Eski Başbakan Bülent Ecevit'in koruma polisi ve Bağımsız İzmir Milletvekili Recai Birgün, Ergenekon savcılarına verdiği ifadesinde, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç'ın, Bülent Ecevit'ten DSP'yi kendilerine devretmesini istediğini aktarıyor.
Ecevit'in cevabı şöyle oluyor: "Siyaset yapmak isteyen partiye gelir üye olabilir."
İfadesinde Birgün eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç'ın, eski DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'ten DSP'nin yönetimini kendilerine devretmesini istediğini anlatıyor. Bülent Ecevit'in başbakanlığı döneminde koruma müdürü olan Recai Birgün, Ecevit'in evinde yaptığı görüşmelerde genellikle yanında bulunduğunu belirtiyor. Birgün'ün ifadesine göre, 2004 yılında eski MGK Genel Sekreteri Org. Tuncer Kılınç, dönemin DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i Oran'daki evinde ziyaret ediyor. Ziyarette Kılınç Paşa, Ecevit'e temiz, sağdan ve soldan oy alabilecek bir partiye ihtiyaç duyduklarını, askerler olarak DSP'nin yönetiminin kendilerinin oluşturduğu bir gruba devredilmesini istiyor. Görüşmede herhangi bir isim vermeyen Kılınç, düşündükleri kişilerin kendi arkadaşları olduğunu belirtiyor ve bu isimlerin yönetime gelmesi halinde DSP'nin tekrar iktidara geleceğini ileri sürüyor. Ecevit'in bu talebe cevabı şöyle oluyor: "Siyaset yapmak isteyen partiye gelip üye olabilir. Prosedüre göre delegeler tarafından seçilirlerse yönetimde görev alabilirler."
Birgün, Ecevit'in 'askerler'in başbakanlıktan çekilmesi için baskı yapıldığı yönünde basında çıkan haberleri doğruladığını, ancak isim vermediği aktarıyor. 3. Ergenekon iddianamesinde, Tuncer Kılınç'ın 'silahlı terör örgütünün siyasî partileri yönlendirme ve tek merkezden yönetme amaçlarına uygun olarak faaliyette bulunduğu' öne sürülüyor.

Zaman