Ergenekon terör örgütüne yönelik 3. iddianamede yer verilen ve İbrahim Şahin'de ele geçirilen suikast planlarının görselleri, ek klasörlerde yer aldı.
Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan, Alevi-Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Kazım Genç ve Ankara-Eryaman AVM'ye yönelik planlanan suikast hazırlıklarının ciddiyeti, 154, 166, 167 ve 168. klasörlere giren kroki, resim ve fotoğraflarla çok daha net anlaşılıyor. 'Tedhiş Planı' adı altında her bir eylem için hazırlanan dört farklı suikast planında; eylemleri kimlerin, nasıl yürüteceği ve hangi bomba ve silahların kullanılacağına kadar en ince ayrıntılara yer verilmiş. Bu planlarda eylemi yürüteceklerin 'bbbb, cccc' gibi kodlanmaları da dikkat çekiyor.
Ek klasörlerde Ergenekon'un düzenlemeyi planladığı suikast planları da ayrıntılarıyla aktarıldı. Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan'a yönelik hazırlanan planda, İstanbul Eminönü'nde bulunan Ermeni Patrikhanesi'nin krokileri, Google Earth programı üzerindeki haritası ve Mutafyan'ın bir fotoğrafı yer alıyor.


LAW SİLAHLARI KULLANILACAK

Dosyada el yazısıyla yer verilen belgelerde, Mutafyan'ı Law silahıyla öldürmeyi planlayan örgütün, eylemi 7 kişiyle gerçekleştirmeyi planladığı anlaşılıyor. Kenan Temur'un yöneteceği suikast planında, Fatma Cengiz'in LAW silahlarını temininde başrol oynayacağı görülüyor. İbrahim Şahin'in yeğeni Yaşar Oğuz Şahin ise suikastın 'gözetleyici'sini yönlendirecek isim. Çevre apartmanların çatılarından Mutafyan'ı LAW silahlarıyla hedef alacak iki tetikçi ise Talat Komutan-Fahri Kepek'in yönetimi altında hareket edecekti.


BALKIZ'A SUİKASTTA 7 KİŞİ GÖREVLİ

Alevileri kışkırtarak, Alevi-Sünni çatışması planlayan Ergenekon terör örgütünün bu amaçla planladığı suikastların başında Alevi-Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız'ın öldürülmesi geliyor. Balkız'ın Ankara'nın Çankaya semtindeki evi önünde düzenlenmesi planlanan bombalı eylemin ayrıntıları ve görselleri de hazırlanan dosyaya eklenmiş. Bomba yüklü aracın uzaktan kumandayla patlatılması sonucu gerçekleştirilmesi hedeflenen suikast için 7 kişi tahsis edilmiş. Bu ekibin başında ise Muhammed Sarıkaya yer alıyor. Balkız'ın evinin bulunduğu sokağın elle ve bilgisayarla çizilmiş krokileri ile fotoğrafları da 'Tedhiş Planı' içinde saklanmış.
Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Kazım Genç'in ise evine bombalı bir paketin sokulması yöntemiyle öldürülmesi planlanmış.

AVM'DE KRİTİK NOKTALARA PATLAYICI
Örgütün suikast ayağının belki de en kanlısı Ankara Eryaman'daki alışveriş merkezine (AVM) yönelik olacaktı. 7 kişiyle gerçekleştirilmesi hedeflenen suikasta ilişkin, AVM'nin 5 katının da hem elle hem de bilgisayarla çizilmiş ayrıntılı krokileri, eylemin gerçekleşmesi halinde sonucun bir felaket doğuracağını ortaya koyuyor. Alışveriş merkezinin içinde çekilen ondan fazla fotoğraf da bunu doğruluyor. Tedhiş planlarının sonunda eylemlerde kullanılacak bomba düzeneklerine yer veriliyor

Zaman