RUS KIZI
Önümüzdeki sezon için hazırladıkları koleksiyonda, Chanel, Dior ve Nanette Lepore gibi pek çok seçkin tasarımcı, Rusya'nın yöresel kıyafetlerinden etkilenmiş.


Yöresel etkiyi en ince detaylara kadar kıyafetlerin tamamında görmek mümkün. Küpeden ayakkabıya kadar el emeğinin yoğun olduğu parçalar geleneksel Rus tarzını yansıtıyor. Ve bu tarz modayı genel itibarıyla etkileyeceğe benziyor. Kadife, deri, kürk, kaşmir gibi zengin kumaşlardan hazırlanan, sırma ve boncuk işlemelerle süslenen kıyafetler olgun hanımların tercihi olacak.
Zevkli aksesuarlarda da Rus eğilimleri yoğunlukta hiç şüphesiz. Ağır, mat metalden hazırlanmış işlemeli ve incili uzun avize şeklindeki küpeler en dikkat çekici aksesuarlardan. Düşünüyorum da çocukken oynadığımız tahtadan yapılmış el boyaması Rus bebeklerden büyüyünce vazgeçmek zorunda kalıyoruz bir şekilde. En iyimser ihtimalle onları evimizin bir köşesinde sessiz bir dekorasyona dönüştürüyoruz, olgunlaşınca. Ama ne güzel ki bu yeni Rus rüzgârıyla artık Rus bebekler kolye haline dönüştü. Önümüzdeki sezonda bu kolyelerin özellikle genç kızların favorisi olacağı kesin!
***
SÜRREALİST HANIM
Bu trendin ilham kaynağı İkinci Dünya Savaşı zamanında ünlü olan ressam ve tasarımcı Elsa Schiaparelli. Schiaparelli, zamanında sürrealist resimleriyle bütün dünyayı sarsmıştı. Şimdi ise trendleri moda dünyasını sarsıyor. Eklektik desenler omuz hatlarını ortaya çıkaran hanım hanımcık ipek elbiselerde görülüyor. Vatkalı ve kemerli bluzlar, saten saç bantlarıyla tamamlanıyor. Realite dışı uçuk aksesuarlar ise kıyafetleri hareketlendiriyor. Zincirli cep saatlerinden yapılmış kolyeler, saat yüzükler ve yarım S harfi şeklinde dalgalanan taşlı kol saatleri modanın zamansızlığını iddia ediyor. Üzerinde metal tırnaklar olan deri eldivenler ise her görenin donup tekrar bakacağı aksesuarlar arasında. Bu trendleri kullanırken herkesin eğleneceğine hiç şüphem yok!
***
ÇİNGENE KIZI
Gypsy, yani Çingene stili önümüzdeki sezonda da popülerliğini muhafaza edecek. Çingene modası da ne oluyor, diye soranlara biraz açıklama yapalım: Rengârenk, karmakarışık, kalabalık desenlerle süslenmiş kıyafetlerin bir arada kullanıldığı bir tarz. Tabii ki bu demek değil ki dolabınızdaki bütün desenli kıyafetleri karıştırıp kombinasyonlayın ve üst üste giyip sokağa çıkın. Her trend gibi bu tarzın da püf noktaları var. Tasarımcılar bir temayı alıp onu kıyafetin belli bir yerine uyguluyor. Çingene esintili kıyafet ve aksesuarlarda genelde canlı renklerden oluşan çiçekli desenler, işlemeler ve püsküller yer alıyor. Kullanılan motiflerde turuncu, kırmızı ve pembe renklerin yan yana olması da dikkat çekiyor. Bu motiflerle süslenmiş beyaz deri çizmeler, kemerler ve püsküllü etekler kıyafetlerimizi gençleştirecek ve belki hayatımızın başka alanlarında eksik olan bir espri katacak.
***
KRALİYET ASALETİ
Gücün sembolü olduğu için bu trendin rengi: altın sarısı. Yoğun işlemeli mat altın takılar, altın işlemelerle zenginleştirilmiş süet çizmeler aksesuarları arasında. Dore fırfırlı elbiselerin yani sıra deri ve kürk karışımı altın boncuk ve pullu aplikelerle süslenmiş yelekler ve ceketler de yer alıyor. Bu trendin çantalar da şıkır şıkır. Özel kürk çantalar da muhteşem pullarla dekore edilmiş.
***
PERDELİ GÜZEL Evlerde pencereleri süsleyen perdeler şimdi kıyafetleri süsleyecek. Perdelerde kullanılan kaliteli kadife, tafta, saten ve ipek gibi kumaşlar sonbaharda etek, ceket ve elbiselerde kendini gösteriyor. Düz kumaşlardan hazırlanan kıyafetlerde perdeleri andıran dökümler, katlar ve püsküller yer alıyor. Desenli kumaşlardan hazırlanan kıyafetlerde ise perde desenleri göze çarpıyor. Perde görünümlü küpeler, çantalar ve ayakkabılar bu tarzla perde arkasında neler olduğunu ortaya çıkarıyor.

Zaman