İşadamının katili avukatı mı?


İzmir'in Aliağa ilçesinde faaliyet gösteren Say Metal A.Ş.'nin sahibi iş adamı Sezai Rahmi Özden'in öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan 12 zanlı mahkemeye çıkarıldı.


İZMİR (İHA) - İzmir'in Aliağa ilçesinde faaliyet gösteren Say Metal A.Ş.'nin sahibi iş adamı Sezai Rahmi Özden'in öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan 12 zanlı mahkemeye çıkarıldı. Mahkemeye çıkarılan zanlılardan 3'ü tutuklandı.
2004 yılından beri kayıp iş adamını öldüren şahısların, iş adamının kafasını ve kollarını kesip alçıladıktan sonra denize attıklarını itiraf eden sanıklardan Sezai Rahmi Özden'in fabrikasını ele geçiren Mustafa Edik, Murat Güneş Baltacı ve Hakan Zambak isimli üç kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Mahkemeye sevk edilen sekiz kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Olayda tetiği çektiği iddia edilen Avukat Talat T.'nin ise halen hastanede tedavi altında olduğu, taburcu olduktan sonra mahkemeye çıkarılacağı belirtildi.
BAŞINI VE KOLLARINI KESİP ALÇIYLA KAPLAMIŞLAR
Kayıp işadamının fabrikasında çalışan genel müdürü ve avukatının ele başı olduğu çete tarafından yapılan plana göre, işadamının hisselerinin gayri yasal oluşumlar tarafından elinden alındığı ve korkudan İzmir'e gelemediği dönemde, ortağı M.E., hisseleri yönetmek bahanesiyle ele geçirir. M.E. avukat T.T. ile birlikte işadamının fabrikasının yeni sahibi Erol Evcil hakkında Evcil'i yakalatarak fabrikadan çıkarmak amacıyla hisseleri kendisinden zorla aldığına dair şikayetçi olmasını isterler. M.E. ile T.T. ifade vermeye yanaşmayan işadamını 10 Ekim 2004 tarihinde Dilovası'nda bulunan fabrikada gerçekleştirilen toplantıda içkisine ilaç katarak uyuturlar ve işadamının aracıyla birlikte İzmir'e doğru hareket ederler.
İşadamının aracında uyanmasının ardından başlayan kurtulma mücadelesi sonucunda şahısların işadamını kendi silahıyla vurdukları cesedi bagaja yerleştirerek İzmir'e geldikleri ve İzmir'e geldikten sonra da cesedin başını ve kollarını keserek alçıyla kapladıktan sonra denize attıkları öğrenildi. Şahısların ayrıca, işadamının cesedini tanınmaması amacıyla giysilerini yaktıkları, Gaziemir ilçesinde ormanlık alana götürdükleri, cesedin yakın zamanda bulunma ihtimaline karşı, olayı başka bir kişinin üzerine yıkmak amacıyla, bu kişinin aracında işadamına ait parmak izi bırakabilmek için cesedin parmaklarından birini keserek yanlarına aldıkları öğrenildi. İşadamının aracını da yakan şahısların, işadamına ve kendilerine ait silahları da denize atarak, aracı da Uşak ili sınırları içinde yaktıkları belirtildi.
İŞADAMININ OĞLU SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ
M.E.'nin ele başılığını yaptığı çetenin çoğunluğunu M.E.'nin akrabaları ve kayıp işadamının eski çalışanlarının oluşturduğu 12 kişi yakalanarak sorgulandıktan sonra adliyeye sevk edildi. 12 kişinin adliyeye sevk edilmesi sırasında emniyet binası önünde bekleyen işadamı Sezai Rahmi Özden'in oğlu Süleyman Özden, çetenin elebaşısı ve olayın azmettiricisi M.E.'yi görünce sinir krizi geçirdi. Yakınlarının yardımıyla sakinleştirilmeye çalışılan Özden, M.E.'ye, "Gözlerimin içine bak, babamı öldürdüğünüz gibi bana bak. Canımızı aldınız, Allahınızdan bulun" diye haykırdı. Azmettirici M.E. ise adliyeye sev
k edilişi sırasında, "Hepsi iddia" diyerek kendisini savundu.


Mynet