Türkiye Hafızlık Yarışması Rize'de Yapıldı


Diyanet İşleri Başkanlığı'nca (Dib) Bu Yıl Altıncısı Düzenlenen Türkiye Hafızlık Final Yarışması Rize'de Yapıldı.


Diyanet İşleri Başkanlığı'nca (DİB) bu yıl altıncısı düzenlenen Türkiye Hafızlık Final Yarışması Rize'de yapıldı. Yarışmada, Sakarya Hendek Orta Cami imam hatibi ve Kocaeli bölge finalisti Muharrem Dağ birinci; Diyarbakır Dağlar Kaynartepe Cami müezzini ve Diyarbakır bölge finalisti Süleyman Recep Mergen ikinci; Konya Meram Aydoğdu Büyük Cami müezzini ve Konya bölge finalisti Mahmut Tahir Koçak da üçüncü seçildi.
Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Bekaroğlu, Sahil Camii'nde yapılan yarışmanın açılışında yaptığı konuşmada, Kuran'ın insanların hayatına değer katan ve derinlik kazandıran, gayri ahlaki yoldan kurtaran ve hak yoluna ulaştıran bir kitap olduğunu söyledi.
İlk hafızın Hz. Muhammed (sas) olduğunu, her konuda olduğu gibi hafızlık konusunda da önderin Hz. Muhammed (sas) olduğunu ifade eden Bekaroğlu, ''DİB tarafından 6 yıldan bu yana erkek Kur'an Kursu öğreticileri, imam hatipler ve müezzin kayyımlar arasında hafızlık, Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma ve ezanı güzel okuma yarışmaları düzenliyoruz. Bunda amaç, görevlilerin yetişmesine katkıda bulunma, teşvik etme ve eksikliklerin giderilmesini sağlamaktır'' dedi. Bekaroğlu, gelen istek üzerine bayan din görevlileri arasında da bu yıl ilk kez bu yarışmaları düzenlediklerini kaydetti.
Rize İl Müftüsü İlyas Serenli ise yarışmanın hafızlık örneğinin en iyi örneklerinin sergilenmesi için yapıldığını belirterek, geçmişteki tecrübe ve yarışmalardaki heyecanın bu yolda önemli mesafe alındığını gösterdiğini söyledi. Kur'an'ın ilk nazil olduğu çağdaki gibi tazeliğini koruduğunu ifade eden Serenli, ''Kur'an, toplumsal gelişmeye öncülük etme ve insanlığı aydınlatmaya devam ediyor. İnsanlığın çağlar süren mana arayışına O'ndan başka son verecek olan bir kaynak yoktur'' diye konuştu.
Konuşmaların ardından yapılan yarışmaya katılan ve bölge yarışmalarında birinci olan Diyarbakır, Rize, Hatay, Bayburt, Konya, Sakarya, Muğla, Bartın, Siirt ve İstanbul illerinin temsilcilerine 3'er soru soruldu. Yarışmacı sırası ve sorularının kurayla belirlendiği yarışmada 5 kişilik jüri değerlendirme yaptı. Yarışmacılardan, Kur'an-ı Kerim'in değişik surelerini ezbere okumaları istendi.
Yarışma sonunda, Sakarya Hendek Orta Cami imam hatibi ve Kocaeli bölge finalisti Muharrem Dağ birinci; Diyarbakır Dağlar Kaynartepe Cami müezzini ve Diyarbakır bölge finalisti Süleyman Recep Mergen ikinci; Konya Meram Aydoğdu Büyük Cami müezzini ve Konya bölge finalisti Mahmut Tahir Koçak da üçüncü seçildi. Yarışmada dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi. (CİHAN)