Anneler, babalar, sevgililer günü derken yılın her gününe bir hatta iki özel gün sığdıracağız neredeyse. Fakat dünyada kutlanan bir gün var ki diğerlerinden bir hayli farklı: 13 Ağustos Dünya Solaklar Günü (yani bu çarşamba). Ülkemizde ise ilk kez bugün vesilesiyle 2002'de bir kutlama gerçekleştirilen Solaklar Günü ile ilgili ilginç bilgiler...


Solaklık aslında insanlık tarihinin en eski olgusu olmasına rağmen çok da üzerinde durulmayan bir konu. Hiçbir din ve gelenekte sol elini kullanmak hoş karşılanmıyor olsa da solak futbolcunun sağ ayağını kullanandan daha fazla rağbet gördüğü de bilinen bir gerçek. Dünya tarihine damgasını vurmuş birçok meşhur insanın solak olduğunu öğrenince de, ne yalan söyleyelim, insanın solak olası geliyor. 'Solaklık nedir, insan nasıl solak olur?' diye bir sorunuz varsa en baştan söyleyelim uzmanlara göre solaklık çok küçük yaşlarda belli oluyor.
Yrd. Doç. Dr. Enver Yolcu'nun araştırmasına göre, sağ veya solyanlılıkla ilgili teoriler, iki gruba ayrılıyor. Bir grup bilim adamı bunu doğrudan doğruya bünye ve yaratılış farklarından olduğunu, diğer grup ise öğrenme ve alışkanlık sonucu olduğunu kabul etmekteymiş. Bünye ve yapılış farkı teorisini tutanlar, bunu soyaçekim, iç organların eşit olmaması, vücudun her iki tarafındaki temiz kan damarlarının aynı hızla gelişmemiş olması, kol kemiklerinin aynı büyüklükte olmaması ve çocuk henüz doğmadan ana rahmindeki duruşunun yaptığı bünye farkları gibi şeylerle anlatmaya çalışmış. Öğrenme teorisini ileri sürenler ise çocuğun sağ veya solyanlı olmasının, ana-babanın yahut dadı veya mürebbinin çocuğa verdiği alışkanlıklara bağlamış.
Sağ ele göre üretilen cezve, kalemtıraş, cetvel, defter, kalem, bıçak, saat, masa, otomobil vites kolu gibi aletleri kullanmakta zorlanan solaklar için ABD ve Avrupa'da ürün satan birçok firma bulunuyor. Bu mağazalardan en eskisi ise 1968'de kurulan Anythingleft-Handed. Türkiye'de solaklar için malzeme üreten ilk mağazayı açan ise İlker Hüner isimli bir girişimci. Bu mağazada satılan malzemeler solaklara özel olarak üretilmiş. Örneğin cezvenin suyu boşaltmaya yarayan kanallı kısmı sol yerine sağ tarafta. Böylece bir solak sol elini kullanarak daha rahat kahve yapabiliyor. 2002'de açılan mağaza bugün aktif olarak hizmette olmasa da Hüner, ilerleyen günlerde rakamları sağdan sola dizilmiş cetveller, özel dolmakalemler, kalemtıraşlar, çatal-bıçak-kaşıklar, kol-duvar saatlerinin bulunacağı Sol Elim adlı internet mağazasını tekrar canlandıracaklarını söylüyor. Solaklar için özel hizmet veren nadir yerlerden biri ise Sheraton Oteli. Otelde 4 oda sırf solaklara özel dizayn edilmiş. Bu odalarda kapı kolundan elektrik düğmelerine kadar her şey solaklara özel üretilmiş. Otel yetkilileri bu odalara rağbetin iyi olduğunu söylüyor aynı zamanda.
Her ne kadar doğusundan batısına bütün kültürlerde solaklık bir zül gibi görülse de bizim tarihimizde solaklığın özel bir yeri var. 1829'da Yıldırım Bayezid Han tarafından Yeniçeri içinde Solaklar Birliği kurulmuş. Solaklar padişahın en yakınında durup onu koruyan askerlermiş Fatih Sultan Mehmet Han zamanında. Bunlar padişahın solunda yürürlermiş. Bir incelik örneği olan bu birliğin askerleri özel seçilir ve ok atarken padişaha sırtını dönmemek için yayı sağ elleri ile tutup oku sol elden salarlarmış. Solak birliği düşmana ters taraftan saldırma kabiliyetine sahip olduğu için orduda da önemli bir yere sahipmiş. Padişahı koruma görevini üstlenen solakların tek başarısızlığı ise Mohaç savaşında olmuş çünkü düşman bu sırrı çözmüş.
***
Solak ünlüler...
İnsanların sağ ve sol ellerini kullanmalarının nedenleri tıpkı göz rengi gibi genlerle açıklanırken, tarihe ismini altın harflerle yazdıran Leonardo Da Vinci, Picasso, Beethoven gibi pek çok deha solak...
İşte solak meşhurlardan bazıları: Napolyon, Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Rafael, Büyük İskender, Sezar, Albert Schweitzer, Beethoven, Picasso, Mozart, Charlie Chaplin, Mark Twain, Colin Powell, Fidel Castro, Michael Landon, Prens Charles, Ronald Reagan, Bob Dylan, Danny Kaye, Peter Fonda, Demi Moore, Ringo Starr, Tom Cruise, Bruce Willis, Whoopi Goldberg, Mark Spitz, Bill Clinton, Jim Hendrix, Paul McCartney, Oprah Winfrey, Matt Dillon, Phil Collins, Einstein, Ben Stiller.
***
Solaklar % 10 Araştırmalara göre dünya nüfusunun yüzde 10'u solaklardan oluşuyor. Türkiye'de ise sağ elini kullananların oranı yüzde 66,1, iki elini kullanabilenlerin yüzde 29,4, solakların yüzde 5,5.


Zaman