Yunan Profesör Alexis Heraklides, Yunanistan'ın Ege'yi bir Yunan gölü olarak görme pozisyonunda ısrar etmesi halinde, sadece ABD Başkanı Barack Obama'yı değil, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler'i (BM) de ikna edemeyeceğini, hiç hoşa gitmeyen sürprizlerle karşılaşacağını söyledi.
Heraklides, Obama'nın bu konuda kısa süre önce gönderdiği gayri resmî belgenin Atina'yı "şoka soktuğunu" belirtti.
Atina Panteion Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'nde "Uluslararası İlişkiler ve Çatışmaların Çözümü" dersleri veren Heraklides, Ta Nea gazetesindeki "Ege'de rota değişikliği" başlıklı demecinde, Yunanistan'ın Türkiye'yi ilgilendiren dış politikasında köklü değişikliğe gitmesi gerektiğini savundu. Türk-Yunan ilişkilerinde kısa süre önce oluşan olumsuz ortam üzerine Amerika'nın yakın zamanda Yunan Dışişleri Bakanlığı'na Ege'deki statünün yeniden belirlenmesi gerektiği ifade edilen gayri resmî bir belge gönderdiğini belirten Heraklides, Washington'ın Ege'ye ilgisinin Kardak krizine arabulucu olan Bill Clinton'dan bu yana süren bir şey olduğunu; ancak Obama'nın bu gayri resmî belge girişiminin Atina'yı "şoka soktuğunu" belirtti.

Heraklides, Atina'nın Ege'de terk etmesi gereken konuları şöyle sıraladı: Atina'yı çıkmaza götüren ve gerçeklikten uzak Ege'de bir tek kıta sahanlığı sorunu olduğu. Kıta sahanlığı sınırının Yunan doğu Ege adaları ile Türk sahilleri arasında bulunduğu. Yunanistan'ın tek taraflı olarak karasularını 12 mile çıkarabileceği tezi. Yunan hava sahasının sonsuza kadar olması gereken 6 mil yerine 10 mil kalabileceği.
Yunan Prof, Atina'nın Ege, Kıbrıs ve Makedonya sorununda büyük uzlaşmacılık içinde konumunu yeniden belirlemek zorunda olduğunu kaydetti.

Zaman