden iğne oyasını bütün derinliğiyle öğrenmek için kütüphanelere gittiğinden ve bu konuda bir kitap hazırlığı içinde olduğundan söz ediyor. Ne diyelim, darısı evlerde can sıkıntısından kıvranan hanımların başına...

Zaman