Genişletme Çalışmaları Nedeniyle Trafiğe Kapatılan Çorum-osmancık Karayolunun Kırkdilim Geçişinde Ulaşım 50 Yıl Önce Kullanılan Yoldan Sağlanıyor. Yokuş, Viraj ve Taşlarla Kaplı Yol Sürücülere Sıkıntılı Anlar Yaşatıyor.Genişletme çalışmaları nedeniyle trafiğe kapatılan Çorum-Osmancık karayolunun Kırkdilim geçişinde ulaşım 50 yıl önce kullanılan yoldan sağlanıyor. Yokuş, viraj ve taşlarla kaplı yol sürücülere sıkıntılı anlar yaşatıyor.

İhalesi yapıldıktan sonra genişletme çalışmalarına başlanan Kırkdilim yolu, tamamlandıktan sonra üç şeritli olacak. Uçurumlarıyla meşhur Kırkdilim'deki bir çok bölge ön çatlatma sistemiyle açılacak ve bazı keskin virajlar dolgularla güçlendirilecek. Yol yapım çalışması nedeniyle eski yolun yer aldığı güzergah servis yolu olarak kullanılıyor. Kırkdilim'den sadece otomobil, minibüs ve benzeri araçlar geçebiliyor.

Kırkdilim ve Gözübüyük köyünden geçerek Laçin'e çıkan ve en son 50 yıl önce kullanılan yol yokuş, viraj ve taşlarla kaplı zemini ile sürücüleri zor durumda bırakıyor. Çorum'u Osmancık, Kargı, Laçin, Dodurga ve Oğuzlar ilçelerine bağlayan yolu kullanmak zorunda kalan sürücüler, servis yolunun bozuk olması nedeniyle yaklaşık bir aydır güç durumda kaldıklarını anlattı. Özellikle yolcu taşıyan minibüsçüler, yakıt ve araç bakım masrafının arttığından dert yanıyor.

SS 20 Nolu Osmancık Birlik Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Erdal Karakuş, yolun çok virajlı ve çakıllı olması nedeniyle sürücülerin zorlandıklarını açıkladı. Kırkdilim'deki çalışmaların aylarca süreceğini ifade eden Karakuş, trafik yoğunluğu fazla olan servis yolunun bir an önce asfaltlanması gerektiğini söyledi.

Minibüs şoförlerinden Kerim Şahin ise yolun bozuk olması nedeniyle her araç sahibinin ayda bin liralık zarara uğradığını öne sürdü. Şahin, bu zararın fazla yakıt tüketimi ve araçta oluşan hasarlarla meydana geldiğini sözlerine ekledi.

Çorum'a gitmenin artık eziyet haline geldiğini anlatan Osmancık esnafı da, yolun kış şartlarında geçit vermeyeceğine değindi. Esnaflar, acil bir hastalıkta ambulansın Çorum'a geç ulaşacağını ifade ederken, yolun kazalara davetiye çıkarabileceğini hatırlattı.

CİHAN